Situatie complicata

Mesaj
Autor
teposus510
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 16, 2015 12:41 pm

Situatie complicata

#1 Mesaj de teposus510 »

Buna,

Va rog mult sa ma ajutati in rezolvarea unei situatii complicate din punctul meu de vedere. Reprezint o asociatie de dezvoltare intercomunitara (ADI) prin intermediul careia a fost delegata gestiunea activitatii de operare a unei statii de sortare din judet. Conform contractului, pentru activitatea de sortare, operatorul emite o factura pt cantitatea acceptata in statie*tariful de sortare din care scade veniturile din valorificare. Pentru veniturile din valorificare, operatorul a emis facturi de vanzare catre reciclatorii finali. Desi operatorul a emis aceste facturile, catre ADI depune doar un borderou cu facturile emise si copii ale acestora urmand sa vireze suma incasata de la reciclatorii finali in contul ADI (fara a emite o alta factura). Operatorul emite factura doar pentru activitatea de sortare, urmand ca plata sa se faca numai pe diferenta.
Cei de la ANAF sunt de parere ca operatorul trebuia sa emita facturi in contul ADI, dar acest lucru nu s-a intamplat. Sper ca am fost explicita!
Va multumesc pentru timpul acordat si pentru opiniile dvs!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Situatie complicata

#2 Mesaj de costachet982 »

cine e operatorul ( nu numele ci calitatea- intreb- e client, utilizator...ce e ), ce rel.comerciala are cu ADI? , ADI e propiretarul statiei de sortare ?
cine valorifica? intreb ptr a intelege procesul comercial.

daca exista contract nu trebuie sa apara si o factura ? daca este o diferenta nu crezi ca trebuie fixata prin facturi reciproce ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Situatie complicata

#3 Mesaj de tomac »

Emiterea de facturi în numele clientului se face numai dacă obligația respectivă este stipulată în contract. Dacă nu este stipulată și dacă veniturile din valorificare revin operatorului, atunci e ok cum ați procedat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

teposus
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Oct 04, 2014 10:36 am

Re: Situatie complicata

#4 Mesaj de teposus »

Buna,

Revin la email-ul pe care l-am scris acum 2 luni. Am primit răspuns de la ANAF cu privire la situația prezentată de mine, iar soluția lor este că operatorul stației de sortare trebuie să emită facturi către reciclatorii finali (cei de la care se încasează veniturile din vânzarea materialelor reciclabile rezultate în urma sortării) în numele ADI, cf art 319 alin (19) din codul fiscal.
În consecință trebuie să procedez așa. Vreau să rog colegii care s-au mai confruntat cu această speță, dacă se poate să mă ajute cu un model de factură, precum și cu pașii care trebuie sa-i parcurg. Am înțeles că trebuie să fie o procedură în acest sent. Mulțumesc

teposus
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Oct 04, 2014 10:36 am

Re: Situatie complicata

#5 Mesaj de teposus »

Va rog sa ma ajutati cu un model de procedura si model de factura.

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Situatie complicata

#6 Mesaj de tomac »

Nu postați același mesaj în mai multe secțiuni ale forumului. Detalii găsiți aici https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/l ... tm#B319_18
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

teposus
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Oct 04, 2014 10:36 am

Re: Situatie complicata

#7 Mesaj de teposus »

Buna dimineata,

Ca urmare a situatiei prezentate, operatorul statiei de sortare/compostare emite facturi in numele ADI ECO Sibiu. Inregistrez si eu facturile ca tip L. In cursul lunii mai 2020 s-a vandut compost rezultat din procesarea deseurilor biodegradabile catre persoane fizice. La generarea D394, pentru facturile emise catre peroane fizice primesc mesaj de eroare. Cei de la saga mi-au raspuns ca mesajul de eroare este cauzat de tipul facturii (L). Nu pot sa emit facturi normale pentru aceste vanzari deoarece sunt tot deseuri vandute de operatorul statiei. Oare ma poate ajuta cineva cu o rezolvare a acestei spete?

Va multumesc

teposus
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Oct 04, 2014 10:36 am

Re: Situatie complicata

#8 Mesaj de teposus »

Buna dimineata,

Va rog un raspuns, daca ma poate ajuta cineva.

Multumesc,

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Situatie complicata

#9 Mesaj de pinteae »

In opinia mea trebuie sa alocati o plaja de numere de facturi pe care sa le-o comunicati operatorului statiei, din care sa emita facturi in numele vostru.
Periodic va vor comunica un borderou privind facturile emise insotit de un exemplar al facturilor respective.
In SAGA vei inregistra facturile respective ca o facturi obisnuite.
Eugen Pintea

Scrie răspuns