Casa de marcat agentie de publicitate- necesara sau nu?

Mesaj
Autor
budureanc169
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 23, 2016 9:44 am

Casa de marcat agentie de publicitate- necesara sau nu?

#1 Mesaj de budureanc169 »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o parere la urmatoarea problema.
O agentie de publicitate are clienti persoane juridice 99% si persoane fizice 1% (maxim).
Clientii persoane fizice au comenzi mici, de 50-100 de lei (de exemplu banner "CASA DE VANZARE") pentru care li se emite factura + chitanta. Materialele publicitare nu sunt standard, sunt facute specific pentru client, preturile se calculeaza la fiecare comanda in parte.
Va rog sa ma luminati daca pentru aceste comenzi ocazionale este nevoie de casa de marcat. Din textul de la normele metodologice la OUG 28/1999 reiese ca ar fi nevoie deoarece nu sunt facute cu ocazia unor targuri etc. :?:

Art. 4. – Norme metodologice
În sensul art. 1 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă, prin livrări de bunuri cu
amănuntul şi prestări de servicii direct către populaţie se înţelege acele activităţi
desfăşurate cu caracter permanent sau sezonier. Nu intră în această categorie
livrările de bunuri şi prestările de servicii efectuate ocazional, direct către
populaţie, de către operatorii economici, alţii decât comercianţii cu amănuntul.
Prin comerţ ocazional se înţelege actele de comerţ cu caracter întâmplător,
efectuate pe durată limitată de timp cu ocazia unor târguri, saloane, sărbători cu
caracter laic, expoziţii cu vânzare, precum şi livrările de bunuri către proprii
angajaţi pentru uzul propriu.”

Mi-ar fi de mare ajutor si alte opinii, multumesc. :D

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Casa de marcat agentie de publicitate- necesara sau nu?

#2 Mesaj de tomac »

Trebuie. Veți avea surprize cu noțiunea aia de vânzări ocazionale.
Pe de altă parte dacă acei clienți persoane fizice vă achită integral, prin virament bancar, atunci nu trebuie. La plata numerar sau cu card ori alte substitute de numerar e necesară casă de marcat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns