Redirectionare 2% din impozit - restrictionata?!

Mesaj
Autor
iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Redirectionare 2% din impozit - restrictionata?!

#1 Mesaj de iridone »

Buna ziua,

Vreau sa va intreb si pe voi daca ce se aude "prin targ" este plauzibil... :roll:

Mi-au zis mai multe persoane "posesori" de ONG-uri ca inscrierea in Registrul entitatilor este obligatorie pe langa faptul ca suma primita ca sponsorizare este deductibila celui care face sponsorizarea, si pentru virarea celor 2% din impozitul pe salarii sau pe venit. Li s-a transmis informatia asta de la Finante!
Cu faptul ca Ong-urile trebuie sa figureze in Registru entitatilor pentru primirea de sponsorizari sunt de acord, dar mi se pare o aberatie obligativitatea de a fi inscris in registru doar pentru a primi banii redirectionati prin formularul 230...

Redirectionarea a 2% dupa parerea mea este o donatie facuta de persoane fizice din impozitul retinut din salarii, pensii...si nu este supusa deductibilitatii ca sa fie obligatorie inscrierea in Registru...

Am dreptate?! :roll:

Multumesc,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Redirectionare 2% din impozit - restrictionata?!

#2 Mesaj de tomac »

Nu e auzit prin târg. Așa scrie în codul fiscal :))
Da, la data la care angajatorul vrea să vireze banii către entitatea aleasă de angajat, angajatorul are obligația de a verifica dacă entitatea este înscrisă în registru și dacă este va vira banii altfel nu-i va vira.
Similar va proceda ANAF pentru redirecționri prin formularele 230 dacă entitatea aleasă de persoane ca destinatare a celor 3,5% din impozit nu se află în registru - nu-i va vira nimic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Redirectionare 2% din impozit - restrictionata?!

#3 Mesaj de robut »

Buna dimineata,
daca redirectionez prin declaratia unica 3.5% din impozitul pe venit , mai este necesara completarea si depunerea formularului 230 ?
Multumesc.

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: Redirectionare 2% din impozit - restrictionata?!

#4 Mesaj de iridone »

Buna,
Prin declaratia unica redirectionezi 3,5 % din mpozitul retinut din activitatea independenta, dividende, chirii, in fine...ce ai declarat prin DU. Iar daca ai si venituri din salarii atunci pentru acea parte din impozitul pe venit din salar retinut, redirectionarea se face prin D230, asta daca nu ai optata pt virarea lunara prin D112.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Redirectionare 2% din impozit - restrictionata?!

#5 Mesaj de robut »

Am inteles. Stiam ca pentru veniturile din salarii se completeaza D 230, dar persoanele cu venituri din activitati independente vin cu acest formular si nu stiam daca e de ajuns sa declar doar in DU.
Multumesc.

ioang
Mesaje: 53
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:00 am

Re: Redirectionare 2% din impozit - restrictionata?!

#6 Mesaj de ioang »

Buna dimineata, Daca n-am optat pt virarea lunara in D112, acum pot trimite D230 pt ambele perioade (anexe) sau se poate trimite pe toata perioada 1ian-31dec 2019?
Acordul pt virare lunara prin D112 pt 2020 pot sa=l iau de acum incolo? Multumesc pt un ajutor ca sunt in ceata..

Scrie răspuns