Control antifrauda

Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Control antifrauda

#1 Mesaj de popad70 »

Am un control de la antifrauda si mi s-a spus ca am neconconcordante la 394 cu niste clienti si furnizori.
Ce amenda pot primi?
Eu nu am fost prezenta astazi si mi s-a cerut sa trimit balanta analitica la 411 si JV si JC pe anul 2018 si 2019 pana in prezent.
Eu stiam ca pot cere pe 6 luni acte, dar mie imi cer pe un an si sase luni.
E ok?
Multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4174
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Control antifrauda

#2 Mesaj de pomparaus »

Controalele antifrauda sunt controale inopinate, Direcția Generală Antifraudă nu va transmite avize de inspecții și nici nu va comunica obiectivele controlului sau perioada controlată anterior datei cand te trezesti cu ei pe cap. Ok, au venit si ti-au zis ce si cum : neconcordantele in D394 apar atunci cand unul dintre parteneri nu isi declara in perioada de raportarele facturile de venituri. Functie de luna in care s-au raportat vis-avis de luna cand trebuiau raportate se calculeaza penalizari de intarziere, iar daca nu au fost raportate veniturile, abia aici vorbim despre sanctiuni : amenzi, etc, etc.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: Control antifrauda

#3 Mesaj de popad70 »

Multumesc PomparauS!
Inca nu am terminat cu controlul.
Vor ca astazi sa dau nu stiu ce declaratie.
Asa se procedeaza?
Eu nu am mai avut control de la Anti frauda.
Mulțumesc pentru ajutor!

pomparaus
Mesaje: 4174
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Control antifrauda

#4 Mesaj de pomparaus »

De fapt vei completa o nota explicativa (sunt intrebari si raspunsuri) care contribuie la clarificarea/stabilirea unor elemente relevante din activitatea contribuabilului, ce pot influența inspecția fiscală. Solicitarea de explicații scrise se va face în timpul inspecției fiscale/controlului inopinat/incrucișat/constatării la fața locului, ori de câte ori acestea sunt necesare pentru clarificarea și definitivarea constatărilor privind situația fiscală a contribuabililor. (OPNAF 3711/2015).

Scrie răspuns