BF emis de mai multe ori

Mesaj
Autor
rovidg481
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 26, 2018 11:18 am

BF emis de mai multe ori

#1 Mesaj de rovidg481 »

Buna ziua, dragi colegi.

Am 2 probleme legat de casa de marcat la care vreau sa va solicit parerea:

1- Bon fiscal gresit - cunosc procedura, dar ce se intampla daca NU mai exista fizic bonul marcat gresit? Ce atasez la proces verbal? - caz concret : au existat probleme de comunicare intre PC cu program facturare SmartBill si casa de marcat (DatecsDP150). Bonul NU a fost tiparit. Patronul a folosit optiunea de "Retiparire Bon" existent in SmartBill. Drept urmare, pe valoarea facturii au fost emise in total 5 bonuri cu aceeasi valoare, pentru ca casa de marcat a inregistrat fiecare "retiparie" ca si o vanzare separata. Bonurile emise NU exista fizic, ele nici nu s-au tiparit, dar figureaza pe Z ca si bonuri emise.

2- Tot la aceeasi firma, din cauza unor dereglari pe mai multe bonuri apare ca si mod de incasare "card" in loc de "numerar" si "credit" in loc de "card". Ulterior am facut si eu cateva probe, interesant este ca la SmartBill alegeam modalitatea "numerar", pe bon aparea "card", iar daca am ales "card", pe bon a aparut "credit". Asta pe o perioada de cca 2 saptamani. Bonurile fiscale astfel tiparite au ajuns la clienti, capsate de facturi. Ce pot face in aceasta situatie? De la nici un client nu am primit pana acum nici o sesizare in acest sens, desi bonurile respective sunt din iunie.

Multumesc.

Scrie răspuns