impozit pe dividende

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

impozit pe dividende

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, asociatii au hotarat ca profitul nerepartizat in anii precedenti sa fie repartizat ca dividende in iunie 2019. S-a efectuat plata in numerar, in data decisa in AGA, 9.900 lei pentru fiecare dintre cei doi asociati. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme:
1. In D100 in afara de impozit pe venit micro se declara si impozitul pe dividende cod 604 Impozit pe ven-dividende acordate catre PF, este corect cu suma de 5% din dividendul brut total, corect? Dividendele se vor declara si in D205 in ianuarie 2020, corect? Se mai declara in alta declaratie ceva legat de dividende, in afara de cele doua mentionate?
2. Contul bancar pentru impozitul pe dividende este contul unic cu 5503, asa observ ca face Saga?
3. AGA contine numele si prenumele asociatilor, partile sociale, sumele brute reprezentand dividendele repartizate fiecarui asociat, impozitul retinut fiecarui asociat, dividendul net platit fiecarui asociat, data in care se efectueaza plata in numerar. Mai trebuie mentionat ceva, daca da,ma poate ajuta cineva cu un model de AGA mai complet?
Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: impozit pe dividende

#2 Mesaj de pomparaus »

E corect ce face saga daca tiparesti OP-ul din D100. Un model : Antetul firmei, Titlu : Proces-verbal al Adunarii Generale a Asociatilor incheiat azi_____.Continut: Adunarea generala a Asociatilor a SC____,intrunita azi___ are pe ordinea de zi repartizarea la dividende din profitul net ramas nerepartizat al anilor______. Asociatii : x+y au hotarat ca din profitul net obtinut in anii________ramas nerepartizat = ___________lei, sa fie repartizata la dividende suma de 20842 lei (se scrie in litere suma), din care 5%=1042 lei impozit pe dividende si cate 9900 lei pentru fiecare asociat. Data stanga jos pagina si dreapta pagina Asociatii: numele lor si semnaturile lor. Tiparesti dispozitiile de plata din casa (semnaturile), la care atasezi PV AGA.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: impozit pe dividende

#3 Mesaj de ciobanum »

Buna dimineata,
Multumesc pentru raspuns.
1. Va rog sa imi spuneti daca e corect cum am scris declararea impozitului pe dividende in D100, cod 604 Imp dividende. acordate PF si suma impozit.
2. Plata dividendelor in numerar se face cu DP pentru fiecare asociat sau se face stat de plata separat de statul de plata normal? Am vazut monografii in care se mentiona intocmirea unui stat de plata pentru plata dividendelor.
Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: impozit pe dividende

#4 Mesaj de pomparaus »

Da este bun codul 604 in D100 si suma impozit 1042 lei (luand in calcul ca ai zis ca le dai net cate 9900 lei fiecarui asociat). Asa cum am scris plata dividendelor o faci cu DP pentru fiecare asociat 457=5311 (fara stat) la care anexezi PV AGA si le arhivezi in registrul de casa din ziua platii dividendelor. Eu asa fac.

Scrie răspuns