Plata combustibil cu card

Mesaj
Autor
kovacse6
Mesaje: 57
Membru din: Lun Feb 22, 2016 4:21 pm

Plata combustibil cu card

#1 Mesaj de kovacse6 » Joi Iul 18, 2019 11:20 am

Societate de transport aplica sistemul TVA la incasare. La 29.06.2019 cumpara combustibil la suma de 3500 lei pe care le plateste cu cardul societatii. Plata apare in extrasul de cont luna iunie ca suma blocata, este decontat in iulie. Cum ar trebui sa apare aceasta factura la 30.06.2019. Ca neachitat? Nu avem datorie la 30.06. Sau achitat sume in curs de decontare. Ce se intampla cu TVA-ul aferent facturii? E deductibil in iunie sau iulie? Daca fac plata cu 5125 la data facturii, cum e si platit tva-ul devine exigibil in 29.06.2019. Cum e corect

pomparaus
Mesaje: 1149
Membru din: Vin Iun 06, 2014 9:47 am

Re: Plata combustibil cu card

#2 Mesaj de pomparaus » Joi Iul 18, 2019 1:40 pm

E corect in ambele cazuri, ramane la latitudinea ta, daca ai nevoie de tva deductibil, sau nu in luna iunie.

popescum356
Mesaje: 6
Membru din: Vin Feb 14, 2014 11:40 am

Re: Plata combustibil cu card

#3 Mesaj de popescum356 » Mar Oct 22, 2019 10:13 am

Buna ziua, am si eu o neclaritate cu privire la inregistrarea bonurilor fiscale de combustibil cu cui pe ele.
Societatea este cu tva la incasare. Inregistrez bonul fiscal cu C si fara bifa.
Desi bonul nu este achitat in luna inregistrarii, valoarea tva-ului este trecuta in declaratie ca tva deductibil.

Este corect? Si daca da, unde gasesc acest lucru specificat in legislatie.

Multumesc frumos!

pomparaus
Mesaje: 1149
Membru din: Vin Iun 06, 2014 9:47 am

Re: Plata combustibil cu card

#4 Mesaj de pomparaus » Mar Oct 22, 2019 11:03 am

Cum nu e achitat in luna inregistrarii?!

kovacse6
Mesaje: 57
Membru din: Lun Feb 22, 2016 4:21 pm

Re: Plata combustibil cu card

#5 Mesaj de kovacse6 » Mar Oct 22, 2019 11:25 am

Conform normelor metodologice de aplicare a art. 282 alin. (3)
(12) Data încasării în situația în care plata s-a efectuat prin carduri de debit sau de credit de către cumpărător este data înscrisă în extrasul de cont ori în alt document asimilat acestuia.
Similiar data platii cu card este data inscrisa in extrasul de cont (data decontarii) nu data bonului fiscal primit.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 86
Membru din: Joi Sep 05, 2019 7:38 am

Re: Plata combustibil cu card

#6 Mesaj de ovidiuo » Mar Oct 22, 2019 11:30 am

"Cum nu e achitat in luna inregistrarii?!" .. cred ca are bonul fiscal emis pe 30,31 ale lunii, platit cu cardul si ii apare plata efectiva (decontarea/ in extrasul de cont) pe 1,2 ale lunii urmatoare ... eu zic ca este corect sa deduci TVA-ul la BF (in situatia de mai sus) in luna inregistrarii lui.

P.S. Nu va mai complicati viata cu nimicuri de genul asta .. si daca nu era deductibil in luna respectiva, nu era nicio buba .. e vorba de 20-30 de lei la TVA ! Nici un organ de control nu va ia beregata pentru asa ceva .. stati linistiti, gasesc ei sume serioase de "rasturnat" daca este cazul !

pomparaus
Mesaje: 1149
Membru din: Vin Iun 06, 2014 9:47 am

Re: Plata combustibil cu card

#7 Mesaj de pomparaus » Mar Oct 22, 2019 11:48 am

Am intrebat "Cum nu e achitat in luna inregistrarii", legandu-ma de faptul ca a zis ca apare BF cu tva deductibil in declaratie.
Cand inregistrezi BF poti sa bifezi/debifezi casuta cu TVA si iti ramane tva-ul exigibil/neexigibil functie de ce doresti, si/sau cum e corect.

popescum356
Mesaje: 6
Membru din: Vin Feb 14, 2014 11:40 am

Re: Plata combustibil cu card

#8 Mesaj de popescum356 » Mar Oct 22, 2019 11:56 am

Mie corect mi se pare sa fie deductibil in luna platii, saga sustine sa nu pui bifa la inregistrare la bonurile de benzina(sau cele cu cod fiscal).
Daca nu pui bifa, ti le duce pe deductibil in luna emiterii.

PS: da, este o prostie, dar ma streseaza maxim :)
Va multumesc!

Scrie răspuns