Cabinet de psihiatrie-platitor de tva la atingerea pragului?

Mesaj
Autor
dinecit
Mesaje: 5
Membru din: Lun Ian 23, 2017 4:12 pm

Cabinet de psihiatrie-platitor de tva la atingerea pragului?

#1 Mesaj de dinecit »

Buna ziua,
Un cabinet de psihiatrie (SRL) avand cod caen: 8720-"activitati ale centrelor de recuperare psihica si de dezintoxicare" si ofera consultatii medicale de specialitate Societatea a depasit pragul de 300.000 ron la 31.12.2018 a primit notificare de la ANAF pentru a depune declaratia de inregistrare mentiuni pentru inregistrarea in scopuri de tva sau pentru a prezenta documente din care sa rezulteca nu avem obligatia inregistrarii.
Va rog sa ma indrumati si pe mine deoarece nu reusesc sa incadrez in Codul fiscal aceasta activitate la scutiri de taxa si nici nu stiu ce documente sa prezint la ANAF.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cabinet de psihiatrie-platitor de tva la atingerea pragului?

#2 Mesaj de tomac »

Vedeți art.292 alin.1 litera a și normele de aplicare. Psihiatria este o ramură a medicinii și consultațiile psihiatrice în cabinete medicale se încadrează la articolul indicat de mine.
Are cabinetul aviz de funcționare de la Colegiul Medicilor sau de la o altă organizație profesională specifică? Are contract cu casa de asigurări de sănătate? Atunci prestează servicii medicale. Deși oricum o luăm, cu sau fără contract cu casa de asigurări, psihiatria este evident activitate medicală.
O mențiune mai am, din serviciile prestate de un astfel de cabinet ar fi impozabile (nu ar fi scutite) acele servicii care s-ar încadra la excepțiile prevăzute de norma de aplicare:
" serviciile care au ca scop furnizarea unor informații necesare pentru luarea unei decizii cu consecințe juridice, cum sunt: eliberarea de certificate cu privire la starea de sănătate a unei persoane, destinate utilizării în scopul acordării dreptului la o pensie, elaborarea unor rapoarte de expertiză medicală privind stabilirea răspunderii în cazurile de vătămare corporală, precum și examinările medicale efectuate în acest scop, elaborarea unor rapoarte de expertiză medicală privind respectarea normelor de medicina muncii, în vederea soluționării unor litigii, precum și efectuarea de examinări medicale în acest scop, pregătirea unor rapoarte medicale bazate pe fișe medicale, fără efectuarea de examinări medicale;"
Restul serviciilor prestate ar fi evident scutite.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns