casa de marcat-notificare ANAF

Mesaj
Autor
epurem242
Mesaje: 507
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

casa de marcat-notificare ANAF

#1 Mesaj de epurem242 »

Am primit azi de la ANAF o notificare din care rezulta ca in evidente lor am cod CAEN corespunzator act ce intra sub incidenta art1, al1, al legii28/1999, adica am nevoie de casa de marcat.
act. societatii e transport de marfuri, dar momentan am inchiriat camionul care il are societatea unei alte firme.practic nu am nici o treaba cu populatia.
am nevoie de casa de marcat?..pentru..?

petcue650
Mesaje: 78
Membru din: Mar Ian 17, 2012 11:42 am

Re: casa de marcat-notificare ANAF

#2 Mesaj de petcue650 »

si eu am primit notificare de acest gen, numai ca eu am casa inregistrata , fiscalizata si declaratii depuse fara erori din noiembrie 2018 la zi.
am fost la administratia fiscala de care apartin si am plecat mai nelamurita decat am intrat, nimeni nu stia nimic !.

camere
Mesaje: 103
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: casa de marcat-notificare ANAF

#3 Mesaj de camere »

Buna ziua. Statie peco, am primit din partea furnizorului casei de marcat mail ca pt luna iulie nu poate genera declaratia pt ca sunt mai multe fisiere care sunt corupte si nu este nicio problema daca nu depun declaratia pt luna iulie . In mail mi-a atasat un raspuns de la anaf dar nu sunt lamurita ca este corect.
Atasez raspunsul: "Buna ziua,

Pt. o perioada (luna) puteti trimite oricate declaratii A4200. Nu exista nici o restrictie la confectionarea A4200 din zile fiscale din oricate luni sau fragmente de luna (decat sa fie zile fiscale consecutive, fara goluri).
In principiu, la amandoua problemele trebuie evitat fisierul din ziua cu erori. Trebuie sa extrageti de pe AMEF 2 opisuri (pt. perioada anterioara erorii si pt. cea ulterioara) si sa confectionati cele 2 A4200 si apoi sa depuneti.

Cu stima,
Corneliu Bal.

Agentia Nationala de Administrare Fiscala Directia Generala a Tehnologiei Informatiei Str. Poenaru Bordea 3-5, sector 4, Bucuresti”

Din raspunsul primit de la ANAF eu inteleg ca pot trimite mai multe declaratii din care sa fie scoase fisierele fisierele corupte, furnizorul spune ca nu e adevarat, nu se intampla nimic daca nu trimit declaratia.
Pareri? Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: casa de marcat-notificare ANAF

#4 Mesaj de tomac »

Furnizorul vă minte cu nerușinare!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

camere
Mesaje: 103
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: casa de marcat-notificare ANAF

#5 Mesaj de camere »

Asa i-am spus si eu si mi-a raspuns: "Deci ANAF este constient de faptul ca pot aparea erori in fisiere. Daca nu puteti depune declaratia A4200 nu se depune, nu se intampla nimic, nu o sa primiti amenda. Din punct de vedere fiscal, tranzactiile le declarati prin celelalte declaratii (decontul de tva si D394), A4200 este o declaratie informativa intermediara, pana in momentul in care ANAF va avea functional sistemul on-line prin care datele vor intra automat pe serverul lor.

Va multumim pentru intelegere si colaborare!

Cu stima,"

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: casa de marcat-notificare ANAF

#6 Mesaj de tomac »

Este o minciună cap-coadă. Nu mai știu ce să inventeze ca scuze pentru incapacitatea lor evidentă de a rezolva problemele tehnice.
Ce casă de marcat este? Eu am avut experiențe neplăcute cu CUSTOM, care, la fel, avea probleme și făcea niște afirmații fără nici o acoperire legală interpretând, după ureche, textele legale sau adresele primite de la ANAF.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: casa de marcat-notificare ANAF

#7 Mesaj de popad70 »

Am primit si eu notificare de acest gen.
Am depus toate delaratiile incepand cu agust 2018 si am recipise fara erori.
Nu inteleg ce ar trebui sa fac.
Multumesc!

epurem242
Mesaje: 507
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: casa de marcat-notificare ANAF

#8 Mesaj de epurem242 »

eu nu am operatiuni catre populatie. doar cu o alta firma , si fac incasarile pe baza de chitanta. am nevoie de casa de marcat?

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: casa de marcat-notificare ANAF

#9 Mesaj de prunam »

@popad70, @epurem242 : Daca nu aveti obligatia dotarii unitatii cu casa de marcat, ignorati aceste notificari .. au trimis la toata lumea - dupa CAEN-uri considerate de ei ca s-ar preta la achizitia de case de marcat. Eu am primit la 3 firme care fac transport rutier de marfuri (si acestea au clienti numai firme) ... deci, ANAF ! :D

epurem242
Mesaje: 507
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: casa de marcat-notificare ANAF

#10 Mesaj de epurem242 »

ok. mersi prunam

costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: casa de marcat-notificare ANAF

#11 Mesaj de costachet »

am primit si eu ptr firme ce lucreaza doar cu pers.juridice si nu intra sub incidenta oug 28 /1999

am depus adrese, la adm fin de care apartin firmele, cu info ca soc nu intra sub incidenta legii

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: casa de marcat-notificare ANAF

#12 Mesaj de roncovf »

Așa, faceți corespondență pe nimic! Să curgă hârtiile. Acum, sper că aștepți scuze de la Anaf.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: casa de marcat-notificare ANAF

#13 Mesaj de septimiuv »

:D :lol: :P

Scrie răspuns