Depunere bilant dupa 9 ani. Se mai poate depune?

Mesaj
Autor
gheteg
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 13, 2013 3:12 pm

Depunere bilant dupa 9 ani. Se mai poate depune?

#1 Mesaj de gheteg »

Buna ziua,
Am si eu o "mica" problema.
Lucrez pentru o asociatie profesionala si am descoperit o problema. In urma cu 8 ani, respectiv 2011, nu s-a depus bilantul de catre contabilul de la acel moment, motivand ca societatea nu avea activitate in acel an. Acum cateva zile, am gasit o balanta la 31.12.2010, in care apare ca societatea a avut activitate si chiar profit.

Ce este de facut? Sa depun eu acel bilant lipsa acum sau sa faca presedintele o declaratie de inactivitate?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Depunere bilant dupa 9 ani. Se mai poate depune?

#2 Mesaj de tobosv790 »

Las-o așa. Dacă nu a ti-a cerut nimeni de la fisc asta nu agita apele degeaba...

gheteg
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 13, 2013 3:12 pm

Re: Depunere bilant dupa 9 ani. Se mai poate depune?

#3 Mesaj de gheteg »

Problema este ca mi-a cerut.
Presedintele vrea sa intre in Registrul pentru donatii, acei 2%.
Azi am fost la ei si m-au intrebat de el. Le-am explicat situatia, si mi-au spus ca ori face o declaratie de inactivitate, ori vin cu bilantul. Acea balanta gasita, e total anapoda, nicio suma nu cade...

Nu stiu ce sa fac, sa fac bilantul acum si plateste 5000 lei amenda sau face declaratia de inactivitate, dar nu stiu ce au ei in sistem, si mie sa intru la fals in acte publice...

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Depunere bilant dupa 9 ani. Se mai poate depune?

#4 Mesaj de tobosv790 »

Mai bine amenda decat fals. Poate scapi cu un"avertisment" daca nu ai mai avut "abateri". Abureste-i cu Legea Preventiei.
Oricum probabil s-a prescris contraventia.... :wink:

Scrie răspuns