vanzare imobil

Mesaj
Autor
tiudica
Mesaje: 21
Membru din: Vin Apr 13, 2012 1:38 pm

vanzare imobil

#1 Mesaj de tiudica »

Buna ziua,

O societate platitoare de TVA vinde un imobil (cedare de activ) unei persoane fizice. A incheiat un antecontract de vanzare-cump. Trebuie intocmita factura de avans fara TVA, iar apoi factura finala tot fara TVA?
Mentionez ca este vorba despre o constructie veche, cumparata tot de la o persoana fizica.

costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: vanzare imobil

#2 Mesaj de costachet »

buna seara
va rog o opinie la o sit mai delicata ( incalcita)

speta e urm:
o SOC.COM a cumparat de la 2 cnp-uri ( in 2007 prin contr vanz- fara tva implicit)
cu obligatia de a-l achita INTEGRAL in max 3 ani
s-a achitat doar avansul si apoi cam odata la 2 ani mici plati de cate 1000-2000 ron
vanzatori au decedat si mostenitorul reclama nerespectarea caluzei de achitare integral in 3 ani
si declara nul contr vanz, dar instanta nu -l anuleaza
intabularea exista pe numele societatii DOAR PE SUMA DE AVANS (prinsa in contr de vanz)
restul valorii imobilului este intabulat pe numele vanzatorilor ( pana la achitarea integral- care nu s-a facut pana azi )
mostenitorul a mers la un notar si a facut de vanz-cump a imobilului cu 3 ( trei ) parti
soc.com A ( cea din contr de cum din 2007) in calitate de vanzator
soc. com B in calit de cumparator
si CNP -UL mostenitorul in calitate de beneficiar al banilor ( declarant ) , platiti de soc.com B
in baza acestui contr de vanz cump din luna 08.2019 ( luna asta) s-a facut intabularea INTEGRALA a cladiri pe numele soc.com B ( iar soc com B a facut platile catre CNP )
eu in evid.soc com A pot SCOATE DIN EVIDENTA IMOBILUL - in baza acestui contr de vanz cum, PRIN DIMINUAREA datorii catre vanzatori
INTREBAREA CATRE VOI ESTE : TREBUIE SA FAC FACTURA DE VANZARE CATRE SOC COM B ??????? ( sau e suf contr de vanz)

rog o opinie….
multumesc anticipat!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: vanzare imobil

#3 Mesaj de tobosv790 »

Eu zic ca nu faci factura deoarece ar insemna sa te inregistrezi implicit cu venit. Ce venit ai de aici? Din cate inteleg societatea A la care ti evidenta pierde imobilul din toata treaba asta. Probabil vi se restituie avansul. Eu as storna inregistrarea initiala. Sau poate am inteles gresit!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: vanzare imobil

#4 Mesaj de costachet982 »

salut, ai inteles bine
soc com A pierde imobilul ptr ca nu l-a achitat integral, asa zice si patronul ca nu trebuie fact dar eu nu sint sigur ca e suf doar stornarea intrari ( fara factura) si de aceea intreb

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: vanzare imobil

#5 Mesaj de tobosv790 »

Eu asa as face! Dar e numai o parere!

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: vanzare imobil

#6 Mesaj de pomparaus »

Societatea a beneficiat de cheltuieli cu amortizarea acestui imobil, iar opinia mea este ca trebuie emisa factura de vanzare.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: vanzare imobil

#7 Mesaj de costachet982 »

neatza, avand aceasta dilema sa emit sau nu factura unde as putea gasi un raspuns final la prb?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: vanzare imobil

#8 Mesaj de paturcai »

Contabilul nu face decat sa inregistreze documentele care-i sunt puse la dispozitie.
Rolul contabilului nu este acela de a descurca itele unei...potlogarii. Pentru ca este o potlogarie.
Unde s-a mai vazut in lumea asta mare, sa achit un avans, si apoi sa uit sa platesc restul de bani ca: fie sa pierd imobilul sau banii?
Sincer!
Ati plati un avans cuiva si sa nu mai achitati restul cu riscul de a pierde acel avans?
Nu as putea sa fac asa ceva. Sau as putea sa fac daca as fi interesat.
Problema dvs. nu este o problema de contabilitate ci una de drept.
In situatia in care veti avea document referitor la situatia juridica a imobilului veti sti cu exactitate ce sa faceti.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: vanzare imobil

#9 Mesaj de paturcai »

tiudica scrie: Lun Aug 26, 2019 5:06 pm O societate platitoare de TVA vinde un imobil (cedare de activ) unei persoane fizice. A incheiat un antecontract de vanzare-cump. Trebuie intocmita factura de avans fara TVA, iar apoi factura finala tot fara TVA?
Mentionez ca este vorba despre o constructie veche, cumparata tot de la o persoana fizica.
Factura se va face fara TVA.
Aveti aici o explicatie indestulatoare:
https://infotva.manager.ro/articole/stu ... 19440.html
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: vanzare imobil

#10 Mesaj de costachet »

1. facture, daca o fac , o fac fara tva , asta e clar.
2.asa e , este o prb de drept, eu am contract de vanzare cumparare validat de un notar, deci ?? fac factura sau nu?
la taxe locale la radierea rolului NU A CERUT si factura de vanzare..
Intrebarea ramane fac sau nu factura
am pareri FARA FACTURA si pareri CU FACTURA...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: vanzare imobil

#11 Mesaj de tomac »

Factura este obligatorie conform codului fiscal, Faptul că proprietățile imobiliare au un regim juridic special legat de dreptul de proprietate și contractul de vânzare cumpărare, în formă autentică, rezolvă juridic problemele, nu înseamă că persoana juridică vânzătoare nu întocmește factură. Dimpotrivă - întocmește, pentru că doar așa respectă obligațiile ce-i revin conform codului fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: vanzare imobil

#12 Mesaj de paturcai »

Sunt de acord cu TomaC
Factura este documentul prin care se descarca gestiunea, trecand dreptul de proprietate de la vanzator la cumparator, inregistrandu-se venitul legat de acel transfer al dreptului de proprietate.
Niciodata, niciodata, nu exista ca o societate sa poata vinde ceva fara sa emita factura.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: vanzare imobil

#13 Mesaj de costachet982 »

multumesc ptr info

popescum356
Mesaje: 8
Membru din: Vin Feb 14, 2014 11:40 am

Re: vanzare imobil

#14 Mesaj de popescum356 »

Buna ziua,

Am si eu urmatoarea intrebare, firma platitoare de tva, vand un teren catre 2 persoane fizice. intocmesc contract de vanzare cumprare la notar, mai este nevoie sa emit si factura? sau inregistrez in contabilitate, prin articole contabile contractul de vanzare cumprare. mentionez faptul ca vanzarea se face cu tva intrucat terenul este construibil.

Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: vanzare imobil

#15 Mesaj de paturcai »

Veti face factura.

Cod fiscal:
Art. 319
(5) Fără să contravină prevederilor alin. (31)-(35) se aplică următoarele reguli de facturare:
a) pentru livrările de bunuri şi prestările de servicii pentru care locul livrării, respectiv prestării se consideră a fi în România, conform prevederilor art. 275 şi 278, facturarea face obiectul prevederilor prezentului articol. Pentru livrările de bunuri şi prestările de servicii pentru care locul livrării, respectiv prestării nu se consideră a fi în România, conform prevederilor art. 275 şi 278, facturarea face obiectul normelor aplicabile în statele membre în care are loc livrarea de bunuri/prestarea de servicii;

Legea contabilității nr. 82/1991, republicată, cu modificările și completările ulterioare, prevede la art. 6 alin. (1) că orice operațiune economico-financiară realizată se consemnează în momentul efectuării ei într-un document care stă la baza înregistrărilor în contabilitate, dobândind astfel calitatea de document justificativ.
Orice document sau mesaj care modifică și care se referă în mod specific și fără ambiguități la factura inițială are același regim juridic ca o factură.

OMFP 2634/2015:
25. Factura este document justificativ care stă la baza înregistrării în contabilitate a operaţiunilor economice.
Pentru operaţiunile economice pentru care, conform prevederilor Codului fiscal, nu există obligaţia întocmirii facturii, înregistrarea în contabilitate a acestora se efectuează pe baza contractelor încheiate între părţi şi a documentelor financiar-contabile sau bancare care să ateste acele operaţiuni, cum sunt: aviz de însoţire a mărfii, chitanţă, dispoziţie de plată/încasare, extras de cont bancar, notă de contabilitate etc., după caz.
26. Toate operaţiunile privind factura (întocmire, utilizare, arhivare, corectare, reconstituire) se efectuează conform prevederilor Codului fiscal şi ale Normelor metodologice de aplicare a acestuia.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns