cantitativ valoric sau global valoric

Mesaj
Autor
calfav592
Mesaje: 142
Membru din: Joi Oct 08, 2015 12:19 am

cantitativ valoric sau global valoric

#1 Mesaj de calfav592 »

Buna ziua, am o firma care lucreaza in Saga cantitativ valoric. Cum ar fi mai indicat pt mine:
1 sa lucrez si eu cantitativ valoric si sa fac import din arhiva lui
2 sa lucrez global valoric sa fac import din arhiva lui, si sa dezactivez stocurile la mine
3 client server
Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cantitativ valoric sau global valoric

#2 Mesaj de balazse »

Eu stiu caz in care contabila lucreaza asa cum ai mentionat la pct.2 si nu sunt probleme.
Descarcarea se face pe baza situatiei stocului (cu bifa la "grupeaza dupa tip" si click pe "anularii linii nule") oferit de client.
Totusi, as propune ca la tine la "administrare" -> "configurare societati" -> "setari diverse" sa pui un indice la "indice de filiala" si bifa la toate optiunile (asta ca sa nu existe probleme la importul clientilor/furnizorilor).

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: cantitativ valoric sau global valoric

#3 Mesaj de tobosv790 »

!

calfav592
Mesaje: 142
Membru din: Joi Oct 08, 2015 12:19 am

Re: cantitativ valoric sau global valoric

#4 Mesaj de calfav592 »

As vrea sa gasesc o modalitate de preluare si prelucrare a datelor, sa merga cat mai repede si mai corect la mine. Incet incet mai multi clienti incearca sa lucreze pe Saga. Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cantitativ valoric sau global valoric

#5 Mesaj de tomac »

Eu la aceste cazuri implementez SAGA în sistem client-server dacă am posibilitatea de a avea conexiune bună la net și în 99% din cazuri am. ȘI fie eu sunt server fie ei, după caz.
Dacă nu merge bine o soluție este să folosească FGO Premium cu stocuri și la dvs să ajungă informațiile automat evitând importuri și alte cele, iar ei pot lucra de oriunde.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

calfav592
Mesaje: 142
Membru din: Joi Oct 08, 2015 12:19 am

Re: cantitativ valoric sau global valoric

#6 Mesaj de calfav592 »

O sa testez in perioada urmatoare cele doua variante. va multumesc deocamdata, mai revin cand o sa fiu in teste daca intampin probleme sau mai am nevoie de alte sfaturi.

Scrie răspuns