achizitie autoturism de catre o intreprindere individuala?

Mesaj
Autor
burnescum81
Mesaje: 111
Membru din: Vin Apr 29, 2011 11:02 am

achizitie autoturism de catre o intreprindere individuala?

#1 Mesaj de burnescum81 »

nu ma inteleg cu un reprezentant legal al unei I.i., pe motiv ca deductibilitatea d.p.v. fiscal trebuie sa fie de 100% si nu mai mica,pentru ca el face servicii platite. ce servicii face dinsul cu masina - se deplaseaza de exemplu la BRAILA unde are o sesizare de la Carrefour Braila ca s-a defectat un cuptor electric
va rog din tot sufletul sa-mi dati un ajutor cit mai rapid si legal pentru ca ma streseaza rau de tot
multumesc anticipat

moldovanv216
Mesaje: 46
Membru din: Joi Aug 07, 2014 10:43 am

Re: achizitie autoturism de catre o intreprindere individuala?

#2 Mesaj de moldovanv216 »

Daca autoturismul este achizitioant pe II si folosit numai pentru activitatea II -ului sa-si faca delegatie si foaie de transport pentru justificarea cheltuielilor cu carburantii , in fiecare luna si atunci ii puteti deduce 100 cheltuielile , zic eu.Amortizarea lunara sa fie mai mica de 1500 lei.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: achizitie autoturism de catre o intreprindere individuala?

#3 Mesaj de paturcai »

Nu stiu ce relatie aveti dvs. cu acea I.I. - profesional vorbind.
Exista o "licenta" astfel incat cheltuielile sa fie deductibile in cuantum de 100%.
Se face o decizie - pe care seful I.I. o semneaza si o pune in acte - in care spune scopul in care este folosit autoturismul/masina si de ce concediera dansul ca acele cheltuieli trebuie sa fie deductibile in cuantum de 100%.
Ce scrie in Decizie? Ca autoturismul/masina este folosita integral in scopul desfasurarii activitatii economice (se intocmesec documente justificative: foi de parcurs, rapoarte, etc):

Cod Fiscal
Art. 25
(1) Pentru determinarea rezultatului fiscal sunt considerate cheltuieli deductibile cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității economice....

Ia sa vedem cum ar arata o astfel de Decizie:

Având în vedere
Prevederile art. 68 (2) si art. 298 (2) din Codul Fiscal, cu modificările și completările ulterioare, și a faptului că I.I. are nevoie de un autovehicul, utilizat EXCLUSIV în scopul realizării obiectului de activitate pentru care I.I. a fost înființată,
În temeiul prerogativelor stabilite prin Actul de Infiintare al I.I., reprezentantul I.I. POPESCU Ion ,

Articol unic
Autoturismul marca DACIA DUSTER LAUREATE 1.5 109 E6 4X4, serie motor D016777, nr. Identificare: UU1HSDJ9G54755694 va fi utilizat EXCLUSIV în scopul realizării obiectului de activitate pentru care I.I. a fost înființată, astfel: deplasări în ţară sau în străinătate la clienţi/furnizori, pentru prospectarea pieţei, deplasări la locaţii unde se află puncte de lucru, la bancă, la vamă, la oficiile poştale, la autorităţile fiscale, utilizarea vehiculului de către personalul de conducere în exercitarea atribuţiilor de serviciu, negocierea condiţiilor de vânzare, derularea vânzării bunurilor/serviciilor, asigurarea de servicii postvânzare şi monitorizarea clienţilor, negocierea şi încheierea de contracte pentru cumpărarea de bunuri şi servicii, achiziții de materii prime, materiale și/sau mărfuri.

Avand o astfel de Decizie, cheltuielile, din punct de vedere fiscal, sunt deductibile 100%.

De luat in seama si raspunsul oferit de moldovanv216.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: achizitie autoturism de catre o intreprindere individuala?

#4 Mesaj de costachet »

pfff….fara cuvinte...

Scrie răspuns