Spălătorie auto self service

Mesaj
Autor
brezovand3
Mesaje: 43
Membru din: Lun Mar 26, 2018 7:40 pm

Spălătorie auto self service

#1 Mesaj de brezovand3 »

O spălătorie auto self service, fără jetoane/fise - clientul introduce suma de banii direct în aparat în funcție de durata de timp pentru care dorește utilizarea acestuia. Cum se înregistrează în contabilitate încasările dintr-o zi? Ar trebui să fie aparatul respectiv fiscalizat pentru a da bon automat clientului, sau care ar fi procedura? Spălătoria a achiziționat o casă de marcat, dar sincer nu prea îi văd rostul.. Nu mi se pare corect ca la final de zi să bată un singur bon cu toate încasările din ziua respectivă.
Mă poate ajuta cineva? :)

velam
Mesaje: 109
Membru din: Mie Mar 30, 2011 1:06 pm

Re: Spălătorie auto self service

#2 Mesaj de velam »

Buna ziua. La sfarsitul zilei scoateti banii din aparat, faceti monetar si ii inregistrati in Registrul de casa. In contabilitate le puteti inregistra in contul 708.

velam
Mesaje: 109
Membru din: Mie Mar 30, 2011 1:06 pm

Re: Spălătorie auto self service

#3 Mesaj de velam »


Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Spălătorie auto self service

#4 Mesaj de tomac »

În cazul automatelor comerciale este necesar ca acestea să fie dotate cu modul care eliberează bon fiscal. Asta din iulie de când a fost modificată în acest sens OUG 28/1999.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

brezovand3
Mesaje: 43
Membru din: Lun Mar 26, 2018 7:40 pm

Re: Spălătorie auto self service

#5 Mesaj de brezovand3 »

Multumesc pentru raspunsuri!
Automatul respectiv e cumparat de anul trecut dar inca nu s-a dat in folosinta. Nu e dotat cu modul care elibereaza bon fiscal. Din cate am inteles, are un contor, iar o data pe luna datele din contor se trec intr-un borderou si se inregistreaza in contabilitate. Sunt unele automate care scot monetar la final de zi, iar la monetarul respectiv se ataseaza o dispozitie de incasare cu suma respectiva.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Spălătorie auto self service

#6 Mesaj de tobosv790 »

Brezovand3 ai citit ce a zis TomaC? Citește modificările legale de care ți a zis și respectă le. Vrei neapărat să primești alt răspuns?

brezovand3
Mesaje: 43
Membru din: Lun Mar 26, 2018 7:40 pm

Re: Spălătorie auto self service

#7 Mesaj de brezovand3 »

tobosv790 am citit. Nu vreau neaparat alt raspuns. Firma de la care a achizitionat automatul, sustine ca abea de la anul viitor sunt obligati sa isi doteze aparatele deja vandute cu modulul respectiv. Cei de la ANAF spun ca e ok asa. Eu inteleg ce zice legea, dar nu pot obliga clientul sa faca o anumita chestie. Eu ii spun ce e legal, ce trebuie sa faca, dar nu il pot urmari non-stop sa vad daca face bine.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Spălătorie auto self service

#8 Mesaj de tobosv790 »

Ai și tu dreptate. Vezi cum o rezolvi. Baftă.

brezovand3
Mesaje: 43
Membru din: Lun Mar 26, 2018 7:40 pm

Re: Spălătorie auto self service

#9 Mesaj de brezovand3 »

Multumesc!
Intre timp am primit un raspuns "oficial" de la ANAF Timisoara:

"OMFP 2634/2015
Veniturile se inregistreaza pe baza Procesului verbal de preluare - predare a numerarului din automat.
- intocmirea unui proces verbal de ridicare a numerarului in care sa se inscrie, data si ora preluarii numerarului, contorul citit anterior si contorul citit la data respectiva, diferenta reprezentand valoarea incasarilor, inclusiv TVA;
- inventarierea faptica, periodica, cel putin o data pe an sau la data defectarii aparatului;
- depunerea numerarului la casieria societatii de catre persoana desemnata pentru gestionarea automatului;
- completarea formularului DISPOZITIE DE PLATA/INCASARE CATRE CASIERIE (Cod 14-4-4), ca document justificativ pentru intocmirea de catre casier a chitantei de incasare a numerarului. Desi sume se depune in casierie de catre un angajat al societatii, responsabil cu preluarea sumelor din automat, casierul trebuie sa intocmeasca o chitanta al carui model este reglementat prin O.M.F.P. nr.2634 din 5 noiembrie 2015 privind documentele financiar contabile;

OUG 28/1999
Potrivit art. 2, lit.p) din O.U.G. nr. 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, se excepteaza de la obligatia de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale operatorii economici care efectueaza incasari in numerar din livrarile de bunuri sau serviciile efectuate prin automatele comerciale ce functioneaza pe baza de acceptatoare de bancnote sau monede si contin un sistem de contorizare electronic si/sau mecanic, ca parte integrata constructiva din automat, care sa permita inregistrarea, evidentierea si controlul sumelor incasate cu exceptia livrarilor de produse energetice.
Deci pentru incasarile in numerar efectuate prin intermediul automatelor care se incadreaza in dispozitiile art.2 lit.p) din O.U.G. nr. 28/1999 nu are obligatia de a se dota cu aparate de marcat electronice fiscale si, implicit, de a emite bonuri fiscale."

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Spălătorie auto self service

#10 Mesaj de tobosv790 »

Indosariaz-o ca se mai rataceste, in control, vreunul cu alte idei...

brezovand3
Mesaje: 43
Membru din: Lun Mar 26, 2018 7:40 pm

Re: Spălătorie auto self service

#11 Mesaj de brezovand3 »

Aia am și făcut! 😁

precupl39
Mesaje: 77
Membru din: Vin Noi 23, 2018 6:12 pm

Re: Spălătorie auto self service

#12 Mesaj de precupl39 »

Buna seara,

Cine ma poate ajuta cu monografia contabila? Cum inregistrez procesul verbal de ridicare numerar ca sa se evidentieze si in Dec 394?
Cand primesc banii intocmesc DI? Si pt ce mai trebuie chitanta?
Va rog care ma poate lamuri.
Multumesc mult

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Spălătorie auto self service

#13 Mesaj de balazse »

Ti-am oferit doua link-uri la postarea de aici: https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =8&t=46750
Nu ti-au fost de folos (deoarece nu ai postat un raspuns)?

precupl39
Mesaje: 77
Membru din: Vin Noi 23, 2018 6:12 pm

Re: Spălătorie auto self service

#14 Mesaj de precupl39 »

Da multumesc! Am citit si acolo dar nu gasesc nicaieri specificatii despre evidentierea venitului in Dec394.....

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Spălătorie auto self service

#15 Mesaj de balazse »

Daca il inregistrezi prin intrari atunci vei folosii "n" (operatiuni neimpozabile), avand in vedere ca nu se emite bon fiscal (deci nu se declara in D.394).
Ultima oară modificat Mar Apr 21, 2020 3:10 pm de către balazse, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns