decontare cheltuieli

Mesaj
Autor
frentm
Mesaje: 84
Membru din: Mar Iul 05, 2016 4:11 pm

decontare cheltuieli

#1 Mesaj de frentm »

Buna ziua,
Firma noastra functioneaza intr-un apartament care este proprietatea unuia din cei doi asociati. Firma si asociatul au incheiat un contract de comodat. Pana acuma toate facturile de apa, energie electrica si gaz erau emise pe numele asociatului proprietar si erau platite de catre acesta. Mentionez ca in contractul de comodat nu se face referire deloc la facturile de chltuieli. Intrebarea este daca firma poate deconta toate aceste cheltuieli daca facturile sunt emise pe numele asociatului sau nu ?

multumesc

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: decontare cheltuieli

#2 Mesaj de pomparaus »

Ca sa iti raspundem, ar trebui sa stim la ce face referire contractul de comodat.

frentm
Mesaje: 84
Membru din: Mar Iul 05, 2016 4:11 pm

Re: decontare cheltuieli

#3 Mesaj de frentm »

"Comodantul acorda comodatarului folosinta spatiului pe o durata nedeterminata, cu incepere de la data semnarii contractului."
"Comodatarii se obliga:
- sa foloseasca si sa intretina spatiul ca un bun proprietar;
- sa foloseasca spatiul potrivit destinatiei stabilite prin prezentul contrct;
- sa restituie la data incetarii contractului bunul imprumutat."
"Comodantul se obliga sa dea comadatarilor spre folosinta spatiul ce face obiectu prezentului contract.".
"Comodatarul raspunde pentru deteriorea sau pierderea _in tot sau in parte _ a lucrului, daca nu dovedeste ca deteriorarea ori pieirea s-a produs fortuit sau ca deteriorarea este consecinta folosirii potrivit destinatiei si fara culpa din partea sa."
Nu scrie nimic de plata cheltuielilor.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: decontare cheltuieli

#4 Mesaj de pomparaus »

Daca nu s-a specificat in contract ca intra in sarcina comodatului (adica firmei) sa plateaasca cheltuielile pe perioada contractului, tu firma nu ai cum sa-ti deduci cheltuielile.Cand exista stipulat in contract, chiar daca facturile sunt emise pe numele proprietarului, se pot deduce si cu DP poti plati c/val.acestora proprietarului.

frentm
Mesaje: 84
Membru din: Mar Iul 05, 2016 4:11 pm

Re: decontare cheltuieli

#5 Mesaj de frentm »

multumesc

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: decontare cheltuieli

#6 Mesaj de costachet982 »

asa ca modifica contractul de comodat, adauga si aceste prevederi si poti adauga si aceste chelt pe cui

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: decontare cheltuieli

#7 Mesaj de balazse »

Cititi aici despre contactul de comodat.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: decontare cheltuieli

#8 Mesaj de robut »

Buna dimineata,
am urmatoare speta : firma platitoare de tva are contract de colaborare cu un PFA. Acesta este trimis in interesul firmei in Germania. Facturile de cazare sunt intocmite pe firma dar plata este platita cu cardul personal al colaboratorului.
Pot acorda avans colaboratorului pentru decontarea cheltuielior ?
Facturile cu cazarea se declara in D390?
Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: decontare cheltuieli

#9 Mesaj de pomparaus »

Atata timp cat omul are ctr.de colaborare si reprezinta interesele firmei tale, e corect ceea ce face. Avans spre decontare (inclusiv delegatia) trebuia sa i se dea inainte de plecare, dar, ca la noi, mai intai se produce evenimentul, apoi contabilul intocmeste documente. In acest caz cheltuielile in baza decontului sunt achitate cu 462 (crediteaza firma din moment ce plateste cu cardul lui personal), apoi ii restitui banii 462=5311/5121. Facturile nu se declara in 390.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: decontare cheltuieli

#10 Mesaj de robut »

Asa este, administratorul nu ne informeaza si ne trezim in fata faptului implinit. Facturile nu le-am declarat in D390 insa voiam sa ma sigur ca nu am gresit.
Multumesc de ajutor.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: decontare cheltuieli

#11 Mesaj de balazse »

Este posibil sa gresesc, dar ce legatura are decontul cu acel "colaborator".
Unitatea are contract de prestari servicii (si nu de "colaborare", ma gandesc) cu acel PFA. In acel contract este specificat ca anumite cheltuieli sunt suportate de unitate?
Acum acea persoana sau ii angajat sau ii titular de PFA si presteaza un serviciu?

Scrie răspuns