Înregistrare premii

Mesaj
Autor
brezovand3
Mesaje: 43
Membru din: Lun Mar 26, 2018 7:40 pm

Înregistrare premii

#1 Mesaj de brezovand3 »

O persoană fizică autorizată participă la un concurs, câștigă, iar premiul îi este oferit pe bază de proces verbal. Premiul constă în mai multe obiecte pentru o fermă de vaci pe care Pfa'ul o deține, printre care și o mulgătoare cu valoare de mijloc fix.
Întrebarea mea este dacă înregistrez aceste obiecte și dacă da, cum? La intrări/direct la imobilizări și cu ce valoare? Ele pe procesul verbal sunt trecute valoarea reală..
Ajutor vă rog, m'am cam blocat..

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Înregistrare premii

#2 Mesaj de tomac »

Le-a primit ca PFA?
Dacă da, le puteți înregistra prin intrări pe un document de tip Aviz. Pe care nu-l veți da în plată niciodată. Și pe tip cheltuieli nedeductibile.
Dacă sunt imobilizări, le puteți înregistra în imobilizări, dar atenție la amortizare - amortizarea lor va fi nedeductibilă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

brezovand3
Mesaje: 43
Membru din: Lun Mar 26, 2018 7:40 pm

Re: Înregistrare premii

#3 Mesaj de brezovand3 »

Sunt primite ca PFA, da.
Dar pentru a nu ramane cu o suma asa mare neachitata, oare este ok sa mai adaug dupa toate produsele inca o pozitie "premiu" si sa scad toata valoarea pentru a ramane 0?
Exista vreo varianta/bifa pentru a nu imi lua Saga amortizarea ca fiind deductibila?
Cred ca doar cand inchid anul calculez separat cat este amortizarea pe premii si o trec ca nedeductibila..

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Înregistrare premii

#4 Mesaj de tomac »

Nu o operați în imobilizări sau o operați cu zero luni durată de funcționare.
Nu e nici o problemă că vă rămâne neachitat. De ce ar fi?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

brezovand3
Mesaje: 43
Membru din: Lun Mar 26, 2018 7:40 pm

Re: Înregistrare premii

#5 Mesaj de brezovand3 »

Nu stiu, mi s-a parut mai ok sa inregistrez inca o pozitie cu premiu pentru a se vedea mai clar ce reprezinta avizul respectiv.
Am inregistrat la imobilizari, pe gestiune premii, iar la final de an inmultesc amortizarea lunara pe gestiunea respectiva cu numarul de luni din an si o trec la cheltuieli nedeductibile cu amortizarea.. E mai bine sa nu ma mai complic si sa trec direct zero luni functionare?

Scrie răspuns