D311

Mesaj
Autor
sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

D311

#1 Mesaj de sorina87 »

Buna ziua. Stiti cumv 311 se depune si pe zero?
Firma a iesit prin optiune de la tva (si tva la incasare) in data de 10.10.2019. Tot ce a avut cu tva a incasat, respectiv platit pana pe 10 oct. Mai trebuie sa depuna D311? Nu are sold la 4428.
In cazul, in care unei firme i se anuleaza tva din oficiu cu 14.11.2019, pana pe 21 dec depun 311 pe zero? Nu are activitate, are doar tva de recuperat de niste ani, care nu se doreste a fi recuperat.
Ar trebui sa depun decontul 300 pt luna noiembrie?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D311

#2 Mesaj de tomac »

Nu se depune pe zero. Se depune dacă există vânzări pentru care are obligația colectării TVA, ulterioare ieșirii de la TVA. Adică dacă încasează facturi a căror exigibilitate la TVA intervine după data ieșirii. Da, se depune decont pe octombrie, decont lunar, indiferent de perioada fiscală avută anterior (lunar sau trimestrial).
Atenție la ajustări. Ele sunt obligatorii la ieșirea de la TVA, dacă sunt cazuri de ajustare (stocuri sau bunuri de capital) și se cuprind în ultimul decont depus.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: D311

#3 Mesaj de sorina87 »

Multumesc pt raspuns. Da, am facut ajustarile. Tocmai am depus si decontul si 394 pe oct.
Dar pt firma fara activitate care are anulare din oficiu incepand cu 14.11 ce depun, daca 311 nu se depune pe zero? Nu are stocuri sau bunuri de capital, nu e cazul de ajustare.
Multumesc si scuze ca am scris si in celalalt topic.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D311

#4 Mesaj de tomac »

Depuneți decont, la fel, pe luna anterioară anulării dacă nu este depus deja.
La anulare din oficiu se face ajustare doar pentru bunuri de capital. Nu se ajustează TVA la bunuri de natura stocurilor în situația asta, pentru că firma va fi obligată oricum la colectarea TVA la vânzarea lor.
D311 se depune doar dacă ulterior anulării apar situații în care colectarea de TVA este obligatorie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: D311

#5 Mesaj de sorina87 »

Am inteles. Multumesc

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: D311

#6 Mesaj de sorina87 »

De fapt, mai am o intrebare referitoare la ce trec in 300? Firma are tva de recuperat, il las in continuare sa apara si in ultimul decont? Trebuie sa fac si inregistrarea 4482=4424 cu suma de recuperat? Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D311

#7 Mesaj de tomac »

Solicitați-l la rambursare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: D311

#8 Mesaj de sorina87 »

asociatul nu vrea sa solicite rambursare :)

olteanus932
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 23, 2016 3:06 pm

Re: D311

#9 Mesaj de olteanus932 »

Buna ziua,
Va rog frumos daca se poate sa ma lamuriti si pe mine cum se completeaza corect D311. fIRMA A FOST SCOASA DIN OFICIU DE LA TVA incepand cu 01 august 2020 si trebuie sa dupun d311 pe august 2020.
La punctul 1 A din declaratie se completeaza baza impozabila la toate vanzarile efectuate?nu se mai tine cont de TVA LA INCASARE? Tot ce a vandut? si aferent tva.
La punctul 2 A din declaratie se completeaza TOATE ACHIZITIILE ? si cele intracomunitare? si tva aferent
Intrebare: la achizitiile intracomunitare efectuate (care inca nu au fost achitate, dar marfa a ajuns in Romania, din Italia) TVA aferent doar al acestor achizitii se plateste?
Nu prea am inteles ce TVA platesc de fapt din D311( si la livrari si la achizitii?)
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D311

#10 Mesaj de tomac »

1. Da. TVA la încasare aplică firmele ce au cod valid de TVA.
2. Nu. Doar cele pentru care ați persoana obligată la plată a TVA. Dacă aveți AIC și este facturat fără TVA, da, le treceți. Dacă aveți achiziții din țară cu taxare inversă, da, le treceți și pe acelea. Dar doar pe acelea. Nu orice achiziție.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

olteanus932
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 23, 2016 3:06 pm

Re: D311

#11 Mesaj de olteanus932 »

Buna ziua. Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu raspunsuri la urmatoarele intrebari in legatura cu Cod TVA anulat.
Este primul caz pentru mine si vreau sa fie corect ceea ce fac si nu prea stiu cum sa fac.
1. Pe perioada anularii codului TVA firma emite facturi fara RO in fata, pretul marfurilor este facturat fara TVA ? sau includ TVA in pret? Ce client vrea sa-i facturez pretul marfurilor in care includ si tva?
Eu calculez TVA aferent facturilor emise si il declar in D311.
2.Inregistrez TVA colectat pe cheltuiala sau pe venit?
Codul TVA este anulat de la 1 august 2020. Firma a aflat dupa data de 25 septembrie ca are TVA anulat. Ea a emis facturi pe toata luna august marfuri cu TVA distinct pe facturii si cu RO in fata.
Am anuntat verbal clientii, dar deja unii dintre ei au si achitat facturile emise in august( persoanele fizice). Firma se ocupa cu vanatoare si vinde si arme de vanatoare.
3.Ce fac in sensul acesta? Ce fac cu facturile emise deja cu TVA pe ele?

Nu stiu cum sa procedez. Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D311

#12 Mesaj de tomac »

1. Prețul este cel convenit cu clienții.
2. Pe 4427 și de acolo, manual în 4423. De ce pe venit sau cheltuială?
3. Nimic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns