ordine de compensare

Mesaj
Autor
cuculv
Mesaje: 14
Membru din: Mar Feb 19, 2019 3:08 pm

ordine de compensare

#1 Mesaj de cuculv »

sc A completeaza ordin de compensare astfel: agent initiator A si agent destinatar B
- exemplarul rosu-pe verso se trec facturile pe care le-a emis A catre B
- exemplarul albastru - pe verso se trec facturile pe care le-a primit de la B
sc B completeaza ordin de compensare astfel: agent initiator B si agent destinatar A
- exemplarul rosu-pe verso se trec facturile pe care le-a emis B catre A
- exemplarul albastru - pe verso se trec facturile pe care le-a primit de la A

este bine completat ????? multumesc

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: ordine de compensare

#2 Mesaj de pomparaus »

Nu.Pe ambele exemplare trebuie trecute aceleasi facturi ale furnizorului pe care il achiti - OC functioneaza ca un OP cu care platesti niste facturi : A completeaza facturile emise de B si B completeaza facturile emise de A.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: ordine de compensare

#3 Mesaj de costachet982 »

si plafonul este de 10.000 ron ?? per oc!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: ordine de compensare

#4 Mesaj de costachet982 »

fara sa trec prin institutia lor de compensare..

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: ordine de compensare

#5 Mesaj de pomparaus »

Doar in cazul in care te incadrezi la conditiile in care nu trebuie sa treci pe la IMI

cuculv
Mesaje: 14
Membru din: Mar Feb 19, 2019 3:08 pm

Re: ordine de compensare

#6 Mesaj de cuculv »

care sunt conditiile sa treci pe la IMI ???

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: ordine de compensare

#7 Mesaj de costachet982 »

modalitate completare o.c. explicate mai jos

Avem ca subiect doua societati, societatea A - Client si furnizor pentru B, societatea B - furnizor si client pentru A.

Cele doua societati doresc sa-si stinga reciproc creantele si datoriile prin Ordin de compensare.
Societatea A intocmeste Ordinul de compensare in doua exemplare, vom stabili care sunt facturile pe care le trece pe ordin spre compensare.

Cele emise in calitate de client sau cele pe care ar trebui sa le plateasca in calitate de furnizor?

Pe ordinul de compensare se trec facturile ce se compenseaza intre ele, deci si cele intocmite in calitate de furnizor si cele primite in calitate de client.

Fiecare parte implicata completeaza un Ordin de compensare in 2 exemplare: exemplar rosu si exemplar albastru.

Firma care completeaza este "agentul economic initiator" (se semneaza si stampileza in prima casuta alba de pe fata formularului, pe ambele exemplare). In partea de jos-verso, se semneaza si stampileaza si la rubrica "Inspector de compensare initiator".

Pe verso-ul formularului albastru se trec facturile primite de agentul initiator compensate cu acest Ordin de Compensare. Pe verso-ul formularului rosu se trec facturile emise de catre agentul initiator. Ambele formulare vor pleca la partener, pentru ca acesta sa semneze si sa stampileze. Se va intoarce doar formularul albastru.

Partenerul dvs. o sa va trimita, la randul sau, 2 formulare completate de el, in calitate de agent initiator. Pe formularul albastru de la partener vor fi trecute facturile pe care firma dvs. l-a trimis partenerului. Pe formularul rosu de la partener, vor fi trecute facturile pe care partenerul vi le-a trimis dvs.. Veti semna si veti stampila ambele formulare, dupa care, formularul rosu primit de la partener il veti pastra pentru a-l inregistra in contabilitate. Formularul albastru primit de la partener aveti grija sa se intoarca la acesta.

Nota contabila 401 = 4111, va fi insotita de cele 2 formulare (albastru al societatii initiatoare și roșu al destinatarului).

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: ordine de compensare

#8 Mesaj de costachet982 »

este o explicatie de completare a o.c. gasita dar eu nu vad logica..
din expunere deduc ca
A are ex.albastru cu fact.primite si ex.rosul al partenerului pe care sunt trecute facturile emise de el ( adica aceleasi facturi trecute pe ex.albastru al firmei A )

nu vad logica, mai caut sa vad daca gasesc acelasi mod de completare...

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: ordine de compensare

#9 Mesaj de costachet982 »

pe unde am mai gasit , tot asa se exemplifica completarea.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: ordine de compensare

#10 Mesaj de pomparaus »

Nu asa se completeaza ordinele de compensare, e acelasi document in dublu exemplar : logic ce e pe primul ex (albastru) e scris si pe al 2-lea exemplar (rosu), iar Ordinele de compensare (asa cum am mai spus) functioneaza ca un OP cu care platesc facturile unui furnizor - ce asi scrie in OP ca platesc, fix acelasi lucru scriu in OC.
Eu merg foarte des la IMI la compensare de foarte multi ani, deci am experienta in completarea OC-urilor.
@cuculv, nu mai cauta modalitatea de completare, mai bine citeste despre conditii : daca facturile au depasit scadenta la care trebuiau achitate si valoarea depaseste 10000 lei se merge la IMI.

cuculv
Mesaje: 14
Membru din: Mar Feb 19, 2019 3:08 pm

Re: ordine de compensare

#11 Mesaj de cuculv »

@pomparaus, facturi emise in 17.07.2019 compensate in 25.10.2019. Valoarea este peste 10.000 ron
scadenta o stabilesc eu? sa fie 90 zile lucratoare. e Ok?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: ordine de compensare

#12 Mesaj de pomparaus »

Scadenta e conform contractului incheiat intre cele 2 firme.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: ordine de compensare

#13 Mesaj de nasteaf »

Dupa intrarea in vigoare a HOTĂRÂRII nr. 773 din 28 octombrie 2019 pentru aprobarea Normelor metodologice privind monitorizarea datoriilor nerambursate la scadenţă ale contribuabililor, persoane juridice, în vederea diminuării blocajului financiar şi a pierderilor din economie, nu am mai regasit pragul de 10.000 lei si nici obligativitatea altor persoane juridice inafara persoanelor juridice cu capital integral/majoritar/minoritar de stat sa realizeze operaţiunile de compensare prin Centrul de Pregătire pentru Personalul din Industrie Buşteni - Sucursala Bucureşti, denumit CPPI. Se specifica ca se refera la facturi pentru sumele restante către orice creditor, respectiv de la orice debitor persoană juridică cu sediul în România, mai vechi de 30 de zile de la emiterea facturii fiscale sau de la scadenţă, dacă scadenţa este clar specificată.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: ordine de compensare

#14 Mesaj de pomparaus »

Hotararea intra in vigoare de la 31.12.2019, dar nu se refera doar la pj cu capital de stat, la art.2 (2) care te trimite la OUG 77/199 modificata cu L211/2001 se regasesc
"persoanele juridice, altele decât cele prevăzute la art. 2 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 77/1999, aprobată cu modificări prin Legea nr. 211/2001".

Scrie răspuns