Belastung

Mesaj
Autor
juncs
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 19, 2008 12:00 am

Belastung

#1 Mesaj de juncs »

Buna ziua,

rog sa ma ajute si pe mine..cine se pricepe.
Suntem o firma de constructii metalice, livram intracomunitar.
Dupa o livrare facuta nemtilor, primim un " Belastung", adica un " document" care contine o anumita suma pentru calitatea necorespunzatoare sau pentru reparatiile facute de ei la piesele noastre,este trecuta si denumirea produselor, cantitatea, suma care urmeaza sa fie retinuta din factura noastra, deci ne platesc cu respectiva suma mai putin.Produsele nu vin retur.Mie imi ramane factura neincasata cu suma din "Belastung". Cum fac sa inchid facturile?
Alta situatie am la italieni, care ma pun ei, sa emit o " nota di accreditto" pentru sumele retinute de ei din factura noastra, tot asa pentru reparatii sau nu le convine pretul transportului.
Aceste note trebuie declarate undeva?
Cum trebuie sa procedez?
Multumesc pentru raspunsuri si pentru timpul vostru.

pomparaus
Mesaje: 4177
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Belastung

#2 Mesaj de pomparaus »

De ce nu le faci factura storno cu sumele care nu ti le vor da?

juncs
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 19, 2008 12:00 am

Re: Belastung

#3 Mesaj de juncs »

Factura storno trebuie sa o corelez cu factura initiala care contine produse finite si imi apar automat pe stoc, ori ele nu sunt trimise retur...nu sunt pe produse finite si pe prestare servici.Ar trebui sa imi emita ei o factura de prestare servici si sa fac compensare, dar nu am factura de la ei..

pomparaus
Mesaje: 4177
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Belastung

#4 Mesaj de pomparaus »

Emite-le factura cu reducere comerciala (rabat - din moment ce bunurile tale au avut defecte calitative).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24154
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Belastung

#5 Mesaj de balazse »

Pentru JuncS
Belastung in mod normal reprezinta un debit note emis de catre client, care reprezinta acelasi lucru ca si un credit note (factura storno) emis de catre furnizor.
Acest document in general este utilizat pentru probleme de calitate.
Pana la urma depinde de furnizor daca se foloseste de documentul emis de client sau emite un credit note.
Daca bunurile nu sunt returnate si au fost livrate de catre furnizor ca si o livrare intracomunitara, atunci debit note-ul se va emite cu TVA din tara clientului, de aceea de multe ori nu merita sa platesti transportul pentru retur, deoarece valoarea TVA-ului (pe care il pierzi) este sub valoarea transportului.

juncs
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 19, 2008 12:00 am

Re: Belastung

#6 Mesaj de juncs »

Rog detalii.Nu ma pricep nici la conta prea bine...abia acum invat.
Deci,ar fi mai bine sa emit un credit note, adica o reducere comerciala ulterioara livrarii.Pe baza acestui credit note,emit factura storno pe care trec reducere comerciala pentru probleme de calitate sau asa ceva si o corelez cu factura initiala din care se retine suma, la acelasi curs valutar.Factura storno trebuie sa apara in jurnale, taxare inversa, in D300,D304 di D390.Mai trebuie sa etin evidenta si prin 709?
rog inregistarti contabile detaliate si tot ce am de facut.
Multumesc celor care au rabdare cu mine!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24154
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Belastung

#7 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea, in prima faza trebuie verificat exact pentru ce s-a emis belastung si cum s-a emis, cu/fara TVA.
Nu consider ca si corect inregistrarea ca o reducere comerciala, deoarece nu s-au acceptat anumite bunuri sau servicii.

pomparaus
Mesaje: 4177
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Belastung

#8 Mesaj de pomparaus »

Balazse: juncs a zis clar ca partenerii au constatat calitate necorespunzatoare si au facut ei reparatii, produsele nu se returneaza - de ce nu ar fi ok ca factura sa fie cu rabat comercial?

juncs
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 19, 2008 12:00 am

Re: Belastung

#9 Mesaj de juncs »

Pai credit note asta înseamnă, nu? O reducere comerciala, în cazul nostru, pentru reparația produselor cu defecte de calitate. Deci factura noastră este redusa cu aceasta valoare. În detaliu, noi am expediat produse pe baza de factura. După ceva timp, apare acest Belastung pe care este trecut produsul și cantitatea facturate de noi, defecte, plus reparația executata de ei. Este fără tva.Fiecare avem cod valid de tva. Deci, cum ar fi corect?

juncs
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 19, 2008 12:00 am

Re: Belastung

#10 Mesaj de juncs »

Și chiar s-au acceptat anumite bunuri, produse, cele livrate de noi către ei...

pomparaus
Mesaje: 4177
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Belastung

#11 Mesaj de pomparaus »

"Anumite", ori le-au acceptat pe toate cu defecte cu tot si le-au reparat ei, ori v-au returnat din produse, ca nu mai inteleg?!

juncs
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 19, 2008 12:00 am

Re: Belastung

#12 Mesaj de juncs »

Am raspuns pentru Balazse cu "anumite"...ramane asa cum am spus: nu a venit retur nimic.Belastung contine produsul defect (ramas la ei si care fiind defect, evident ca nu il plateste, deci trebuia sa il scada cumva ) si reparatia factuta de ei.
Era mai simplu cu o factura de prestare servici si gata.In cazul unui retur, e simplu.Fac factura de stornare,produsele reintra in stoc si cu asta basta.Toate documentele sunt fara tva.
Real, daca cumperi un produs din magazin, cu un mic defect, primesti o reducere pentru ea,nu?Ca are defcet.De ce atunci nu as putea face factura de reducere comerciala pentru defecte, pe baza unui credit note?
Nu am alta idee si nici ce inregistrari contabile trebuie sa fac si ce unde trebuie sa apara.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Belastung

#13 Mesaj de tomac »

Credit note nu se emite strict pentru reduceri comerciale. Este o procedură în țările cu apă caldă, care se folosește la orice situații în care apar diferențe de natură financiară între suma cerută de furnizor la plată și cea acceptată de clientul emitent al credit note, diferențe cauzate de motive care pot fi diverse:
1. reduceri comerciale sau financiare
2. refuzuri la plată pe motive de neconformitate de calitate ori pe motiv de preț eronat
3. penalități sau despăgubiri solicitate de client și care diminuează valoarea de plată a facturii furnizorului
În situația de față au emis credit note pentru neconformități de calitate și sunt tratate ca o penalitate de neconformitate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24154
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Belastung

#14 Mesaj de balazse »

Pentru PomparauS
Debit note emis de client sau credit note emis de furnizor, ii acelasi lucru si reprezinta o factura storno (care poate cuprinde bunuri, recuperare de servicii efectuate de licent, ex: sortare, retursare, transoprt, etc.; si alte costuri suplimentare).
Asa cum a mentionat si TomaC se pot emite pentru diverse lucruri.
In mod normal, daca acel debit note s-a emis pentru produse defecte sau neconforme si nu au parasit teritoriul Germaniei, atunci pentru parte de bunuri trebuia sa il emita cu TVA de 19% de Germania, neavand nici o dovada ca acele bunuri au fost returnate, adica au parasit teriroriul tarii si nu ar trebui sa le considere o livrare locala taxata ca atare.
Ceea ce poate face acum furnizorul sa emita un credit note/factura storno pentru "costuri", mai exact emite documentul pe baza reclamatiei efectuate de client, dar in acest caz nu mai discutam despre un storno de livrare intracomunitara de bunuri (nu ai dovada livrarii pe baza de CMR), ci mai degraba de servicii.

pomparaus
Mesaje: 4177
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Belastung

#15 Mesaj de pomparaus »

Balazse: fix asta am zis eu : emite factura storno (rabat pt.defecte de calitate- cheltuiala nu bunuri), nici o clipa nu am mentionat despre storno livrare intracomunitrara.Te rog sa mai citesti ce am postat eu!
O zi buna!

Scrie răspuns