Livrari intracomunitare - scutire TVA

Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Livrari intracomunitare - scutire TVA

#1 Mesaj de stroer1948 »

Din experienta mea, in prezent, poti cumpara de la un magazin fizic din UE un produs, iar pentru scutirea de TVA este suficient sa prezinti un cod de TVA valabil si sa spui ca vei transporta bunul respectiv in tara ta. Este corect?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Livrari intracomunitare - scutire TVA

#2 Mesaj de balazse »

Teoretic, poti face achizitii, dar direct din "magazin" nu ii precis.
Practic, depinde de cine vinde (sunt cazuri, mai ales in Germania, cand nu se doreste facturarea fara TVA, din varii motive).
Tu ca si firma din Romania, trebuie sa intocmesti un CMR pe care sa fie trecuta numarul de aviz/factura, ca sa poti dovedii achizitia intracomunitara.
De exemplu, pentru firme din Germania, ajunge daca tu client ii completezi o "declaratie" cum ca bunurile au fost "receptionate" la tine in tara.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Livrari intracomunitare - scutire TVA

#3 Mesaj de stroer1948 »

Desi am avut mai multe situatii, in care patronul firmei din Romania, s-a dus personal si a cumparat din magazin bunuri din Grecia, Ungaria, Austria etc, aceste bunuri fiind facturate fara TVA, acum ma intereseaza mai mult speta in calitate de vanzator roman.
Exemplu: firma din Romania, executa obiecte de mobilier comercial (standuri, rafturi) pentru un beneficar din Franta. Beneficiarul, doreste livrarea si montajul bunurilor la magazinul X aflat in Romania. Comanda va fi facturata si platita de firma mama din Franta, dar bunurile vor ramane in Romania, la magazinul X.
Avand in vedere Reglumentul (UE) nr. 2018/1912, cum se va intocmi factura (cu tva sau fara)? Se poate considera prestare de servicii si nu livrare de bunuri ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Livrari intracomunitare - scutire TVA

#4 Mesaj de balazse »

Eu as merge pe varianta de vanzare locala, si facturare cu TVA.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Livrari intracomunitare - scutire TVA

#5 Mesaj de tomac »

Regulamentul acela nu este imperativ acum. Vedeți comunicatul MF de aici
Fie se aplică regulamentul caz în care este direct asimilat unei livrări intracomunitare, fie se aplică art.10 din OMFP 103/2016 pentru a beneficia de scutiri. În cazul în care nici una din dovezile indicate în cele două acte nu sunt suficiente sau nu pot fi procurate atunci nu se aplică nicio scutire și se emite factură cu TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lazarh328
Mesaje: 86
Membru din: Vin Feb 14, 2014 4:01 pm

Re: Livrari intracomunitare - scutire TVA

#6 Mesaj de lazarh328 »

In luna octombrie am facut servicii catre o firma din UE, am primit un cod fiscal invalid, am facturat cu tva.Nu am putut clarifica cu dansii situatia si nu am raportat in decl.390.
Ulterior am aflat ca era o gresala la cod fiscal si au un cod valid.
Cum pot coreta eroarea? Stiu ca pot storna factura si facturez fara tva in decembrie, dar cum ramane cu declaratia 390, care trebuia depusa in octombrie.

lazarh328
Mesaje: 86
Membru din: Vin Feb 14, 2014 4:01 pm

Re: Livrari intracomunitare - scutire TVA

#7 Mesaj de lazarh328 »

Ma puteti ajuta ? Se poate depune rectificativ pe octombrie?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Livrari intracomunitare - scutire TVA

#8 Mesaj de tomac »

Nu trebuie făcut nimic dacă în octombrie ați facturat cu TVA.
O declarați în decembrie când facturați fără TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

szaboa986
Mesaje: 34
Membru din: Vin Mar 27, 2015 11:08 am

Re: Livrari intracomunitare - scutire TVA

#9 Mesaj de szaboa986 »

tomac scrie: Mar Dec 24, 2019 2:36 pm Regulamentul acela nu este imperativ acum. Vedeți comunicatul MF de aici
Fie se aplică regulamentul caz în care este direct asimilat unei livrări intracomunitare, fie se aplică art.10 din OMFP 103/2016 pentru a beneficia de scutiri. În cazul în care nici una din dovezile indicate în cele două acte nu sunt suficiente sau nu pot fi procurate atunci nu se aplică nicio scutire și se emite factură cu TVA.
Buna ziua. La mine este aplicabila ultima propozitie din textul de mai sus. Am facturat cu tva catre o firma din Ungaria platitoare de TVA, inregistrata in VIES, pentru produse pe care le-a montat in Romania (produsul vandut nu a parasit tara).
Inteleg ca:
1. nu declar la D390,
2. declar la 300 la gramada cu cealalte livrari din randul 9
3. declar la 394, dar ca tip partener 3.
Inteleg bine?
Multumesc in avans pentru raspuns(uri).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Livrari intracomunitare - scutire TVA

#10 Mesaj de tomac »

Da
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

micleav
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:28 pm

Re: Livrari intracomunitare - scutire TVA

#11 Mesaj de micleav »

Buna ziua!Va rog, pe cei care au avut cazuri similare, sa ma ajutati cu o parere.Am o factura de livrare intracomunitara catre o firma din Italia care mi a furnizat cod valid de tva verificat, am facturat fara tva.Pe factura am 3 produse finite si alte 2 pozitii de prestari servicii (certificare CE si manopera asamblare care se refera la cele 3 produse finite si care impreuna formeaza un utilaj).Problema sta in felul urmator: am primit din Italia, cu aviz, mai multe piese pe care le-am asamblat pt a forma acest utilaj si pe langa acestea au mai fost cumparate multe alte piese pe care le-am asamblat de asemenea (am facut partea electrica,pneumatica....si apoi le-am pus pe acest utilaj si care sunt trecute pe factura ) Intrebarea mea este cum declar in 390 si in 300 aceasta factura: pe tip L cele 3 pozitii care se refera la produsele finite facturate si pe tip P cele referitoare la prestari servicii s au cumulat pe L toate?.....si in decl 300 la rd 1 si 3 s au toata suma la randul 1?Din cauza faptului ca produsele chiar pleaca montate sub forma unui utilaj exista aceasta nelamurire in ceea ce priveste modul de declarare.Serviciile se refera la manopera....montarea pieselor pe acest utilaja si la certificarea CE. Multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Livrari intracomunitare - scutire TVA

#12 Mesaj de tomac »

Pe livrări de bunuri, cumulat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

micleav
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:28 pm

Livrari intracomunitare

#13 Mesaj de micleav »

Buna ziua!Firma platitoare de tva din Romania trebuie sa factureze o livrare de marfa catre o firma din Germania cu cod valid de tva dar marfa ramane pe teritoriul Romaniei.Cum emit factura, cu tva sau fara si cum declar aceasta factura?Cum inregistrez in saga, la ce tip?Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Livrari intracomunitare - scutire TVA

#14 Mesaj de balazse »

Cu TVA, deoarece nu ai dovada livrarii bunurilor intr-un alt stat membru si se va considera o livrare locala in RO.
Il inregistrezi la "iesiri-valuta" pe tip "factura" (dar daca emiti factura in lei, atunci poti utiliza si "iesiri").

Scrie răspuns