Modalitate asamblare marfuri !

Mesaj
Autor
prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Modalitate asamblare marfuri !

#1 Mesaj de prunam »

Buna ziua ! Am si eu un caz "deosebit" caruia nu i-am dat de cap .. adica, am facut eu ceva, dar nu sunt multumit deloc de rezultat !
O firma vinde componente pentru calculatoare (toate produsele sunt inreg. in contul 371); din cand in cand mai asambleaza cate un computer cu "piese" din 371; pentru crearea noului produs "Marfa", am operat in "Productie" - aici este problema mea, pentru ca imi face o data 607=371 cand descarca "componentele" si 371=607 cand imi incarca noul "ansamblu" .. si per total, debitul contului 121 imi este denaturat cu suma de la 371=607 - fix cu aceasta suma (clasa 6 este mai mare cu aceasta suma decat debitul lui 121) ! Cum sa fac altfel ? Multumesc frumos pentru ajutor !

P.S. .. am facut eu o situatie "explicativa" pentru cei de la "control" (cand vor veni in inspectie), dar nu ma incanta rezolvarea ! :(

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Modalitate asamblare marfuri !

#2 Mesaj de septimiuv »

Nu e niciun bai. În 121 ajunge soldul, nu rulajul.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Modalitate asamblare marfuri !

#3 Mesaj de prunam »

Multumesc frumos .. inca o scurta intrebare : este ok cum am facut pentru "asamblare" ? … Exista vreo alta metoda mai usoara in SAGA ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modalitate asamblare marfuri !

#4 Mesaj de tomac »

Nu. Fie prin operații speciale, fie prin producție.
Sau ar mai fi una: crearea unui tip de articol cu bifă la produs, vandabil și nestocat.
Apoi crearea unui articol pe acel tip și introducerea componentelor în rețetă.
În acest caz se operează la ieșiri articolul nou creat cu tipul nou și la validare se va genera bon de producție cu el în mod automat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Modalitate asamblare marfuri !

#5 Mesaj de prunam »

Multumesc frumos d-le Cristi ! .. o sa raman pe varianta mea mai ciudata .. m-am obisnuit cu ea ! :D .. Daca ii apuca pe cei de la ANAF facutul de corelatii intre 121 si clasa 6 o sa le explic ce si cum .. sper sa aiba mintea deschisa la "artificii" ! … Sarbatori Fericite si multa putere de munca !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modalitate asamblare marfuri !

#6 Mesaj de tomac »

Explicații despre corelațiile 6-7 = 121 găsiți aici https://www.sagasoftware.ro/?p=87
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns