Producator vinuri

Mesaj
Autor
rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Producator vinuri

#1 Mesaj de rovidg116 »

Buna ziua, colegi.

Trec pe un taram necunoscut pentru mine. O societate nou infintata se va ocupa de productia si vinzarea de vinuri linistite si bauturi spirtoase (palinca), mic producator (5-6000 l vin si cca 500-600 l palinca este capacitatea propusa deocamdata). Firma vrea sa-si faca si magazin online. Aici nu stiu daca mai are nevoie si de autorizari suplimentare, avand in vedere ca se vor vinde bauturi nu numai in tara, ci si in UE. Ce conditii trebuie sa existe? Ce autorizari? Practic, cum se vinde un produs accizabil prin magazin online-exista vreo procedura specifica? Ce declaratii se depun? Orice informatie e binevenita. Multumesc si o zi buna sa aveti.

urs553
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iun 19, 2013 10:15 am
Localitate: Oradea

Re: Producator vinuri

#2 Mesaj de urs553 »

Vinirule linistite sunt produse accizabile insa Acciza este zero(momentan).
Din pdvd fiscal va inregistrati ca platitor de accize, depuneti lunar D100 pt Accize pt vinuri linistite cu 0.

Din pdvd al autorizatiilor, nu am toate informatiile. Va scriu cam ce am auzit de la clientul meu :
-se obtine autorizatie de la DIrectia vamala pentru comercializarea de produse alcoolice
-semestrial se depune la Directia vamala competenta o declaratie cu cantitatile de vinuri linistite vandute.

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: Producator vinuri

#3 Mesaj de rovidg116 »

Multumesc. Pentru vanzari de bauturi alcoolice prin magazin online este nevoie de autorizari speciale? Ca doar se vor livra si catre tari din UE atat la pers. fizice cat si eventual firme (restaurante etc)... Aici e o nebuloasa pentru mine.

Scrie răspuns