Comision bancar

Mesaj
Autor
ciureae
Mesaje: 31
Membru din: Joi Oct 03, 2019 9:52 am

Comision bancar

#1 Mesaj de ciureae »

Cum credeti ca ar trebui inregistrat : Comision utilizare ATM/POS pentru numerar pentru tranzactia
pe debit la banca?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Comision bancar

#2 Mesaj de tomac »

Chiar? Cum credeți că se înregistrează comisionul bancar?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Comision bancar

#3 Mesaj de septimiuv »

Se înregistrează greu.

ciureae
Mesaje: 31
Membru din: Joi Oct 03, 2019 9:52 am

Re: Comision bancar

#4 Mesaj de ciureae »

Multumesc frumos!

gondorg777
Mesaje: 34
Membru din: Lun Apr 08, 2013 3:32 pm

Re: Comision bancar

#5 Mesaj de gondorg777 »

se inreg vanzari cu plata cu cardul 1000 lei...la banca apare incasat 987 lei,diferenta fiind comisionul bancii...
de aici apare o diferenta pe 5125 cu comisionul respectiv...in mod normal banca ar trebui sa inregistreze toata suma incasata si apoi sa aplice comisionul pe ea,dar nu se intampla in acest mod,si de aici e dificil de urmarit sumele de incasat !care ar fi monografia contabila ptr inreg acestui comision...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Comision bancar

#6 Mesaj de balazse »

Si pe extras nu apare la detalii/explicatii valoarea intreaga si valoare comision?

gondorg777
Mesaje: 34
Membru din: Lun Apr 08, 2013 3:32 pm

Re: Comision bancar

#7 Mesaj de gondorg777 »

nimic,dar chiar nimic

gondorg777
Mesaje: 34
Membru din: Lun Apr 08, 2013 3:32 pm

Re: Comision bancar

#8 Mesaj de gondorg777 »

eventual se inreg comisionul pe baza contractului incheiat cu banca si se scade din soldul contului 5125?...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Comision bancar

#9 Mesaj de balazse »

Totusi de unde stii atunci cat ii comisionul?
Doar din curiozitate, despre care banca discutam?

Avatar utilizator
lupitaa
Mesaje: 207
Membru din: Mie Iun 27, 2007 12:00 am
Localitate: Reșița
Contact:

Re: Comision bancar

#10 Mesaj de lupitaa »

În acest caz sunt 2 variante:
1. trebuie să mai existe un extras bancar, separat, în care să fie reflectate încasările pe bază de carduri, unde la încasări apare suma integrală, iar la plăți comisionul + separat suma diminuată care se transferă în contul curent (cea care apare pe extrasul principal de care vorbești)
2. dacă nu există un extras bancar separat, banca nu are legătură cu acele comisioane reținute. Va trebui să-ți faci cont online pe platforma celui care gestionează încasările cu carduri. În acest sens, ia legătura cu banca, să-ți dea detaliile cu privire la acel cont online (Merchant portal). În cazul meu, firma utilizează un POS de la BCR și de asemenea, la încasări îmi apar sumele diminuate cu comisionul. Am luat legătura cu banca și m-au îndrumat să-mi fac un cont online pe platforma Global Payments ("gestionarii" încasărilor cu carduri), iar de acolo îmi descarc lunar situația comisioanelor reținute (se poate și zilnic, ai tot felul de rapoarte xls). Nu îmi mai amintesc de ce a fost nevoie pentru cont, cred că doar de numărul/seria terminalului pentru încasări și de datele firmei. În conta operez comisionul prin creditul lui 5125 (627=5125). La BT este varianta 1, primesc extras separat pentru carduri.
https://adilupita.wordpress.com/

gondorg777
Mesaje: 34
Membru din: Lun Apr 08, 2013 3:32 pm

Re: Comision bancar

#11 Mesaj de gondorg777 »

da este vb despre bcr

Avatar utilizator
lupitaa
Mesaje: 207
Membru din: Mie Iun 27, 2007 12:00 am
Localitate: Reșița
Contact:

Re: Comision bancar

#12 Mesaj de lupitaa »

Acest sistem functionează la BCR din noiembrie 2019. În octombrie 2019 am primit pe email două mesaje de la [email protected], pe care le-am ignorat, pentru că nu aveam nicio legătură cu Cehia (.cz). În primul mesaj ni se comunica un nume de utilizator și link-ul de logare la platforma Global Payments, iar în al doilea, parola. Dacă ai primit mesaje de la email-ul de mai sus și nu le-ai șters, este posibil să poți accesa platforma online la link-ul https://gpnmerchant.com/mportal/anon/login.xhtml folosind datele de acces primite, fără alte demersuri.
Eu n-am făcut-o la vremea respectivă. Ulterior, când soldul la 5125 a început să "facă scandal", am sunat la BCR, iar la indicația lor, am trimis un email la [email protected], primind un alt nume de utilizator + parolă și am descărcat situația comisioanelor pe toată perioada în care nu le operasem. Să ai grijă, că pe lângă comisioanele percepute la încasările cu card, bandiții mai rețin și un comision lunar de gestionare de 33 lei...
În email-ul de solicitare de acces la platforma online, am dat doar datele firmei (denumire, adresă, CUI, J și adresa punctului de lucru unde este terminalul).
https://adilupita.wordpress.com/

Scrie răspuns