platitor tva

Mesaj
Autor
gociue636
Mesaje: 283
Membru din: Mie Dec 14, 2016 2:01 pm

platitor tva

#1 Mesaj de gociue636 »

Buna ziua, am cod caen 8553-scoli de conducere (pilotaj) sunem obligati sa ne inregistam ca platitor de tva daca am depasit cifra de afaceri de 300.000 ron sau nu avem aceasta obligatie de a ne inregistra in scopuri de tva (suntem scutiti avand in vedere ca suntem scoala0invatamant).
multumesc

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: platitor tva

#2 Mesaj de ovidiuo »

.. si eu am un client broker de asigurare care anual depaseste pragul de TVA .. Prin iulie, in fiecare an, ANAF-ul ii trimite o adresa prin care ii spune ca a depasit plafonul si ca ar fi trebuit sa fie platitor de TVA (vede CA din bilantul al 31.12.20XX) .. Dupa ce primesc instiintarea de la ANAF, fac o adresa pe care o depun la registratura in care spun ceva de genul "societatea noastra, prin obiectul principal de activitate (activitati ale agentilor si brokerilor de asigurari – CAEN 6622) a prestat numai operatiuni de intermediere in domeniul asigurarilor – activitati ce intra in sfera operatiunilor scutite de taxa conform art. 292 alin. (2) lit. b) din Codul Fiscal si drept urmare nu avem obligatia de a ne inregistra ca platitori de TVA." ... si totul este in regula apoi .. fac asta de vreo 4-5 ani si nu au fost probleme !

gociue636
Mesaje: 283
Membru din: Mie Dec 14, 2016 2:01 pm

Re: platitor tva

#3 Mesaj de gociue636 »

multumesc pt raspuns , dar totusi eu nu am gasit acest cod caen 8553 in codul fiscal ca si cum ne - am incadra.Asta era intrebarea mea daca ma incadrez sau nu poate am omis eu ceva

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: platitor tva

#4 Mesaj de ovidiuo »

Cred ca te-ai incadra la art. 292 alin. (1) lit. f) .. zice ceva de genu' pe la norme "Scutirea prevăzută la art. 292 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal pentru formarea profesională a adulților se aplică de persoanele autorizate în acest scop conform Ordonanței Guvernului nr. 129/2000 privind formarea profesională a adulților, republicată, cu modificările și completările ulterioare, de persoanele autorizate pentru formarea profesională a personalului aeronautic civil navigant prevăzut de Legea nr. 223/2007 privind Statutul personalului aeronautic civil navigant profesionist din aviația civilă din România, cu modificările și completările ulterioare, precum și de Agenția Națională a Funcționarilor Publici pentru activitatea de perfecționare profesională" (https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/l ... tm#B292_1f)

Scrie răspuns