Plătitor de tva

Mesaj
Autor
vargab45
Mesaje: 83
Membru din: Joi Ian 07, 2016 3:11 pm

Plătitor de tva

#1 Mesaj de vargab45 »

Bună ziua
Acum am observat că din octombrie 2019 am depășit plafonul de tva :( :roll:
Am depus acum declarația 010 la anaf, firma a devenit plătitor de tva din 01.02.2020
Sunt cam nouă în lumea de tva, până acuma n-am lucrat cu nici o firma fiind platitor de tva
Ce anume trebuie să fac?
Trebuie ceva regularizare pt decembrie și ianuarie ? Daca da ce anume și cum ?
Multumesc tare mult de ajutor

pomparaus
Mesaje: 4186
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Plătitor de tva

#2 Mesaj de pomparaus »

Ai spus la Anaf ca ai depasit plafonul din octombrie? Daca le spuneai, mai intai iti dadeau o amenda (500-1000 lei) si iti spuneau ei ce trebuie sa faci:
se calculeaza diferentele pozitive/negative TVA in perioada de cand trebuia sa devii platitor de tva (in cazul tau e vorba de luna decembrie in care trebuia sa emiti facturi catre clienti cu tva, iar facturile de achizitii le lucrai cu tva deductibil) si in functie de rezultat se regularizeaza decontul de tva, etc, etc.

vargab45
Mesaje: 83
Membru din: Joi Ian 07, 2016 3:11 pm

Re: Plătitor de tva

#3 Mesaj de vargab45 »

Da am spus, le duceam si balanta din octombrie 2019 in care am depasit. si in declaratie de pr raspundere am scris octombrie .
N-am primit amenda, numai un avertisment. Despre regularizare nu mi-au zis nimic, de accea habar n-am cum trebuie sa calculez diferentele?! :(
Fiind platitor de TVA din februarie , trebuie sau nu calculat diferenta?
Si daca da, atunci cum sa incep, cum sa procedez?
Trebuie sa trec din nou factuile cu Tva?!

pomparaus
Mesaje: 4186
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Plătitor de tva

#4 Mesaj de pomparaus »

Eu stiu ca : Pentru perioada in care trebuia sa te inregistrezi in scopuri de TVA,DOAR organul fiscal stabileste obligatii de plata privind taxa pe valoarea adaugata,constand in diferenta dintre taxa pe care persoana impozabila ar fi trebuit sa o colecteze si taxa pe care ar fi avut dreptul sa o deduca daca taxa colectata este mai mare decat taxa deductibila, precum si accesoriile aferente, sau determina suma negativa a taxei in situatia inversa. Tu lucrezi cu TVA de la data inregistrarii ca platitor de tva si daca ai inspectie fiscala pe acea perioada abia atunci faci ce zic ei.

vargab45
Mesaje: 83
Membru din: Joi Ian 07, 2016 3:11 pm

Re: Plătitor de tva

#5 Mesaj de vargab45 »

Mersi mult pt raspuns :)

Scrie răspuns