reglare fisa sintetica

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

reglare fisa sintetica

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu inregistrarile contabile in urmatoarea situatie: firma de constructii, in urma recalcularii contributiilor salariale pentru iulie, august si septembrie 2019, au ramas plati in plus la CAS, CASS, CAM si impozitul pe salarii. In nov.2019 firma primeste de la ANAF decizie cu dobanzi si penalitati calculate in suma de 10 lei, inregistrare in contabilitate 6581=4481. Nu s-a platit suma deoarece in dec.2019 s-a depus cerere de compensare. Fisa sintetica inainte de depunerea cererii de compensare era astfel: sumele platite in plus la CASS si impozitul pe salarii din balanta corespund cu cele din fisa. La CAS suma din balanta este de plata 20 lei, (s-au platit in dec. toate contributiile salariale pentru a nu figura cu restante la dec.2019), in fisa: obligatia neachitata 50 lei, dobanda neinstituita 3 lei si penalitati de intarziere 2 lei, coloana cu plati in plus ``diferenta``: 31. Ce inregistrari trebuiesc facute in aceste conditii? Din fisa ar insemna 50-31=19 lei la CASS, penalitati de 2 lei si dobanda neinstituita nu se inregistreaza (s-a discutat aici in alt topic). Mentionez ca in fisa sintetica din ianuarie 2020 nu erau efectuate compensarile (nu trecusera cele 45 zile), penalitatile erau putin mai mari. Multumesc!

stefanv659
Mesaje: 135
Membru din: Joi Sep 08, 2011 8:47 am

Re: reglare fisa sintetica

#2 Mesaj de stefanv659 »

Si eu m-am lovit de aroganta celor de la ANAF Buc.In aceeasi situatie sunt si eu (firme de constructii),pe unele conturi am platit in plus cca.4000 lei,altele au ramas neachitate,calcul accesorii,cerere compensare.Ca sa nu mai spun ca in alte orase,aceste compensari se fac din oficiu fara cerere.In ianuarie am platit peste 11000 taxe in loc sa-mi compenseze cum era corect.Poate s-a mai lovit cineva de aceasta problema.Cu stima, Violeta

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: reglare fisa sintetica

#3 Mesaj de nasteaf »

Si la noi este dezastru in fisele pe platitor la firmele de constructii. Desi am depus cereri de compensare pt.firmele de constructii inca de la inceputul lunii ianuarie 2020, urmare a depunerii la sfarsitul lunii decembrie 2019 a declaratiilor rectificative pe lunile 07,08 si 09.2019, la inceputul lunii februarie 2020 s-au primit somatii si titluri executorii de la ANAF.Am mers la ANAF cu cererile de compensare si au zis ca ei au termen de solutionare pt.cererile contribuabililor de 45 zile, ca atare acum nu avem decat sa platim sumele din somatie si mai vedem dupa depunerea urmatoarelor declaratii si dupa operarea de catre ei -cand vor dori- a cererii de compensare!

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: reglare fisa sintetica

#4 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, ma ajuta cineva cu reglarea fisei? Multumesc!

Scrie răspuns