Sponsorizare

Mesaj
Autor
hanuc755
Mesaje: 6
Membru din: Vin Noi 15, 2019 1:35 pm

Sponsorizare

#1 Mesaj de hanuc755 »

Buna ziua tuturor. Va rog o informație:o microîntreprindere are dreptul de a acorda sponsorizări 20% din impozitul pe venit. Nu s-a făcut sponsorizare , s-a întocmit și depus D100 cu impozitul contabilizat fără menționarea și scăderea cheltuielilor cu sponsorizări deductibile.
1. Este corecta depunerea D 100 fără deducerea cheltuielilor cu sponsorizarea?
2. Având in vedere declararea și plata integrala a impozitului pe venit se poate reveni acum pentru a reporta cheltuielile deductibile aferente sponsorizării in perioadele următoare ( bilanțul pe 2019 nu este încă depus) ? Știu ca legea permite acest lucru timp de 7 ani , nu reușesc însă sa înțeleg dacă in cazul prezentat se poate face.
Va mulțumesc mult!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Sponsorizare

#2 Mesaj de septimiuv »

Vrei să deduci o sponsorizare pe care nu ai făcut-o? :shock:
WTF?!?! :o

hanuc755
Mesaje: 6
Membru din: Vin Noi 15, 2019 1:35 pm

Re: Sponsorizare

#3 Mesaj de hanuc755 »

Bineînțeles ca nu vreau sa deduc o sponsorizare care nu a fost făcută. Probabil nu m-am exprimat foarte coerent sau ați citit dumneavoastră in graba. Ceea ce as vrea sa înțeleg este dacă se poate reporta o cheltuiala deductibila nefăcută, in exercițiul următor ,cu scopul de a o utiliza in viitor asta in cazul in care impozitul aferent acestei cheltuieli s-a declarat și plătit integral.
Pe scurt: nu a fost folosit acest drept de a sponsoriza in 2019, s-a plătit impozitul integral, se poate tine cont de aceasta suma ptr eventuale sponsorizări viitoare? Mulțumesc mult!
P.S. Ce ați vrut sa spuneti cu WTF? Cred ca acest forum este locul unde ne putem întâlni virtual sa schimbam informații, idei, sfaturi legate de contabilitate. Sa încercam sa o facem intr-un mod elegant și civilizat. Dacă nu doriți sa dati un răspuns nu-l dati.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Sponsorizare

#4 Mesaj de ovidiuo »

.. nu se pot "reporta cheltuieli deductibile nefacute" ! OMG ! :D

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Sponsorizare

#5 Mesaj de septimiuv »

Ce ai vrut să spui prin OMG? Nu trebuie să fim eleganți și civilizați? :lol:

Revenind la subiect, era un utilizator pe forum care avea ca motto un citat simpatic din Creangă. :D

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sponsorizare

#6 Mesaj de tomac »

Așa ceva...
@hanuc755 - dacă nu doriți reacții de genul celei lui Septimiu, încercați să postați întrebări corecte. Și să reacționați altfel față de cum ați făcut-o.
Pentru că nu e logic defel ceea ce doriți. Nu se poate face report la ceva ce nu există. Prin analogie ceea ce doriți e cam așa: o persoană fără nici o sursă de venit, bolnavă, ar merge să ceară spitalizare gratuită pe motiv că la un moment dat se va angaja.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ferenta192
Mesaje: 329
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: Sponsorizare

#7 Mesaj de ferenta192 »

septimiuv scrie: Joi Feb 06, 2020 12:34 pm... era un utilizator pe forum care avea ca motto un citat simpatic din Creangă. :D
Care era citatul?Ca să nu caut airea... :wink: :)

Off topic...
Și dacă tot e zi de umor azi pe forum :D , ca să nu mai zic că sunt cam rare astfel de zile, îngăduiți-mi vă rog să vin și eu aici cu o poantă!
"Vine Nostradamus acasă și își ia câinele la bătaie:
-De ce te-ai c...t aici peste 5 minute?" :P
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

ilinescug
Mesaje: 73
Membru din: Vin Noi 15, 2013 8:24 am

Re: Sponsorizare

#8 Mesaj de ilinescug »

Buna ziua. O societate microintreprindere platitoare de tva sponsorizeaza o gradinita de stat cu doua aparate (o masina de spalat vase si o masina de taiat cartofi). Ce obligatii are societatea? Adica : Intocmeste o factura rosie in baza contractului de sponsorizare pentru cele doua produse si plateste tva? Valoarea celor doua produse influenteaza impozitul pe venit? Se face declaratie 107? Multumesc anticipat si astept un raspuns.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sponsorizare

#9 Mesaj de tomac »

Da, plătește TVA. Adică va colecta TVA. Cum se face vedeți aici https://www.sagasoftware.ro/?p=994
Nu influențează impozitul pe venit decât dacă ar fi o sponsorizare către o entitate înregistrată în registrul entităților non-profit și mă îndoiesc că ar fi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns