Decont de Tva

Mesaj
Autor
dumiter
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Decont de Tva

#1 Mesaj de dumiter »

Rugamintea mea este sa ma lamuriti referitor la urmatorul aspect: in decontul de tva la randul 29 "Total taxa deductibila" care reprezinta rulajul contului 4426 din luna respectiva, luna in care am achizitii nedeductibile 50% regasesc valoarea tva fara a fi scazuti cei 50% nedeductibili. In decont la randul 30"Sub-Total taxa dedusa" regasesc valoarea tva in urma scaderii a cei 50% nedeductibili. Spuneti-mi va rog unde regasesc in Saga evidentiati separat cei 50% din tva nedeductibili ? Incerc sa ajung manual la valoarea finala a "sub-total taxa dedusa", scazand din rulajul lui 4426 acea parte nedeductibila, dar asa cum spuneam nu reusesc sa gasesc de unde sa iau partea nedeductibila separat.
Multumesc mult.

damianl241
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 05, 2020 5:31 pm

Re: Decont de Tva

#2 Mesaj de damianl241 »

fisa contul 4426, suma nedeductibila se pune pe debit

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Decont de Tva

#3 Mesaj de nasteaf »

Am solicitat o fisa pe platitor de la ANAF pentru un client si am vazut ca TVA-ul vechi de prin 2011 este radiat si scazut in baza unui document:SCA/rad/1846.Daca inregistrez si eu in contabilitate suma respectiva ca suma prescrisa de exemplu in luna 03.2020, cand completez Decontul de TVA pt.trim.I 2020 la Randul 42 Soldul sumei negative a TVA reportate din perioada precedenta pt.care nu s-a solicitat rambursarea ( rd.46 din decontul perioadei fiscale precedente) ce trec acum? In decontul de TVA la 31.12.2019 de exemplu aveam la rd.46=2.000 lei, acum in fisa mai am 100 lei, restul de 1.900 este suma prescrisa.Daca nu va corespunde suma de la randul rd.46 din decontul perioadei fiscale precedente cu suma preluata la randul 42 din decontul trim.I 2020 iar o sa-mi dea atentioanre la recipisa.
Cum ar trebui sa procedez?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Decont de Tva

#4 Mesaj de tomac »

Dă atenționare și o ignorați.
Sau dacă nu doriți atenționare puneți, manual, suma respectivă pe rând de regularizări în decont cu sumă negativă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Decont de Tva

#5 Mesaj de nasteaf »

Multumesc.Raman la atentionare totusi.
M-am gandit si eu sa o pun la Randul 34-Regularizari taxa dedusa, dar atunci oare nu se preiau si acele date in fisa si cine stie ce mai rezulta?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Decont de Tva

#6 Mesaj de tobosv790 »

@nasteaf:Dar drobul de sare cand pica?

costead
Mesaje: 137
Membru din: Joi Ian 10, 2013 12:43 pm

Re: Decont de Tva

#7 Mesaj de costead »

Nu este bine la rd 34 .
Ce ziceti de randul 40 "Diferenţe de TVA de plată stabilite de organele de inspecţie fiscală prin decizie comunicată şi
neachitate până la data depunerii decontului de TVA " - este corect asa ?

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Decont de Tva

#8 Mesaj de nasteaf »

M-am gandit si la aceasta solutie, dar daca eu nu am primit nici o decizie de la organele de inspecţie fiscală si nici nu a fost emisa si daca se face confruntarea cu baza lor de date, iar ma invita cu notificare sa dau cu "subsemnatul"!
Incerc sa evit neconcordantele de acest fel, chiar de aceea am pus aceasta problema in discutie, poate au avut si altii aceasta speta.

costead
Mesaje: 137
Membru din: Joi Ian 10, 2013 12:43 pm

Re: Decont de Tva

#9 Mesaj de costead »

Eu am vazut in oglinda ca s-a operat o decizie de impunere cu suma de tva de recuperat prescrisa ( mai veche de 5 ani ) - decizie care nu a ajuns la mine nici cu posta nici in spv.
Si acum eu am o suma in decont si in oglinda este o suma mai mica .

Cred ca trebuie sa fac reglarea prin rd. 40 nu-i asa ?

Scrie răspuns