bilant 2020

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: bilant 2020

#46 Mesaj de paund852 »

referitor la declaratia cu beneficiarul real la un srl unde este unic asociat are proces verbal de aprobare bilant facand si notele de repartizare profit la data de 31.01.2020 urmand sa fac bilantul si sa l transmit daca nu au fost la RC in cele 15 zile ce implicatii sunt ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: bilant 2020

#47 Mesaj de septimiuv »

O mare amendă, nu mare lucru.

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: bilant 2020

#48 Mesaj de paund852 »

daca termenul este 20.iulie 2020 conform carei legii trebuie mers in 15 zile ? la RC unde a mers admin.sa depuna declaratia au zi sa transmitem bilantul si apoi sa mearga sa faca declaratia.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: bilant 2020

#49 Mesaj de septimiuv »

Atunci rămâne așa.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: bilant 2020

#50 Mesaj de popad70 »

Pana la urma declaratia beneficiarului real o da administratorul sau asociatii!?
Cum se depune cu semnatura electronica declaratia data la notar?
Mulțumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bilant 2020

#51 Mesaj de tomac »

Și administratorii și asociații.
Legea 129/2019 - Art. 4. -
(1) În sensul prezentei legi, prin beneficiar real se înțelege orice persoană fizică ce deține sau controlează în cele din urmă clientul și/sau persoana fizică în numele căruia/căreia se realizează o tranzacție, o operațiune sau o activitate.

(2) Noțiunea de beneficiar real include cel puțin:

a) în cazul societăților prevăzute în Legea societăților nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare:

1. persoana sau persoanele fizice care dețin ori controlează în cele din urmă o persoană juridică prin exercitarea dreptului de proprietate, în mod direct sau indirect, asupra unui număr de acțiuni sau de drepturi de vot suficient de mare pentru a-i asigura controlul ori prin participația în capitalurile proprii ale persoanei juridice sau prin exercitarea controlului prin alte mijloace, persoana juridică deținută sau controlată nefiind o persoană juridică înregistrată la registrul comerțului ale cărei acțiuni sunt tranzacționate pe o piață reglementată și care este supusă unor cerințe de publicitate în acord cu cele reglementate de legislația Uniunii Europene ori cu standarde fixate la nivel internațional. Acest criteriu este considerat a fi îndeplinit în cazul deținerii a cel puțin 25% din acțiuni plus o acțiune sau participația în capitalurile proprii ale persoanei juridice într-un procent de peste 25%;

2. persoana sau persoanele fizice ce asigură conducerea persoanei juridice, în cazul în care, după epuizarea tuturor mijloacelor posibile și cu condiția să nu existe motive de suspiciune, nu se identifică nicio persoană fizică în conformitate cu pct. 1 ori în cazul în care există orice îndoială că persoana identificată este beneficiarul real, caz în care entitatea raportoare este obligată să păstreze și evidența măsurilor aplicate în scopul identificării beneficiarului real în conformitate cu pct. 1 și prezentul punct;
Termenul de depunere a declarației este de 15 zile de la data AGA nu de la data depunerii bilanțului.
Temei legal - art.56 din aceiași lege.
Art. 56. -
(1) Persoanele juridice supuse obligației de înregistrare în registrul comerțului, cu excepția regiilor autonome, companiilor și societăților naționale și societăților deținute integral sau majoritar de stat, depun la înmatriculare, anual sau ori de câte ori intervine o modificare o declarație privind beneficiarul real al persoanei juridice, în vederea înregistrării în Registrul beneficiarilor reali al societăților.

(2) Declarația pe proprie răspundere a reprezentantului legal al persoanei juridice prevăzute la alin. (1) cuprinde datele de identificare ale beneficiarilor reali, precum și modalitățile în care se exercită controlul asupra persoanei juridice.

(3) Datele de identificare ale beneficiarului real în sensul alin. (1) sunt: numele, prenumele, data nașterii, codul numeric personal, seria și numărul actului de identitate, cetățenia, domiciliul sau reședința.

(4) Declarația anuală se depune la oficiul registrului comerțului în care este înmatriculă persoana juridică în termen de 15 zile de la aprobarea situațiilor financiare anuale, iar dacă intervine o modificare privind datele de identificare ale beneficiarului real, declarația se depune în termen de 15 zile de la data la care aceasta a intervenit.

(5) Declarația prevăzută la alin. (1) se poate da în fața reprezentantului oficiului registrului comerțului sau se poate depune în formă autentică, personal sau prin reprezentant.
În acest an termenul de 15 zile este cumva eclipsat de prevederea de la art.62 care vorbește de obligația ca societățile înființate la data intrării în vigoare a legii au termen de 12 luni pentru a depune o declarație la ONRC, dar atenție - o declarație privind datele de identificare ale beneficiarilor reali. Nu este clar dacă declarația de la art.62 este aceiași cu cea de la art.56. Dacă sunt aceleași, atunci termenele pentru acest an se cam bat cap în cap pentru unele societăți.

Dacă sunt societăți care sunt înființate după intrarea în vigoare a legii și trebuie să depună bilanț atunci acestea trebuie să respecte termenul de 15 zile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

borbase
Mesaje: 34
Membru din: Mar Iul 16, 2019 12:17 pm

Re: bilant 2020

#52 Mesaj de borbase »

Buna ziua!
Nu imi este clar ... toate firmele, adica administratorii si asociatii, sunt obligati sa depuna declaratia beneficiarului real, indeferent de cod CAEN?
Multumesc :)

borbase
Mesaje: 34
Membru din: Mar Iul 16, 2019 12:17 pm

Re: bilant 2020

#53 Mesaj de borbase »

M-am lamurit! Toate firmele/administratorii/asociatii sunt obligati sa depuna aceasta declaratie! :)

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: bilant 2020

#54 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
eu intelesesem ca o depune administratorul societatii in care mentioneaza cine sunt beneficiari reali, adica asociatii...

nu ca merg si asociatii...
si am inteles ca de poate face la orice notar -forma autentica, si se poate depune on-line , cu imputernicire notariala pentru cel ce are semnatura electronica sa poata depune in numele beneficiarului

problema e ca la onrc nu costa..dar la notar dai cel putin 100 de ron ptr autentificare si inca 100 ptr procura....

si tot faci o coada....ca nu am vazut notar unde sa nu astepti..

troeg
Mesaje: 22
Membru din: Vin Mar 25, 2011 1:19 pm

Re: bilant 2020

#55 Mesaj de troeg »

buna ziua,
imi poate spune cineva de ce corelatiile din formularul generat de saga nu corespund cu cele din formularul ANAF?
ma refer la corelatiile din contul de profit si pierdere

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: bilant 2020

#56 Mesaj de septimiuv »

Adică?

nans394
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 01, 2016 2:22 pm

Re: bilant 2020

#57 Mesaj de nans394 »

Depus bilant, trimis asociat unic (administrator) la Reg Com.
Concluzie : La Brasov, stat la coada 30 min , sunt reticenti in a oferi detalii sau informatii referitoare la continut dosar sau modalitate completare formulare.
Continut dosar de incopciat:
1. Carte identitate asociat unic copie 2 ex,
2. Declaratia privind benef reali listata de pe net, completata pe prima pagina cu datele asoc unic la punctul II , la ''Subsemnatul ...".
Anexa 1 la cerere se repeta datele lui si la Modalitatea de control ; "in mod direct'', asociat unic, 100% parti sociale''
3. Cerere (formular tipizat de la Reg com); punctul 4.6" Inregistrare mentiuni"- "altele''-'' declaratie beneficiar real conf art .56''.
Nu au cerut AGA sau dovada depunerii sit financiare sa poata vedea cele 15 zile !

almasanc
Mesaje: 39
Membru din: Joi Ian 25, 2018 12:39 pm

Re: bilant 2020

#58 Mesaj de almasanc »

Nici la Cluj nu se cere dovada sa poata vedea cele 15 zile, zic ca e raspunderea administratorului, ei doar inregistreaza
termenul e 15 zile de la aprobarea situatiilor financiare /depunerea bilantului

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bilant 2020

#59 Mesaj de tomac »

De ce ar cere? Nu au competență pe așa ceva. Nu cei de la ONRC sunt cei care trebuie să constate dacă s-a respectat legea sau nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: bilant 2020

#60 Mesaj de cristeae »

Daca sunt 2 asociati in anexa 1se trec amandoi sau se trece numai cel care depune declaratia. Multumesc.

Scrie răspuns