Ajustare TVA

Mesaj
Autor
bobalcal
Mesaje: 4
Membru din: Lun Iul 18, 2016 4:03 pm

Ajustare TVA

#1 Mesaj de bobalcal »

Buna ziua, am o situatie nemaintalnita, please help. Societate XX aflata pe rand in insolventa, reorganizare si in prezent in faliment. La o data stabilita, datoriile neachitate catre furnizorii societatii XX, au fost anulate din evidenta contabila (inclusiv TVA). Dar acum, in ianuarie 2020, un furnizor (a carui sold a fost "anulat"), a emis o factura, in care a invocat "Ajustare baza TVA conf art. 287 lit. d) din CF"; factura este cu minus, are o valoare egala cu valoarea care a fost "anulata" conform celor de mai sus.

Am citit articolul in cauza, scrie asa: "In situatiile prevazute la art. 287 furnizorii de bunuri si/sau prestatorii de servicii trebuie sa emita facturi, cu valorile inscrise cu semnul minus sau, dupa caz, o mentiune din care sa rezulte ca valorile respective sunt negative cand baza de impozitare se reduce. Factura emisa pentru ajustarea in minus a bazei de impozitare nu se transmite si firmei declarate in stare de faliment".

Intrebarea mea: ce fac cu aceasta factura, pr care furnizorul a trimis-o catre firma XX? o inregistrez sau nu? Mai sus scrie ca "factura nu se transmite beneficiarului aflat in faliment, adica in acest caz, firmei XX. SI totusi, firma XX a primit aceasta factura.

Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Ajustare TVA

#2 Mesaj de pomparaus »

Nu trebuia sa iti trimita factura : doar el o foloseste in cadrul firmei lui, tu nu inregistrezi aceasta factura, daca poti inapoiaz-o.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Ajustare TVA

#3 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
tot pe tema ajustati am si eu 2 prb
1 firma A emite catre firma B factura , firma B intra in insolventa , Firma A se inscrie la masa credala dar nu primeste nimic din lichidarea ce a rezultat
ce fac eu caci m-am incarcat si cu venit si cu tva colectat ce nu l-a incasat si nici nu mai pot sa-l incasez ( tranzactia a fost in ani precedenti, suma este inreg in clienti incerti)

2. In alta caz , alta firma , are vanzari cu tva dar emite si facturi de chirie fara tva , trebuie sa calculez prorata ? si sa ajustez tva-ul deductibil ?
Ultima oară modificat Lun Feb 17, 2020 10:20 am de către costachet982, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ajustare TVA

#4 Mesaj de tomac »

1. B emite către B?!!!! Și A în acest caz?
2. Depinde. Există cheltuieli comune sau corespunzătoare acelui spațiu închiriat, pentru a se determina care este TVA pentru care își pierde dreptul de deducere?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Ajustare TVA

#5 Mesaj de costachet982 »

costachet982 scrie: Joi Feb 13, 2020 12:48 pm buna ziua
tot pe tema ajustati am si eu 2 prb
1 firma A emite catre firma B factura , firma B intra in insolventa , Firma A se inscrie la masa credala dar nu primeste nimic din lichidarea ce a rezultat
ce fac eu caci m-am incarcat si cu venit si cu tva colectat ce nu l-a incasat si nici nu mai pot sa-l incasez ( tranzactia a fost in ani precedenti, suma este inreg in clienti incerti)

2. In alta caz , alta firma , are vanzari cu tva dar emite si facturi de chirie fara tva , trebuie sa calculez prorata ? si sa ajustez tva-ul deductibil ?

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Ajustare TVA

#6 Mesaj de costachet982 »

eroarea mea de scriere ...A catre B

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Ajustare TVA

#7 Mesaj de costachet982 »

tomac scrie: Vin Feb 14, 2020 12:57 pm 1. B emite către B?!!!! Și A în acest caz?
2. Depinde. Există cheltuieli comune sau corespunzătoare acelui spațiu închiriat, pentru a se determina care este TVA pentru care își pierde dreptul de deducere?
da , exista fact. de curent electric...cu tva...e singura chelt ce vine cu tva la acel pct de lucru subinchiriat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ajustare TVA

#8 Mesaj de tomac »

Și curentul se refacturează sau nu?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Ajustare TVA

#9 Mesaj de costachet982 »

NU refactureaza

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ajustare TVA

#10 Mesaj de tomac »

Atunci nu se deduce nimic acolo și dacă se cunoaște că este singura cheltuială atunci la operarea intrării se va alege nedeductibil integral la TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Ajustare TVA

#11 Mesaj de costachet982 »

multumesc de info
rezumand....nu calculez prorata ci doar nu deduc tva-ul de pe fact de curent de la pct de lucru subinchiriat

bobalcal
Mesaje: 4
Membru din: Lun Iul 18, 2016 4:03 pm

Re: Ajustare TVA

#12 Mesaj de bobalcal »

pomparaus scrie: Mie Feb 12, 2020 8:42 am Nu trebuia sa iti trimita factura : doar el o foloseste in cadrul firmei lui, tu nu inregistrezi aceasta factura, daca poti inapoiaz-o.
Multumesc, asa este. Scuze de multumirea intarziata. Sa ramanem sanatosi.

Scrie răspuns