vanzare auto inmatriculat pe firma

Mesaj
Autor
velcua
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Dec 14, 2013 11:31 am

vanzare auto inmatriculat pe firma

#1 Mesaj de velcua »

buna ziua,
am o micro platitoare de impozit pe venit si un auto care s-a amortizat de vreo 3 ani si doresc sa-l vind(auto a fost achizitionat second de la persoana fizica cind inca aveai voie sa faci tranzactia fara cont bancar)..deoarece nu am cont bancar,doresc sa stiu care e suma maxima cu care se poatte vinde masina fara sa ma complic cu deschidere de cont bancar(am mai deschis si dupa aceea l-am inchis cind am mai distribuit dividende si nu rulez sume mari pt a justifica un astfel de cont..suma cu care as vrea sa vind masina este intre 5000 si 10000 ron)...pot sa eliberez doar factura cu chitanta sau trebuie si bon fiscal?..in mare stiu cum sa procedez in saga pt a "scoate masina",dar ar fi binevenit orice ajutor..multumesc anticipat

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: vanzare auto inmatriculat pe firma

#2 Mesaj de paturcai »

Cu orice suma puteti vinde
Luam exemplul urmator:
Pretul de vanzare este 20.000 lei (nu va speriati! e un exemplu)

Potrivit prevederilor legale in materie o factura de 20.000 lei (in cazul nostru) se poate incasa astfel:
- 5.000 in numerar
- diferenta numai prin virament (tot ce depaseste 5.000 lei se va achita prin virament, chiar si 1 leu)

Lasam legiuitorul in treaba lui si noi ne vedem de a noastra.
CUm putem evita deschiderea unui cont bancar si sa incasam toata suma in numerar?
SImplu:

Facem facturi partiale de 5.000 lei, astfel:
1. Factura 1 din ziua de luni:
Avans autoturism 5.000 lei (cu tot cu TVA)<----se incaseaza numerar
2. Factura 2 din ziua de marti:
Avans autoturism 5.000 lei (cu tot cu TVA)<----se incaseaza numerar
3. Factura 3 din ziua de miercuri:
Avans autoturism 5.000 lei (cu tot cu TVA)<----se incaseaza numerar
4. Factura 4 din ziua de vineri: (sa ne odihnim un pic)
Pe aceasta factura veti scrie:
pozitia 1: Autoturism iar la valoare treceti 20.000 lei
Pozitia 2: Storno factura 1 (din ziua de luni) - 5.000 lei <---minus 5.000
Pozitia 3: Storno factura 2 (din ziua de marti) - 5.000 lei <---minus 5.000
Pozitia 4: Storno factura 1 (din ziua de miercuri) - 5.000 lei <---minus 5.000
TOTAL factura 4 = 20.000 - 5.000 - 5.000 - 5.000 = 5.000 lei <-------bani care ii incasati numerar

Ultima factura (4) este de fapt factura cu care cel care cumpara autovehiculul se va duce la Taxe locale la politie, etc.
Succes!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

truscaf580
Mesaje: 13
Membru din: Mie Feb 16, 2011 5:11 pm

Re: vanzare auto inmatriculat pe firma

#3 Mesaj de truscaf580 »

Foarte interesanta intrebarea iar raspunsul lui patrucai foarte detailiat.

Totusi am o nelamurire... Procedand in acest fel nu este considerata plata ca fiind o plata fragmentata si deci interzisa? Art 3 Legea 70/2015

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: vanzare auto inmatriculat pe firma

#4 Mesaj de costachet982 »

tot la fragmentata m-am gandit si eu....

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: vanzare auto inmatriculat pe firma

#5 Mesaj de pomparaus »

Nu e fragmentata, am 4 facturi a cate 5000 lei fiecare. E bun exemplul lui @paturcai.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: vanzare auto inmatriculat pe firma

#6 Mesaj de pinteae »

Cate livrari s-au efectuat? Una sau patru?
Exemplul anterior este vulnerabil.
Daca nu se incheie un contract de vanzare cu plata in rate, "conform legii", nu se poate incasa in numarar valoarea masinii (art. 4 alin. (1)-(3)).
Eugen Pintea

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: vanzare auto inmatriculat pe firma

#7 Mesaj de paturcai »

O livrare s-a efectuat.
Eu spun ca este corect. Si legal.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: vanzare auto inmatriculat pe firma

#8 Mesaj de pinteae »

Ce argumente ai?
Cum corelezi tranzactia cu prevederile Legii 70/2015?
Eugen Pintea

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: vanzare auto inmatriculat pe firma

#9 Mesaj de paturcai »

Prevederile Legii 70/2015 au legatura cu sumele de incasat sau de platit si nu cum se intocmesc facturile si ce valori trebuie sa aiba.
Exemplul dat este corect si legal si nu poate fi interpretat in sensul contrar literei legii.
Sa luam urmatorul exemplu:
O entitate trebuie sa incaseze o chirie lunar (conform contractului) in suma de 13.000 lei
Entitatea face facturi de cate 5.000 lei pentru ca chiriasul nu este in stare sa achite dintr-o data 13.000 lei.
Este gresit ce face proprietarul?
Eu cred ca nu.
A corelat proprietarul prevederile contractuale (13.000 lei lunar) cu prevederile Legii 70/2015?
Eu cred ca da.

Citam din Legea 70/2015:

În sensul prezentei legi, următorii termeni se definesc astfel:
a) încasare fragmentată - fracţionarea sumei de încasat în mai multe tranşe, pentru
a evita plafonul de încasare în numerar stabilit prin lege;
b) plată fragmentată - fracţionarea sumei de plată în mai multe tranşe, pentru a
evita plafonul de plată în numerar stabilit prin lege;
c) magazin de tipul cash and carry - magazin care realizează comerţ de tipul cash
and carry, astfel cum este definit la art. 4 lit. e) din Ordonanţa Guvernului nr. 99/2000
privind comercializarea produselor şi serviciilor de piaţă, republicată, cu modificările
şi completările ulterioare.

Totul are legatura cu INCASAREA sau PLATA unei facturi care daca este mai mare de o anumita suma trebuie sa respecte niste reguli.
Nicaieri nu se face referire la continutul din factura, ci la valoarea facturii.
Asa spun eu si consider ca este in regula.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: vanzare auto inmatriculat pe firma

#10 Mesaj de pinteae »

Ai omis sa faci referire la fractionarea unei livrari sau prestari de servicii. In exemplul pe care l-ai dat, ai ocolit aspectul numit fragmentarea tranzactiei, care este interzis (acelasi art. 4 din lege).
Eugen Pintea

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: vanzare auto inmatriculat pe firma

#11 Mesaj de paturcai »

Fragmentarea tranzactie are legatura cu "spiritul si litera legii", adica se refera la INCASARI si PLATI. Nu putem sa rupem din contextul legii sintagma FRAGMENTAREA TRANZACTIEI pentru ca nu ar avea nicio logica.
Daca citim mai departe se face referire si la cei carora aceasta "regula/obligatie/norma" nu le este incidenta: Trezoreria Statului.... Ce servicii presteaza Trezoreria Statului si ce are a face cu vanzarea de bunuri? Niciuna. Legea se refera strict la NUMERAR si nimic mai mult.
Definitiile sunt mai sus prezentate. Nu are nicio legatura "continutul" unei livrari.
Prin sintagma FRAGMENTAREA TRANZACTIEI se face referirire la VALOREA TRANZACTIEI si nicidecum la "serviciul sau livrarea de bunuri".
Legea a fost data spre a putea colntrola numerarul aflat in circulatie si nicidecum pentru felul in care se intocmesc facturile.
Admitem ca Legea se refera la fragmantarea unei tranzactii (a unei livrari).
Intrebare: Unde in exemplul meu este o fragmentare a vreunei tranzactii?
Un alt exemplu:
Dezvoltatorii imobiliari iau avansuri de la clienti, persoane fizice si/sau juridice pentru vanzarea unui apartament/imobil.
Prin avansurile facturate inseamna ca fragmenteaza tranzactia?
Alt exemplu:
Prestez servicii catre un dezvoltator, lucrarile nu pot fi recunoscute in contabilitate ca venituri (nu se subscriu procentului acceptat de a fi recunoscute) iar eu nu am forta necesara sa merg mai departe. Nu pot factura cu plata in rate pentru ca ar insemna sa "vand" un lucru care nu exista (imobilul este in constructie). Plata in rate se refera la un activ care exista si prin factura emisa se face transferul de proprietate.
Facturez un avans, inca un avans, inca un avans si intr-un final vin cu factura finala. (ca in exemplul meu).
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: vanzare auto inmatriculat pe firma

#12 Mesaj de pinteae »

Daca tu asa procedezi, daca asa ai interpretat "spiritul si litera legii", te priveste. Dar, in opinia mea, nu este corect. Oricum nu vreau sa intru in polemica. Aici ne exprimam doar opinii. In final, fiecare este obligat sa ia propriile decizii in aplicarea principiului: "spiritul si litera legii". Succes!
Eugen Pintea

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: vanzare auto inmatriculat pe firma

#13 Mesaj de paturcai »

Nu am interpretat ca este o polemica ci am argumentat.
Argumentele mele - sigur - le consider corecte atat timp cat altcineva nu vine cu alte explicatii/argumente.
Nu sunt un capos - chiar - recunosc cand ma insel.
Nimeni nu le stie pe toate dar - adunate - parerile tuturor conteaza.
Nu vei crede dar sunt foarte atent la potsarile tale si le gasesc perfecte. (Ma rog exceptia intareste regula) :)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: vanzare auto inmatriculat pe firma

#14 Mesaj de pinteae »

Merci de apreciere.
Sunt sigur ca am foarte multe de invatat, iar discutiile pe forum ma ajuta sa-mi consolidez cunostintele.
Cu riscul de a ma repeta, fiecare dintre noi (utilizatorii forumului), suntem obligati sa ne formam propriile convingeri, care sa ne ajute sa luam propriile decizii si sa ne asumam consecintele.
Pentru aceasta le luam banii clientilor. Nu-i asa?
Eugen Pintea

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: vanzare auto inmatriculat pe firma

#15 Mesaj de costachet982 »

buna dimineatza
asa este , este un forum unde se posteaza pareri si se aleg cele mai viabile raportate la prevederile legale stiute..atat cat se stie
revenind la sb
si eu subscriu la parerea/interpretarea lui pinteae...este fractionata, este un singur produs livrat , angajat fiscal prin 4 facturi...in cazul ex vanzarii masinii


cat si la ex cu chiria , se factureaza intr-o singura factura si se poate platii in cate transe poate chiriasul..chiar daca nu are el cont poate varsa banii in contul furnizorului...asta ca solutie legala la exemplul dat...

ca furnizorul o sparge pe 'X' facturi sa-l ajute pe chirias asta nu inseamna ca e si legal..

in ciuda argumentelor aduse de patrucai eu mentin parerea ca e fragmentata...asa interpretez eu...

Scrie răspuns