Inregistrarea unui SRL la ONPCSB

Mesaj
Autor
iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Inregistrarea unui SRL la ONPCSB

#1 Mesaj de iridone »

Buna ziua,

Am vazut ca in MOf nr 75 din 3 februarie 2020 a fost publicat Ordinul ONPCSB 102/2020 privind aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii 129/2019 pentru prevenirea şi combaterea spălării banilor prin care se aduc o serie de precizari suplimentare cu privire la raportarile pe care unele entitati au obligatia sa le efectueze.

Intrebarile mele sunt:
1. Societatile comerciale sunt incluse la pct. i din ordin? ("i) alte entităţi şi persoane fizice care comercializează, în calitate de profesionişti, bunuri sau prestează servicii, în măsura în care efectuează tranzacţii în numerar a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 10.000 euro, indiferent dacă tranzacţia se execută printr-o singură operaţiune sau prin mai multe operaţiuni care au o legătură între ele")
2. Daca contabilitatea unui Srl este condusa de un director economic( nu de expert contabil autorizat care este considerat entitate raportoare) , este obligata SRL se se inscrie si sa-si ia user si parola?
3. Am inteles ca ar fi fost un termen pana la 17 ianuarie, dar s-a prelungit....aveti idee pana cand?

Multumesc anticipat pentru lamuriri :D

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Inregistrarea unui SRL la ONPCSB

#2 Mesaj de pomparaus »

Eu am un raspuns oficial de la [email protected] primit in data de 21 ian.2020 : "Obligatia desemnarii unei persoane responsabile conform art.23 alin.(1) din legea 129/2019 revine DOAR entitatilor enumerate la art.5 alin.1, lit.a-h".

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: Inregistrarea unui SRL la ONPCSB

#3 Mesaj de iridone »

OK, multumesc de raspuns, dar in cazul in care eu ca si director economic sesisez o tranzactie peste 10.000 euro :D ...chiar am la o firma care isi va lua dividende peste suma acesta, dar tranzactia o va face prin banca. Cine va avea obligatia raportarii? banca?

Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Inregistrarea unui SRL la ONPCSB

#4 Mesaj de pomparaus »

Bancile raporteaza tranzactiile.
Tu director economic, ar trebui sa sesizezi doar in cazul in care banuiesti/stii ca vor avea loc tranzactii "SUSPECTE" (nu trebuie sa fii neaparat persoana desemnata sa anunti Oficiul in cazuri de spalare a banilor).

Scrie răspuns