plafon facturi?

Mesaj
Autor
ivanovc
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

plafon facturi?

#1 Mesaj de ivanovc »

O firma emite mai multe facturi in aceiasi zi prestari lucrari agricole, catre persoana fizica, mai mica valorea fiecareia de 5000 lei, le incaseaza in zile diferite numerar; in leg.70/2015 nu am citit nimic care sa se refere la facturare,numai plafon incasari si plati; este corect? multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: plafon facturi?

#2 Mesaj de pomparaus »

Corect.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: plafon facturi?

#3 Mesaj de tomac »

Ba scrie și legat de asta. Scrie că este interzisă fragmentarea tranzacțiilor dacă scopul este cel de a evita plățile cu virament și a efectua doar operațiuni cu numerar.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: plafon facturi?

#4 Mesaj de pomparaus »

@ivanovc : daca emiti in aceasi zi facturi catre aceeasi persoana fizica in baza unui singur deviz (ex.devizul =15000 lei si eu emit 4 facturi care insumate =15000 lei, este clar ca fragmentez tranzactiile cu buna stiinta, si are dreptate Cristi sa zica ca este interzis acest lucru .Dar, daca eu am inchiriat de la o persoana fizica un tractor, un disc, un plug si facturez la aceeasi data chiria aferenta celor 3 masini agricole, pot sa facturez 3 facturi in aceeasi zi aceleaisi persoane, pt.fiecare utilaj in parte si sa le incasez cu numerar (valoarea fiecarei fc.<5000 lei). Eu am zis corect la acest gen de facturare.

camere
Mesaje: 103
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: plafon facturi?

#5 Mesaj de camere »

Catre o persoana fizica nu se poate taia o singura factura pana in 10000?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: plafon facturi?

#6 Mesaj de tomac »

@camere - cum ați ajuns la concluzia asta?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

camere
Mesaje: 103
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: plafon facturi?

#7 Mesaj de camere »

Ma refeream la faptul ca se poate taia o factura de 10000 ron catre o persoana fizica azi si se poate incasa aceeasi suma tot azi.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: plafon facturi?

#8 Mesaj de tomac »

Știu la ce vă refereați, întrebarea era însă, ce anume din discuția anterioară întrebării dvs, v-a determinat să întrebați așa ceva. De unde ați tras concluzia că ar fi altfel?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns