sponsorizare din alt cont

calfav592

sponsorizare din alt cont

#1 Mesaj de calfav592 » Lun Mar 23, 2020 1:12 pm

Firmele care doresc sa faca sponsorizari pana la 31.03 nu au cont la banca, iar unde se doreste a se face sponsorizarea nu avem acea banca in oras. Este corect daca se face plata din contul personal al unui angajat si se trece la detali: firma si codul fiscal? :oops: :oops: :oops: Va multumesc. Este exclus plata prin Posta.

paturcai

Re: sponsorizare din alt cont

#2 Mesaj de paturcai » Mie Mar 25, 2020 6:57 pm

Cand sponsorizati aveti un contract
In spatele contractului puneti dovada platii
Treceti ca salariatul dvs. a ridicat un avans (542 = 5311) pentru suma achitata
Inchideti suma aferenta decontului 401 = 542 (sau 6582 = 542) avand dovada tiparita a platii pe care salariatul a facut-o din contul lui personal
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tomac

#3 Mesaj de tomac » Lun Mar 30, 2020 4:56 pm

Nu este corect. Pe mine mă uimește cum încearcă unii să ocolească legea, să o încalce chiar și să ceară o validare a acțiunilor lor. De fapt nu, caută o soluție pentru ocolirea legii, pentru neaplicarea ei. Nu pentru aplicarea legii. Nu au cont pentru că? Vor să facă sponsorizări? Să o facă numerar. Intră și aceste plăți în plafonul zilnic de plăți și sunt și ele limitate, dar la o adică pot depune direct în contul entității sponsorizate - ceea ce e echivalentul plății prin bancă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

paturcai

#4 Mesaj de paturcai » Lun Mar 30, 2020 7:43 pm

Probabil ca suma nu este atat de mare
La fel cum probabil ca nu exista un substrat ilicit in solicitarea de consiliere
Nu contrazic, probabil ca TomaC a intalnit (sigur ca vorbeste din experienta) astfel de situatii
Eu spun ca ar fi "cuminte" ca cele scrise de TomaC sa le spuneti celui care a procedat asa si sa va asigurati ca nu cauta o "portita" sa eludeze legea.
Sunt de acord cu TomaC: nu sunt adeptul eludarii legilor in general.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns