Prelungire sediu la onrc cu semnatura electronica a contabilului

Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Prelungire sediu la onrc cu semnatura electronica a contabilului

#1 Mesaj de popad70 »

M-a rugat un client sa depun la registrul comerțului o prelungire de sediu si o ci care a expirat
Pot face acest lucru doar online cu semnatura mea electronica.
N-am mai facut asta si v-as ruga, daca se poate, sa ma îndrumați si pe mine.
Am citit ghidul de pe site si nu prea m-am lamurit.
1-completez cererea direct pe site sau trebuie sa o descarc si o completez?
2-dupa ce o completez, atasez actele semnate cu semnatura mea si unde o depun?
Daca aveti si alte sfaturi, v-as fi recunoscătoare.
Va multumesc si va urez multa sănătate!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Prelungire sediu la onrc cu semnatura electronica a contabilului

#2 Mesaj de paturcai »

Mergeti la depunere in RC de documente
Urmariti pasii pe care vi-i solicita site-ul.
Documentele pe care le depuneti trebuie sa fie semnate olograf apoi scanate si semnate digital
Dupa ce scanati documentele in format PDF, le puteti semna electronic, adaugand semnatura electronica din meniul Tools/Unelte
Apasati pe CERTIFICATES/CERTIFICATE, si pe documentul care este deja deschis, dati click intr-un loc gol (pe documentul pe cae-l semnati), tineti apasat butonul stang al mouseului si trageti pana veti avea un dreptunghi. In acest dreptungi semnati electronic.
Cererea de mentionare acte o completati, o descarcati o semnati olograf, o scanati, o semnati digital si o incarcati
La incarcarea de documente vi se dau exemple de ce documente puteti incarca, daca vedeti ca nu aveti in lista afisata toate documentele, scrieti dvs. ce documente urmeaza sa incarcati, dati-i un nume (Delegatie+CI, de exemplu)
Nu este foarte intiutiv site-ul. Pacat!
Este ciudat si greoi in folosire.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

costachet
Mesaje: 198
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: Prelungire sediu la onrc cu semnatura electronica a contabilului

#3 Mesaj de costachet »

trebuie sa aveti si documentul prin care-l reprezentati dv...cel ce posedati semn.electronica. si sa-l atasati si pe acela.. ( delegatie, imputernicire notariala sau procura ptr semn electronica daca este fara limita de arie de reprezentare.)

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: Prelungire sediu la onrc cu semnatura electronica a contabilului

#4 Mesaj de popad70 »

Am facut cum m-ati sfatuit, am ajuns la finalizarea cererii , dar se pare ca nu am depus-o.
Am facut asta in 27.03, dar abia ieri am reusit sa vorbesc la telefon sa verific ce se intampla cu cererea.
Mi s-a zis ca nu era inregistrata.
Pe mine m-a derutat faptul ca pe 27 martie am sunat inainte si o doamna mi-a spus ca primesc nr. de inregistrare pe mail si de aceea nu mi s-a parut nimic aiurea ca nu am primit atunci un nr. atunci.
Ideea e ca nu stiu ce sa fac in continuare.Probabil trebuie sa depun din nou. Adica de data asta sa depun nu doar sa completez.
Intre timp se duc si cele 30 de zile (pe 5 martie am primit notificarea pe SPV) si firma risca sa fie declarata inactiva.
Poate in perioada asta cu starea de urgenta n-o vor face ca la telefon la anaf nu raspunde nimeni .
Un sfat, va rog!
Pot folosi din contul de la registru din "cererile mele " cerere veche , din 27.03.2020 si sa o redepun?
Ma doare capul cu site-ul celor de la registru si ghidul lor e fix ca si site-ul..
Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Prelungire sediu la onrc cu semnatura electronica a contabilului

#5 Mesaj de paturcai »

Chiar daca firma va fi declarata inactiva (doar de ANAF) mergeti inainte cu Registrul
Redepuneti pentru ca nu va puteti intoarce
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: Prelungire sediu la onrc cu semnatura electronica a contabilului

#6 Mesaj de popad70 »

Multumesc Paturcai!
Am incercat toata ziua astazi sa redepun, dar nu am reusit pentru ca imi spunea ca serverul e ocupat si nu am ajuns niciodata la finalizare cerere.
Nu stiu daca pot depune si in weekend.
O sa incerc din nou luni.

Scrie răspuns