Tva din import inclus in valoarea mijlocului fix

Mesaj
Autor
nagyl296
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 03, 2020 10:53 am

Tva din import inclus in valoarea mijlocului fix

#1 Mesaj de nagyl296 »

Am o asociatie care este neplatitor tva. Importa un proiector din SUA, tva-ul aferent a-si vrea sa includ in valoarea mijlocului fix, poate cineva sa ma ajuta cum se poate rezolva in Saga?
Mentionez ca prin articole contabile nu pot contabiliza pentru ca mai tarziu firma devine platitoare de tva si atunci partea ramasa din tva a-si putea deduce.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Tva din import inclus in valoarea mijlocului fix

#2 Mesaj de paturcai »

Cand faceti INTRAREA VALUTA treceti 2 randuri.
Admitem urmatorul exemplu:
Se importa din SUA un dispozitiv care are o valoare de intrare (fara TVA) mai mare de 2.500 lei(o contam in contul 21XX)
TVA = 19%
Importator: societate (entitate) neplatitoare de TVA
Inregistrari:
Pozitia 1 din NIR:
Dispozitiv SUA pret achizitie (fara TVA) = 3.000 lei (echivalent 600 EUR, 1 EUR = 5 lei) cont contabil 21XX
Pozitia 2 din NIR:
TVA dispozitiv SUA (TVA) = 570 lei cont contabil 21XX (acelasi cont contabil ca la pozitia 1)
Dupa VALIDARE la intrebarea daca trec in IMOBILIZARI, alegem DA.
SAGA va trece doar prima pozitie din NIR (3.000 lei) si contul contabil 21XX
Modificati manual:3.000+570 = 3.570 lei, astfel incat la valoarea activului fix sa apara (in imobilizari) suma de 3.570 lei
Chiar daca ulterior entiatatea devine platitor de TVA, asta nu inseamna ca nu trebuie sa inregistrati corect INTRAREA.
Cand veti deveni platitor de TVA, partea care o veti ajusta va fi 4426 = 21XX pentru "valoarea" ramasa la care veti calcula manual TVA-ul
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

nagyl296
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 03, 2020 10:53 am

Re: Tva din import inclus in valoarea mijlocului fix

#3 Mesaj de nagyl296 »

Multumesc mult!

Scrie răspuns