ajustare TVA

Mesaj
Autor
bozdoga142
Mesaje: 31
Membru din: Joi Feb 16, 2012 5:18 pm

ajustare TVA

#1 Mesaj de bozdoga142 »

Va rog sa va exprimati parerea in situatia urmatoare:
Societatea (platitoare TVA la incasare) are o factura neincasata din 2014 emisa unui client care a fost in faliment si este radiat de la registrul comertului din 2016. Azi am intrat in posesia sentintei de inchidere a procedurii falimentului si radiere a societatii de la registrul comertului, sentinta care este din 2016.
Ajustarea de TVA cf. art.287 lit d) din codul Fiscal” se efectuează în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a pronunțat hotărârea judecătorească de confirmare a planului de reorganizare, respectiv a celui în care s-a decis, prin sentință sau, după caz, prin încheiere, intrarea în faliment”.
La Norme metodologice de aplicare a Codului fiscal pe 2020 la punctul 32 alin (6) se precizeaza insa ca ”Ajustarea prevăzută la art. 287 lit. d) din Codul fiscal se efectuează în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a pronunțat hotărârea judecătorească de confirmare a planului de reorganizare, respectiv hotărârea judecătorească de închidere a procedurii prevăzute de legislația insolvenței, sub sancțiunea decăderii.”
Eu nu am hotararea de intrare in faliment, o am pe cea de inchidere a procedurii falimentului care este din 2016. Consider ca pot face factura de ajustare a TVA-ul cf. art.287 lit d) conform normelor metodologice de aplicare a codului fiscal (punctul 32 alin (6)) .
Care este opinia dumneavoastra?
Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ajustare TVA

#2 Mesaj de tomac »

Da, dar nu va fi o ajustare a TVA colectat aici ci a celui neexigibil.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bozdoga142
Mesaje: 31
Membru din: Joi Feb 16, 2012 5:18 pm

Re: ajustare TVA

#3 Mesaj de bozdoga142 »

Exact, e vorba de ajustare a TVA neexigibil.
Voiam sa vad care e parerea d-voastra in legatura cu ajustarea TVA-ului cf. art.287 lit d) din codul Fiscal in baza sentintei de inchidere a procedurii falimentului din 2016 ( cum se precizeaza in Norme metodologice de aplicare a Codului fiscal pe 2020 la punctul 32 alin (6)) si nu in baza sentintei de intrare in faliment ( cum e precizat in Codului fiscal . art.287 lit d)). Constat ca aveti aceeasi opinie cu mine, adica pot face ajustarea.
Va multumesc.

Scrie răspuns