Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

Mesaj
Autor
soarem196
Mesaje: 40
Membru din: Vin Dec 19, 2008 12:00 am

Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#1 Mesaj de soarem196 »

Buna seara ! Cum se declara impozitul pe micro si bonificatia la trim. I 2020 ? De exemplu, o firma ar avea 4.556 lei impozit micro datorat; in SAGA, la Inchidere Luna -> Impozit pe Venit -> la "impozit pe venit" o sa am 4.556 lei, unde scrie "ch. cu sponsorizari deductibile" o sa trec (manual) 456 lei (bonificatia) si o sa-mi ramana la "impozit pe venit contabilizat" suma datorata de 4.100 lei ? In Declaratia 100 imi duce la "datorata" 4.556, "deductibila" 456 si "de plata" 4.100. Ar fi ok asa ? Multumesc !

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#2 Mesaj de paturcai »

Asteptati modificarea D100
Avem cu totii timp
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#3 Mesaj de tomac »

soarem, sunați la ANAF și întrebați, ok? noi ăștialalți așteptăm să publice ANAF ceva. Mai ales că bonificația se acordă pentru plată, adică depinde de plata efectivă așa că eu am unele neclarități încă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

epurem242
Mesaje: 507
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#4 Mesaj de epurem242 »

Eu cred ca putem sa facem plata, stiind cat avem de platit , si declaratia vedem apoi cum o completam, nu?
asa se vede clar plata in avans, oricum se aplica bonificatia pt. platile facute pana la 25.04.2020, eu asa am inteles..

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#5 Mesaj de paturcai »

Corect!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#6 Mesaj de tomac »

Teoretic da. Practic s-ar putea să fie altfel, de aceea recomandarea este să existe puțină răbdare să se clarifice lucrurile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

epurem242
Mesaje: 507
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#7 Mesaj de epurem242 »

ok. multumesc

nans394
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 01, 2016 2:22 pm

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#8 Mesaj de nans394 »

Pentru ca vb de plati. Am si eu o intrebare. Pentru cei care au conturi la trezo , si mergeam mereu cu op-uri de plati sau transfer sold in cont curent.
Cunoasteti amanunte, vor face cumva sa putem crea plati sau transferuri din contul de trezo ?
Un administrator, tocmai m-a sunat ca a ''auzit'' ....el de undeva .

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#9 Mesaj de paturcai »

Instituțiile publice, operatorii economici și alte entități decât instituțiile publice vor putea efectua plăți, din conturile deschise la unitățile trezoreriei statului, pe bază de ordin de plată multiplu electronic (OPME), în conformitate cu prevederile unui proiect de ordin al ministrului finanțelor publice, cu următoarele precizări:

Ordinul de plată multiplu electronic (OPME) se depune on-line prin sistemul Forexebug, respectiv prin serviciul „Depunere declarații”;
Persoanele din cadrul instituțiilor publice care semnează ordinul de plată multiplu electronic (doua semnături electronice) trebuie să fie înrolate în sistemul național de raportare Forexebug și să corespundă cu persoanele menționate în fișa specimenelor de semnături depusă la unitatea trezoreriei statului prin care își gestionează bugetul propriu;
Persoanele desemnate de operatorii economici și alte entități decât instituțiile publice, care semnează Ordinul de plată multiplu electronic (o singură semnătură electronică), trebuie să fie înrolate în Spațiul Privat Virtual (SPV) ca reprezentant legal, reprezentant desemnat sau împuternicit pentru aceștia și să corespundă cu persoanele menționate în fișa specimenelor de semnături depusă la unitatea trezoreriei statului prin care aceștia își desfășoară activitatea;
Fișa de specimene depusă de operatorii economici și alte entități trebuie să conțină și informațiile referitoare la codul numeric personal/număr de identificare fiscală;
Operatorii economici și alte entități care au aprobate în fișa specimenelor de semnături persoane distincte care semnează ordinul de plată pentru trezoreria statului (OPT) cu semnătura 1 și semnătura 2, pot utiliza Ordinul de plată multiplu electronic (OPME) numai în cazul în care decid că plățile pot fi efectuate prin utilizarea unei singure semnături și depun la unitatea trezoreriei statului o nouă fișă a specimenelor de semnături în aceste condiții. (comunicat ANAF)

https://www.vrancea24.ro/plati-online-si-la-trezorerie/
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#10 Mesaj de ovidiuo »

Am si eu un caz : la 31.03.2020 o societate datoreaza impozit pe venitul microintreprinderilor in suma de 7.150 lei; pe 27.03.2020 vireaza o sponsorizare cf. unui contract in suma de 1.300 lei; intrebarea este : bonificatia de 10% o aplica la 7.150 lei sau la 5.850 lei (7.150-1.300) ? Multumesc frumos pentru raspunsuri ! .. o zi linistita sa aveti ! ;)

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#11 Mesaj de paturcai »

De la ANAF:
ANAF anunță că contribuabilii plătitori de impozit pe profit care plătesc impozitul datorat pentru trimestrul I 2020, respectiv pentru plata anticipată aferentă aceluiași trimestru, până la termenul scadent de 25 aprilie 2020, inclusiv, beneficiază de o bonificație calculată asupra impozitului datorat


Iata un exemplu din Codul fiscal:
(2) Exemplu de calcul privind scăderea din impozitul pe profit datorat a cheltuielilor reprezentând sponsorizarea.

Un contribuabil plătitor de impozit pe profit încheie un contract de sponsorizare conform legii privind sponsorizarea, în calitate de sponsor, care are ca obiect plata unei sume de 15.000 lei. Contractul de sponsorizare se încheie în data de 2 noiembrie 2016, în aceeași lună efectuându-se și plata sumei de 15.000 lei.

La calculul profitului impozabil pentru anul 2016, contribuabilul prezintă următoarele date financiare:

Venituri din vânzarea mărfurilor = 1.000.000 lei
Venituri din prestări de servicii = 2.000 lei
Total cifră de afaceri = 1.002.000 lei
Cheltuieli privind mărfurile = 750.000 lei
Cheltuieli cu personalul = 20.000 lei
Alte cheltuieli de exploatare = 90.000 lei
din care: 15.000 lei sponsorizare
Total cheltuieli 860.000 lei
Calculul profitului impozabil pentru anul 2016:

Profitul impozabil = 1.002.000 - 860.000 + 15.000 = 157.000 lei.

Impozitul pe profit înainte de scăderea cheltuielii cu sponsorizarea:

157.000 x 16% = 25.120 lei.

Avându-se în vedere condițiile de deducere prevăzute la art. 25 alin. (4) lit. i) din Codul fiscal, prin aplicarea limitelor, valorile sunt:

- 0,5% din cifra de afaceri reprezintă 5.010 lei;

- 20% din impozitul pe profit înainte de deducerea cheltuielilor de sponsorizare reprezintă 5.024 lei.

Suma de scăzut din impozitul pe profit este 5.010 lei.

Pentru anul 2016 impozitul pe profit datorat este de:

25.120 - 5.010 = 20.110 lei.

Suma care nu s-a scăzut din impozitul pe profit, respectiv suma de 9.990 lei, se reportează în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea acestei sume se va efectua, în aceleași condiții, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit.

https://lege5.ro/Gratuit/ha4tomrvge/imp ... tgmzugq3da


Impozitul datorat este acel impozit din CARE SE SCAD facilitatile acordate (sub forma de sponsorizare)

Bonificatia se primeste (in acest caz) la suma mai mica 5.850 si nu la CONSTITUITA (7.150)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#12 Mesaj de ovidiuo »

@paturcai: .. promptitudine maxima ! .. mii de multumiri ! :D

davids
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iul 20, 2007 12:00 am
Localitate: NT

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#13 Mesaj de davids »

Daca-mi permiteți o părere, observ ca în OUG 33/2020 se spune clar la art.1 (5):
"Contribuabilii (...) determină impozitul pe profit/impozitul pe veniturile microîntreprinderilor de plată prin scăderea din impozitul datorat a bonificației calculate potrivit prezentului articol".

Deci daca scrie negru pe alb cum trebuie sa determinam/calculam impozitul de plata, nu vad despre ce eventuala forma de credit fiscal ar mai putea fi vorba.
Mai departe, văzând ca sunt discuții despre cum ar trebui înregistrată bonificația, părerea mea este ca nu trebuie făcuta nicio înregistrare contabila ci aplicata aceeași metoda ca la deducerea sponsorizărilor, adică vom înregistra (genera) doar o nota contabila cu impozitul efectiv de plata dupa ce se fac toate calculele. Nu este necesara modificarea declarației 100, bonificația calculata apărând la randul 2 - sume deductibile, laolaltă cu sponsorizările deductibile.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#14 Mesaj de ovidiuo »

@davids : Aveti dreptate .. impozitul datorat in SAGA l-am inregistrat cu suma finala (dupa ce scadem bonificatia + sponsorizarile efectuate) si momentan eu am generat declaratiile 100 la fel cum ati spus si dvs.: datorata, deductibila (bonificatia + sponsorizari daca este cazul) si de plata (suma finala) .. inca nu le-am depus - mai astept cateva zile sa mai vad ce mai apare "pe piata" ! O zi frumoasa !

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#15 Mesaj de stroer1948 »

tomac scrie: Joi Apr 02, 2020 8:59 am soarem, sunați la ANAF și întrebați, ok? noi ăștialalți așteptăm să publice ANAF ceva. Mai ales că bonificația se acordă pentru plată, adică depinde de plata efectivă așa că eu am unele neclarități încă.
Umbla vorba prin târg (unele grupuri de conta) ca echipa de la SAGA ar face PDF-urile pentru ANAF. :lol:

Scrie răspuns