Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#16 Mesaj de paturcai »

Sunt intr-adevar neclaritati, atat in ceea ce priveste baza asupra careia se aplica cat si modalitatea de inregistrare in contabilitate.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#17 Mesaj de tomac »

stroer1948 scrie: Dum Apr 12, 2020 6:36 pm Umbla vorba prin târg (unele grupuri de conta) ca echipa de la SAGA ar face PDF-urile pentru ANAF. :lol:
Unii sunt din tagma celor care atunci când n-au ce face expun ei o teorie a chibritului ars fără nicio dovadă, adică expun niște bârfe fără sens, iar alții sunt "binevoitori" și, la fel, răspândesc tot felul de tâmpenii de te miri că există și oameni care să și creadă aberațiile ălora. Dar cum românii sunt mari adepți ai teoriei conspirației și orice afirmație făcută insistent fără dovezi bineînțeles cu cât e mai insistent și cu cuvine de genul "știu eu din surse sigure", "mi-a spus mie cineva de încredere", "a scris unul că...și se înțelege că..." cu atât mai mulți vor ajunge să creadă orice tâmpenie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#18 Mesaj de ovidiuo »

La noi (la DB), de la "Info Clienti" (:D), dl. Catalin Dumitru (manager public superior) ne-a raspuns pe un grup astfel (citez) : "Asa cum v-am comunicat, din informatiile mele, este foarte posibil sa iasa saptamana aceasta un nou formular D100. Totusi, daca va grabiti cu depunerea, consider ca este ok daca la "deductibila" veti trece bonificatia + eventuala sponsorizare, in cazul platitorilor de micro." Asa ca, daca la unii colegi s-a consumat rabdarea, este ok depunerea D100 dupa cum s-a mai discutat mai sus ! .. pana la urma suma de plata finala trebuie sa fie calculata corect !

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#19 Mesaj de nasteaf »

Am inteles ca asteptam normele de aplicare, ca de obicei, dar ma gandesc ca oare se vor clarifica toate problemele?
De exemplu:
1.Clientul spune ca plateste, aplic bonificatia, intocmesc Declaratia 100 si totusi clientul nu plateste! Nici luna 03.2020 atunci nu se poate inchide pana dupa 25.04.2020 in aceste conditii?
2.Clientul mai are si alte obligatii de plata neachitate la 25.04.2020.Intocmesc OP-ul pt.impozit venit microintr.aplicand bonificatia, dar suma platita ajunge in contul unic si apoi se distribuie cf.programului ANAF, care pana in prezent s-a distribuit pt.toate obligatiile cf.algoritmului prevazut de legislatia aferenta.Cum se va justifica plata in termen a sumei datorate ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#20 Mesaj de tomac »

Mai există o variantă. Depuneți declarația fără nici o bonificație. Dacă plătește, rectificați.
Dacă are obligații neachitate altele decât micro sau profit, pentru a avea bonificații, este suficient să faceți plata în IBAN pentru micro sau profit, nu în cont unic.
Și din informațiile mele reiese că ANAF va avea un formular nou la D100.
Când va apărea va fi și în program suport pentru calcul bonificație.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#21 Mesaj de nasteaf »

Cum putem face plata in IBAN pentru micro sau profit direct, nu in cont unic?
De unde luam contul IBAN pentru micro sau profit acum?
Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#22 Mesaj de paturcai »

Este acelasi cont in care achitati contributiile din salarii
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#23 Mesaj de ovidiuo »

Pai, sunt diferite conturile .. de exemplu, am cautat la mine in "cartier" (https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/A ... REZ271.pdf) si am gasit ca pentru "Impozit pe venitul microintreprinderilor" exista contul RO30TREZ27120020106XXXXX si am si contul RO40TREZ2715503XXXXXXXXX (care de regula imi apare pe OP-urile de le dau clientilor pentru plata obligatiilor catre bugetul de stat) "Sume incasate pentru bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat si bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, in curs de distribuire". Cred ca dl. Cristi vrea sa spuna ca pentru a fi siguri ca nu se distribuie sumele aiurea din contul comun al bugetului de stat, daca mai aveti si restante la imp. salarii, CASS, CAS, puteti plati impozitul pe venitul microintreprinderilor (cu bonificatia calculata) direct in contul dedicat al imp. micro (trebuie ca fiecare sa-l caute in functie de Trezoreria de care apartine firma respectiva).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#24 Mesaj de tomac »

@paturcai - Nu este același cont.

@nasteaf - Din lista IBAN corespunzătoare trezoreriei la care virați banii.
Cea mai simplă metodă de a identifica acel IBAN este să căutați după codul bugetar al obligației fiscale:
2002010 - pentru impozit pe venit microîntreprinderi
2001010 - pentru impozit pe profit
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#25 Mesaj de paturcai »

Impozitul pentru microintreprinderi si contributiile sociale le-am platit mereu in acelasi cont unic.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#26 Mesaj de tomac »

Da, de când a apărut posibilitatea de a se plăti într-un singur cont cu un singur ordin de plată, dar fiecare obligație fiscală are și cont IBAN distinct. Pe vremuri nu făceai minim 6 ordine de plată la salarii? 1 impozit, 1 CAS, 1, CASS, 1 șomaj, 1 fd.accidende, 1 comision ITM și dacă aveai și peste 50 de salariați făceai și 1 op pentru fd.handicap, iar la impozit pe venit micro sau profit mai făceai un op, toate în conturi diferite. Ei acele conturi nu au dispărut. Ele se mai folosesc și acum, la eșalonări de exemplu, dar nu sunt limitate doar la asta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#27 Mesaj de paturcai »

Asa este
AM uitat vremurile acelea
SI acum imi aduc aminte ca ne-ai mai spus odata ca acele conturi nu sunt inchise ci nu mai vrea nimeni sa trimita separat, dar ca ele sunt operationale.
Acum mi-am adus aminte!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#28 Mesaj de tomac »

Și avem și detalii https://www.sagasoftware.ro/?p=2562
Ordinul urmează să apară în zilele următoare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#29 Mesaj de septimiuv »

Dacă nu se dorește bonificație și am depus declarația ce fac? 8) :P :twisted:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#30 Mesaj de tomac »

Depui rectificativă și adaugi 10% impozit. Are un nume majorarea cu 10%, altul decât "bonificație" :D :D
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns