Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#31 Mesaj de septimiuv »

Așa deci. Pot plăti și 110%.

ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#32 Mesaj de ionetei153 »

Parerea mea asa cum am inteles eu:
Daca am impozit, fie pe venit,fie pe profit, in D 100 voi scrie impozitul real1000 lei, pe rândul deductibil scriu 100 lei si de plata 900 lei.
In contabilitate formula initiala va fi 691(698)=4411(4418) cu 1000 lei , iar daca platim doar 900 lei, ne va ramane in sold 100 lei, ca si suma neachitata.
Cred ca ulterior va trebui facut 691(698) = 441 (4418) cu -100 lei ca sa se stinga obligatia neachitata reprezentând bonificatia.
Voi cum o ganditi?
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#33 Mesaj de paturcai »

Nu puteti folosi 69X la stingerea lui 44X
Se inchide printr-un venit (441X = 768)

Contul 69X trebuie sa faca "pereche" cu 441X; cheia de verificare - sa vedem daca am gresit sau nu - este "compararea" sumelor din 441X si 69X
Nu-mi pot diminua cheltuiala cu impozitul pe profit/venit pentru ca nu imi mai ies corelatiile cu D101/D100


Exista o interpretare "legala mai jos"
Ultima oară modificat Vin Apr 17, 2020 2:25 pm de către paturcai, modificat 1 dată în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#34 Mesaj de ionetei153 »

Da, gandit corect.Pana la urma bonificatia devine un venit, care la rândul lui se impoziteaza data viitoare, ptr ca nu vor fi astfel de bonificatii tot anul.Asta este, doar o mica gura de oxigen.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#35 Mesaj de tomac »

NU este un venit. Pur și simplu se înregistrează suma diminuată. D101 va avea mai mult ca sigur rubrică pentru acea bonificație.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#36 Mesaj de paturcai »

Si am sa-mi aduc aminte (sau o sa pot explica peste 3 ani) ca a fost o bonificatie?
Daca va exista o rubrica, atunci ar trebui sa existe si modalitatea de a identifica in conturi de ce am diminuat impozitul.


Dar: (TomaC a dat solutia corecta si iata mai jos o solutie "oficiala")
Rezultatul fiscal se stabileste extracontabil si se prezinta in Registrul de evidenta fiscala, in Declaratia101 “Declaratia privind impozitul pe profit”, iar anumite informatii si in Notele explicative la situatiile financiare. Acesta nu este prezentat in bilant sau in contul de profit si pierdere. Fata de prezentarea in contul de profit si pierdere a veniturilor si cheltuielilor dupa natura acestora, in Declaratia 101 “Declaratia privind impozitul pe profit”, veniturile si cheltuielile sunt prezentate in prima parte, in totalitatea lor, incluzand si impozitul pe profit, iar mai apoi acestea sunt tratate si clasificate in conformitate cu regulile fiscale.

Prin urmare,nu veti inregistra reducerea de 5% ca urmare a aplicarii sistemului split tva prin nota contabila distincta in contabilitate, insa este obligatoriu sa completati elementele luate in calcul la determinarea impozitului pe profit in Registrul de evidenta fiscala pentru exercitiul financiar incheiat.
La pct. 8 din Normele metodologice, se prevede ca:

„8. In aplicarea prevederilor art. 19 alin. (7) din Codul fiscal, pentru calculul rezultatului fiscal contribuabilii sunt obligati sa intocmeasca un registru de evidenta fiscala, tinut in forma scrisa sau electronica, cu respectarea dispozitiilor Legii nr. 82/1991, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, referitoare la utilizarea sistemelor informatice de prelucrare automata a datelor. In registrul de evidenta fiscala trebuie inscrise veniturile si cheltuielile inregistrate conform reglementarilor contabile aplicabile, potrivit art. 19 alin. (1) din Codul fiscal, veniturile neimpozabile potrivit art. 23 din Codul fiscal, deducerile fiscale, elementele similare veniturilor, elementele similare cheltuielilor, cheltuielile nedeductibile, potrivit art. 25 din Codul fiscal, precum si orice informatie cuprinsa in declaratia fiscala, obtinuta in urma unor prelucrari ale datelor furnizate de inregistrarile contabile. Evidentierea veniturilor si a cheltuielilor aferente se efectueaza pe natura economica, prin totalizarea acestora pe trimestru si/sau an fiscal, dupa caz."

In concluzie, veti inregistra nota contabila 691 = 441 direct cu suma de plata asa cum rezulta din REF.

Sursa: https://www.portalpfa.ro/articole/legis ... -1991.html
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#37 Mesaj de stefi »

Dar cu D100 ce se mai stie?? Vad ca inca nu a aparut alt formular...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#38 Mesaj de balazse »

Keep calm and wait. :D

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#39 Mesaj de paturcai »

Mi-am rezolvat problema legata de evidentierea sponsorizarii si a bonificatiei.
Nu-mi pasa cum trebuie, ci imi pasa sa imi aduc aminte peste timp de ce am facut acele inregistrari.
Asa ca:
O microintreprindere sponsorizeaza o alta entitate (publica din acest an sau ONG) cu suma de 5.000 lei
In anul 2019 total impozit pe microintreprinderi a fost de 15.000 lei, suma maxima pe care o puteai deduce su sponsorizarea nu putea fi (nu poate fi) mai mare de 20%
Atunci:
15.000 x 20% = 3.000 lei ------> 15.000 - 3.000 = 12.000 lei impozit de plata (4418 = 5121)
Inregistram in contabilitate: 698 = 4418 pentru 15.000 lei
Achitam sponsorizarea prin Banca:
473.SPONS = 5121 pentru 5.000 lei
In luna urmatoare inregistram "suma dedusa" din impozitul pe micro (3.000)
4418 = 473.SPONS pentru 3.000 lei
Uitandu-ne la contul 473.SPONS (la sold) vom regasi 2.000 lei (5.000 - 3.000), insemnand ca la urmatoarea plata a impozitului pe micro vom putea sa achitam si restul de 2.000 lei.

Daca nu fac inregistrarile de mai sus, sunt obligat ca la fiecare trimestru sa calculez extracontabil (pe o hartie) sa vad cat am recuperat si cat mai am recuperat din impozitul pe micro.

Pentru bonificatie voi ramane cu un sold care il voi sitnge (firesc) printr-un venit (este un cadou, totusi)


In era digitala noi luam un Registru de Evidenta Fiscala (REF) si scriem (asa spunea doamna expert in articolul citat) DE MANA toate veniturile si toate cheltuielile si calculam TOT DE MANA si TOT DE MANA vom lua la lins trimestru de trimestru calculele.
Daca cineva va sta sa scrie de mana intr-un Registru in ziua de astazi....
De fapt nu trebuie sa ma mir, am vazut o doamna contabil (am admirat-o sincer!) care avea 82 de ani si lucra cu fise de cont scrise de mana. Am admirat-o sincer.
Eu nu pot sa merg in ziua de astazi imbracat in haine de acum 50 de ani. Nu stiu daca este cineva care poarta haine de acum 50 de ani.
Ori vine o doamna (care uraste calculatorul si tot ceea ce este legat de el) si spune: facem calculul extra contabil.
Faceti-l doamna! Succes!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#40 Mesaj de tomac »

Știi că poți pune pe 471 și de acolo pui manual pe 6584 și o ia programul automat ca sumă deductibilă?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#41 Mesaj de paturcai »

TomaC
Cateodata vii cu niste chestii de nu stiu de unde le scoti... :)
Intotdeauna ai niste "scurtaturi" de care nimeni nu stie, sau aproape nimeni nu stie.
Cate scurtaturi mai stii care sa ne faca viata cu mult mai usoara?
:)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#42 Mesaj de paturcai »

Intorcandu-ma la modalitatea de calculare a bonificatiei.
Ce spune formularul 100?
Randul 1 (zice DATORATA) <------------------constituita (ce ne da din calculul din contabilitate)
Randul 2 (zice Deductibila/DATORATA ANTERIOR) <------scadem (de exemplu cei 20% pentru sponsorizare pe care nu i-am putut deduce anterior si ii vom deduce in urmatorii 7 ani)
Randul 3 (zice DE PLATA rd.1-rd2)
Bonificatia este trecuta fara numar
Si noul formular este asa:
Rd. 1 - rd. 2 - bonif = de plata

Sa luam urmatorul exemplu (nu inteleg de ce toata lumea se fereste de exemple (ma refer aici la decidenti si la cei care ar trebui sa faca lumina in aceasta modalitate de calcul)):
- o microintreprindere mai are de recuperat in viitor (in urmatorii 7 ani) suma de 8.000 lei (achitata cu titlu de sponsorizare in perioada precedenta)
- microintreprinderea este impusa cu 1% asupra venturilor
- in trimestrul I/2020 are total venituri: 20.000 lei (asupra acestor venituri se aplica cota de 1%)

Cum calculam?
20.000 x 1% = 2.000 lei <------- 698 = 4418 (constituit)
Pentru ca aveam de recuperat 8.000 lei in viitor si avem dreptul sa recuperam doar 20% din totalul constituit:
2.000 x 20% = 400 lei
Baza asupra careia aplicam bonificatia:
2.000 (constituit) - 400 (sponsorizare) = 1.600 lei ------> 1.600 x 10% = 160 lei
Completarea declaratiei 100 (aprilie 2020):
Bonificatie: 160 lei
Rd. 1 = 2.000 lei
Rd. 2 = 400 lei
Rd. 3 = rd. 1- rd. 2 - bonif = 1.440 lei

De ce scadem din constituit totusi suma de 400 lei? Pentru (ca si pe formular rd. 2 este intitulat DATORATA ANTERIOR) plus explicatiile de la postarea mea anterioara din Codul Fiscal conduc catre aceasta interpretare.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stefanv659
Mesaje: 135
Membru din: Joi Sep 08, 2011 8:47 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#43 Mesaj de stefanv659 »

Buna ziua, am descarcat actualizare si cand dau calcul impozit micro imi da urmatoarea eroare : Variabil "MLDATA2" IS NOT FOUND.2.Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 488
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#44 Mesaj de Administrator »

S-a rezolvat, deci reactualizeaza. In alta ordine de idei, eroarea putea sa apara pentru calculul unui impozit din viitor...

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: Bonificatie Impozit Micro (OUG 33)

#45 Mesaj de popad70 »

Buna ziua,
Pana la urma in ce cont platim impozitul pe venit:
in cel dedicat sau in cel comun?
Multumesc!

Scrie răspuns