PFA somaj tenic ptr salariati

Mesaj
Autor
mursani
Mesaje: 207
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

PFA somaj tenic ptr salariati

#1 Mesaj de mursani »

buna ziua -cred ca o iau razna va rog sa ma ajutati-am intreprindere individuala/bar/ si a suspendat activitatea -sau este care numai si a redus adtivitatea-dar are salariati pentru salariati cum si de unde solicit ajutorul pentru timpul in care salariatul este in somaj tehnic -de la AJOFM mi au retrimis actele cu mentiunea sa transmit cererea catre JIPIS-e correct de la JIPIS solicit ajutorul pentru somaj ethnic la salariatii de la II PFA -multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PFA somaj tenic ptr salariati

#2 Mesaj de balazse »

Precis ai depus documentele necesare?

mursani
Mesaje: 207
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: PFA somaj tenic ptr salariati

#3 Mesaj de mursani »

da-am depus cerere catre AJOFM,lista cu persoanele aflate in somaj ethnic declaratia pe propria reaspundere a administratorului

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PFA somaj tenic ptr salariati

#4 Mesaj de balazse »

Eu zic sa incerci maine la Call Center ANOFM: 021.4444.000. (Sursa: https://www.anofm.ro/)
Ultima oară modificat Lun Apr 06, 2020 6:06 pm de către balazse, modificat 1 dată în total.

mursani
Mesaje: 207
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: PFA somaj tenic ptr salariati

#5 Mesaj de mursani »

mersi voi incerca si va tin la curent

mursani
Mesaje: 207
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: PFA somaj tenic ptr salariati

#6 Mesaj de mursani »

da asa e se depun actele la AJOFM pentru cei cu CIM am intrebat de la call center ajofm administratorii care au semnatura digitala cu semnatura digitala cei care nu au semneaza olografic nu e buna semnbatura digitala de la contabil ceea ce se foloseste in relatia cu ANAF o zi buna sa aveti

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: PFA somaj tenic ptr salariati

#7 Mesaj de cretum »

Am trimis la somaj :cererea,declaratia.lista persoanelor,asa cum sint in SAGA--toate semnate ,in format PDF dar am primit e-mail ca trebuie sa atasez si lista persoanelor in somaj tehnic in format editabil EXCEL Asta e la Bacau Prin ate judete nu am auzit sa solicite asa ceva.Daca trebuie imi puteti indica unde gasesc formularul?Bacaul nu a pus la dispozitie nimic.(ma refer la formulare ptr.somaj tehnic conf.oug 32)Multumesc frumos

gheorghei642
Mesaje: 701
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: PFA somaj tenic ptr salariati

#8 Mesaj de gheorghei642 »

Regăsiţi ataşat urmatoarele documente:

- cererea pentru acordarea şomajului tehnic completata si transmisa de angajator

- declaraţia pe propria răspundere completata si transmisa de angajator

- lista persoanelor persoanelor cărora li s-a suspendat contractul individual de muncă, din inițiativa angajatorului, potrivit art. 52 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii

Documentele vor fi transmise la Agenţia pentru Ocuparea forţei de Muncă Bacău dacă angajatorul are sediul social în raza judeţului Bacău, la adresa de e-mail dedicată acestei măsuri, bacau@anofm.gov.ro. Va rugăm să solicitaţi număr de înregistrare.

Lista persoanelor cărora li s-a suspendat contractul individual de muncă din inițiativa angajatorului, potrivit art. 52 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, va fi transmisă atât în format .pdf, cât şi editabil.

IN CAZUL IN CARE DOCUMENTATIA ESTE SEMNATA ELECTRONIC DE ALTA PERSOANA DECAT REPREZENTANTUL LEGAL AL ANGAJATORULUI (EX CONTABIL) , SE VA ANEXA SI IMPUTERTNICIREA DATA ACESTEIA IN FORMAT PDF, SEMNATA OLOGRAF DE REPREZENTANTUL LEGAL AL ANGAJATORULUI.

PENTRU PROBLEME DEPUNERE DOSAR SOMAJ TEHNIC SAU LIPSA NUMAR INREGISTRARE IN TERMEN DE 3 ZILE LUCRATOARE APELATI 0234510944

CERERE_01.pdf

CERERE.doc

DECLARAŢIE_PE_PROPRIA_RĂSPUNDERE_01.pdf

DECLARAŢIE_PE_PROPRIA_RĂSPUNDERE.doc

Lista-persoane-contract-de-munca-suspendat.xls

LISTA_PERSOANELOR.pdf

gheorghei642
Mesaje: 701
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: PFA somaj tenic ptr salariati

#9 Mesaj de gheorghei642 »

Se acceseaza pagina aici.gov.ro
aici.gov.ro este o platforma online care cuprinde toate procedurile pentru trasmiterea documentelor - somaj tehnic OUG30;
Daca aveti descarcata si instalata ultima actualizare la Saga C.3.0 ( cea din 07.04.2020), fisierul xls - lista persoane-contract de munca suspendat solicitat de AJOFM Bacau, il puteti trimite cu ajutorul platformei, mai inainte, mentionata.
Saga C.3.0 genereaza automat fisierul xls. Il gasiti, cu usurinta, in folderul " TEMP " subfolderul "SomajTehnic".

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: PFA somaj tenic ptr salariati

#10 Mesaj de cretum »

Am actualizat la zi dar nu vad decit cele trei documente care erau si inainte. Deci tabel xls nu este. E o problema la mine? Multumesc

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: PFA somaj tenic ptr salariati

#11 Mesaj de cretum »

Am gasit.Dar documentul asta il lasam asa cum e sau scrim noi cine tre sa semneze si data. Vad ca da voie.

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: PFA somaj tenic ptr salariati

#12 Mesaj de cretum »

Pe masura ce trece timpul ma lamuresc. Eu ma uitasem numai pe documentu de lucru acolo dar este vb. de documentul alaturat care urmeaza sa il trimit asa cum e. Multumesc si scuzati

Scrie răspuns