angajari

Mesaj
Autor
mursani
Mesaje: 207
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

angajari

#1 Mesaj de mursani »

buna seara-ma confrunt cu urmatoarea problema-am o societate care are obiect de activitate -activitate ale centrelor de fitness-acuma am reusit sa procur toata aparatura necesara si am si personae pe care le as putea angaja -problema e ca acuma nu am dreptul sa lucrez pe perioada de situatie de urgenta -intrebarea mea ar fi -daca angajez persoanele cu data de luni de marti pot sa le trec in somaj tehnic cf oug 30/2020 -ca e normal eu nu am de unde sa le platesc cei 75% pentru ca inca nu mi- au produs nimica-mi e frica ca daca nu i angajez( mai ales ca am gasit personae care ar beneficia si de subventie de la somaj o parte din ei-)ii pierd ce ma sfatuiti -multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: angajari

#2 Mesaj de pinteae »

In opinia mea, i-ai putea angaja pentru amenajarea spatiului, pentru desfasurarea activitatii de inchiriere echipamente, etc. dar nu pentru activitatea suspendata. Din cate inteleg, la intrarea in vigoare a Ordonantei 1/2020 Militara, societatea nu desfasura activitate. La un control ulterior, cum vei justifica plata somajului tehnic?
Eugen Pintea

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: angajari

#3 Mesaj de paturcai »

In continuarea celor scrise de PinteaE:
Transmiterea REVISAL (la angajare) este o dovoda graitoare legata despre ce anume face firma si ce obiect de activitate are in principal.
Chiar daca solutia data de PinteaE este "credibila" problema va fi ca la data la care a inceput starea de urgenta nu exista un contract activ de munca, aceasta fiind modalitatea prin care se puteau solicita ajutoare pentru "somaj-Covid19".
Asa scrie la Ordonanta: pentru contracte active. Ori firma nu avea niciun angajat la momentul intrarii in vigoare a acelei Ordonante.
Oricum nici nu se va ajunge acolo pentru ca nu vor lua in considerare cererea pentru "somajul Covid19"
Si intreb - precum PinteaE: La un control ulterior, cum vei justifica plata somajului tehnic?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns