adresa ANAF casa de marcat

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

adresa ANAF casa de marcat

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, firma a primit de la ANAF o adresa in care se mentioneaza ca in D394 la dec.2019 s-a declarat 1 casa de marcat electronica fiscala, asa cum a fost declarat mereu, dar ca firma nu figureaza cu Certificat de atribuire a numarului unic de identificare a aparatelor de marcat electronic fiscal. Mereu s-a depus asa si doar acum s-a primit instiintare, cu data de sfarsit martie 2020. La fel s-a depus D394 si la martie 2020. Firma nu a achizitionat casa de marcat cu jurnal electronic si utilizeaza vechea casa de marcat. In adresa ANAF se mentioneaza ca neutilizarea casei de marcat electronica se sanctioneaza cu amenda. Firma nu a avut control pe aceasta tema si in are activitatea suspendata ca urmare a starii de urgenta. Va rog sa imi spuneti cum trebuie procedat astfel incat firma sa nu primeasca amenda? Trebuie facute rectificative la D394 si la numarul aparatelor de marcat electronice fiscale sa fie 0, desi nu mi se pare corect atat timp cat sunt completate rubricile cu bonurile fiscale.
Multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: adresa ANAF casa de marcat

#2 Mesaj de septimiuv »

Ia legătura cu anaf.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: adresa ANAF casa de marcat

#3 Mesaj de ovidiuo »

.. acum, fara a fi carcotas, e asa de amarata firma de n-a reusit pana acum sa-si ia casa de marcat "noua" ?! .. la cate atentionari si popup-uri au fost de la ANAF pe site, in SPV, in online, la TV .. nu s-a prins si patronul ca trebuie sa se doteze cu noul "model" ?! :D

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: adresa ANAF casa de marcat

#4 Mesaj de ciobanum »

Mulțumesc pentru răspunsuri. Aveți dreptate în legătură cu achiziția. Înțeleg ca nu trebuie sa depun rectificative la D394, așa este? Mulțumesc

Scrie răspuns