PFA frizerie presteaza servicii intr-un salon SRL

Mesaj
Autor
banutam212
Mesaje: 1
Membru din: Joi Apr 21, 2016 10:59 am

PFA frizerie presteaza servicii intr-un salon SRL

#1 Mesaj de banutam212 »

Buna seara

Am urmatoarea situatie daca ma puteti ajuta:
Un PFA cu activitatea de frizerie intentioneaza sa presteze servicii de frizerie intr-o frizerie SRL.
PFA-ul ii va da SRL-ului procent din incasari.
PFA-ul trebuie sa aiba si el casa de marcat sa-si inregistrezele incasarile sau inregistreaza tot pe casa de marcat a SRL-ului si-i emite factura pentru procentul din incasari la sfarsitul lunii?

Multumesc

filimona173
Mesaje: 6
Membru din: Vin Mar 16, 2012 4:16 pm

Re: PFA frizerie presteaza servicii intr-un salon SRL

#2 Mesaj de filimona173 »

Buna ziua.
Cred ca problema dvs este mai mult juridica decat contabila.
Dpdv contabil se poate in ambele moduri, dar acuma depinde cum vedeti / ganditi dvs problema:
- daca SRL-ul ii inchiriaza scaunul PFA-ului atunci PFA vine cu casa lui de marcat si la final de luna SRL-ul ii face o factura catre PFA;
- daca PFA-ul presteaza servicii pentru SRL si SRL-ul ii pune la dispozitie toate cele necesare, atunci PFA-ul face o factura catre SRL.
Avand in vedere ca ati spus: "PFA-ul ii va da SRL-ului un procent din incasari" inseamna (pt mine) ca PFA-ul face incasarea, deci ar trebui sa vina cu casa de marcat si sa stabileasca cu SRL-ul o chirie procentuala in functie de incasari (ZET-ul de final de luna).

Parerea mea este ca oricare din cele doua variante date de mine mai sus se pot realiza, conteaza doar ce doriti dvs.

Scrie răspuns