Reglare fisa cf OG 6_refuz functionar de a face reglarile

Mesaj
Autor
chiriacv221
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mai 23, 2020 7:34 pm

Reglare fisa cf OG 6_refuz functionar de a face reglarile

#1 Mesaj de chiriacv221 »

Buna ziua tuturor!

Am urmatoarea situatie:
- am depus in termenul legal notificare in baza OG 6, insa nici pana in prezent fisa nu este reglata de catre functionarul public.


Daca au fost depuse declaratiile, e firesc sa mai apara in fisa si deciziile de impunere constituite din oficiu?

Majorarile, dobanzile si penalitatile instituite si platite partial pentru perioada care intra la scutire, nu trebuie anulate si restituite contribuabilului?

In fisa sintetica pe platitor apar alte sume la restituire decat cele inserate in nota de restituire facuta de catre functionarul public si multe altele... A introdus pe coloana de plati diminuari, pe constituit a lasat sume neconforme cu situatia reala conform declaratiilor depuse etc.

Ma puteti sfatui, va rog ce pot face in aceasta situatie in care functionarul refuza sa isi faca treaba?
Din luna decembrie 2019 treneaza aceasta situatie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Reglare fisa cf OG 6_refuz functionar de a face reglarile

#2 Mesaj de tomac »

Scrieți direct la Ministerul de Finanțe sau, și mai indicat la ANAF la direcția de integritate pe adresa Integritate.ANAF@mfinante.ro. Descrieți situația și documentați-o.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

chiriacv221
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mai 23, 2020 7:34 pm

Re: Reglare fisa cf OG 6_refuz functionar de a face reglarile

#3 Mesaj de chiriacv221 »

Multumesc pentru raspuns!

Am inteles ca la integritate pot reclama doar daca este vorba despre "foloase necuvenite".
Din luna noiembrie tot corespondez si solicit aducerea fisei la zi conform documentelor societatii, insa dumneaei spune ca deciziile de impunere din oficiu fac parte din istoricul societatii si ca e normal sa apara alaturi de declaratiile corecte ale societatii (!!!!)

Am scris astazi pe site-ul ANAF la rubrica de sesizari.
Ideea e ca suntem la sfarsitul lunii mai si duduia refuza in continuare sa coepereze.


Inca ceva.... e normal ca pe fisa sintetica sa apara restituit 2.400 si in nota de restituiresi incasati sa fie 1.600????


Multumesc!

cerbui
Mesaje: 78
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: Reglare fisa cf OG 6_refuz functionar de a face reglarile

#4 Mesaj de cerbui »

Poate Curtea de Conturi,o parere

chiriacv221
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mai 23, 2020 7:34 pm

Re: Reglare fisa cf OG 6_refuz functionar de a face reglarile

#5 Mesaj de chiriacv221 »

As putea solicita la ANAF de sector ca o alta persoana mai competenta sa se ocupe de reglarea acestei societati?

Inainte de reglare erau lucrurile clare, iar acum dupa asa zisa reglare (adica inserarea unor sume cu plus si a altora cu minus nu se stie de unde, dar sa fie fisa pe zero) e un talmes balmes.

Mai ales ca duduia a spus ca dumneaei nu are termen de solutionare a lucrarilor...

chiriacv221
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mai 23, 2020 7:34 pm

Re: Reglare fisa cf OG 6_refuz functionar de a face reglarile

#6 Mesaj de chiriacv221 »

Totusi, imi poate spune cineva, daca exista o reglementare legislativa in care, pe langa declaratia contribuabilului, sa mai apara in plus si decizie de impunere din oficiu cu o suma de 3 ori mai mare?

Din cate stiu, in OG 6 se specifica tocmai, stergerea acestor decizii din oficiu.

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Reglare fisa cf OG 6_refuz functionar de a face reglarile

#7 Mesaj de tomac »

Scrieți la Integritate. Nu doar dacă se solicită foloase necuvenite. E posibil să fi avut impresia că funcționarul ar aștepta ceva să rezolve problema.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

chiriacv221
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mai 23, 2020 7:34 pm

Re: Reglare fisa cf OG 6_refuz functionar de a face reglarile

#8 Mesaj de chiriacv221 »

Mulțumesc. Voi face și asta. Aștept răspunsul la sesizarea făcută la ANAF și încerc sa ajung în audienta la director pentru început.

Scrie răspuns