Facturi 2018 - 2019

Mesaj
Autor
fodore
Mesaje: 172
Membru din: Mie Feb 04, 2009 12:00 am

Facturi 2018 - 2019

#1 Mesaj de fodore »

Va cer ajutorul in doua probleme
1. Azi imi aduce o firma facturi pentru inregistare in contabilitate emise de firma UP ROMANIA SRL - servicii de integrare in reteaua pe perioada septembrie 2018- octombrie 2019 invocand motivul nedepunerii pana acum ca a avut poprire pe cont (de ANAF) dar acum nu are poprire si vrea sa le plateasca . Se mai pot inregistra aceste facturi ? firma este platitoare de TVA se mai poate deduce TVA -ul ? cum se declara in 394 ? - nu stiu ce sa fac nu am mai avut asemenea cazuri.

2. Un titular de PFA este pensionat cu pensie de invaliditate gradul II ,mai poate sa mentina PFA-ul sau trebuie sa-l inchide ?

ferenta192
Mesaje: 335
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: Facturi 2018 - 2019

#2 Mesaj de ferenta192 »

1.Le inregistrați acum, la data primirii, iar în penultima coloana la *data document* completați data facturilor.In luna înregistrării lor, în D300 vor apărea la regularizări, cu deducerea tva-ului aferent, precum vor apărea și în D394.

2.În ceea ce privește pensia de invaliditate, aceasta permite cumularea pensiei în funcție de gradul de invaliditate:
Gradele I și II – pensia poate fi cumulată cu venituri din activități independente, fără să existe vreo limită în ceea ce privește sumele câștigate; în schimb, pensia nu poate fi cumulată cu salariul.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns