SRL activitati medicale

Mesaj
Autor
habeanum
Mesaje: 20
Membru din: Mar Aug 26, 2008 12:00 am

SRL activitati medicale

#1 Mesaj de habeanum »

Buna ziua!

Stiam ca un SRL care are cod CAEN 8622 Activitati de asistenta medicala specializata nu devine platitor de TVA, chiar daca depaseste plafonul, doar depune o instiintare la ANAF.
Dar a venit medicul la mine, spunand ca a discutat cu colegii vecini si unii i-au spus ca de la ANAF li s-a zis ca trebuie sa devina platitori de TVA.
SRL-ul nu este unitate autorizata conform prevederilor art 292 alin 1 lit A din CF, dar presteaza servicii exclusiv in asemenea unitati autorizate.

Deci, intrebare: Daca depaseste plafonul, trebuie sa devina platitor de TVA sau nu?

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: SRL activitati medicale

#2 Mesaj de scortarum »

A
RT. 292 - Scutiri pentru anumite activități de interes general și scutiri pentru alte activități

(1) Următoarele operațiuni de interes general sunt scutite de taxă:

a) spitalizarea, îngrijirile medicale și operațiunile strâns legate de acestea, desfășurate de unități autorizate pentru astfel de activități, indiferent de forma de organizare, precum: spitale, sanatorii, centre de sănătate rurale sau urbane, dispensare, cabinete și laboratoare medicale, centre de îngrijire medicală și de diagnostic, baze de tratament și recuperare, stații de salvare și alte unități autorizate să desfășoare astfel de activități;
Pentru a fi scutita, activitatea trebuie desfasurata DE unitati autorizate, nu IN unitati autorizate. Deci trebuie sa va inregistrati.

habeanum
Mesaje: 20
Membru din: Mar Aug 26, 2008 12:00 am

Re: SRL activitati medicale

#3 Mesaj de habeanum »

Multumesc!

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: SRL activitati medicale

#4 Mesaj de stroer1948 »

Din ce inteleg, este vorba de un medic, care preseteaza servicii medicale la o clinica privata, prin intermediul unui SRL?
Metoda asta, se foloseste frecvent.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: SRL activitati medicale

#5 Mesaj de costachet982 »

pai srl -ul lui este autorizat sa desfasoare activ medic? , are ca obiect de activ serv med.?
daca da, nu e obligat sa devina platitor de tva deoarece serv med sunt scutite.

Scrie răspuns