ANAF - SPV si Formularul 150

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
roncovf
Mesaje: 1192
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#16 Mesaj de roncovf »

Și ce faci cu arhiva de la punctul 2? Unde se atașează?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#17 Mesaj de balazse »

Pentru PaturcaI
Referitor la pct.1 daca ar merge asa de usor, atunci as putea sa depun orice declaratie pentru orice firma, scuze, dar nu neaparat este logic.

Pentru RoncovF
La SPV si pana acum toate documentele trebuiau scanate si incarcate, daca este asa cum zice PaturcaI, atunci nu mai este nevoie sa le prezinti originalul la ghiseu.

roncovf
Mesaje: 1192
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#18 Mesaj de roncovf »

BalazsE, știu că la SPV trebuie arhivă, eu întreb de azi dimineață ce naiba poți să faci cu arhiva la Formularul 150, unde o atașezi?
Dar vine câte unul isteț, zice două vorbe, trăiască anaf și apoi te lasă în ceață.
Mă refer la Paturcai

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#19 Mesaj de paturcai »

Nu se face nimic special fata de ceea ce s-a facut pana acum.
Se fac aceeasi pasi:
1. Se genereaza formularul 150 (dupa ce incarci documentul de cofirmare (certificatul digial/semnatura digitala)
2. Se scaneaza documentele pentru SPV: procura si cartea de identitate a imputernicitului, se arhiveaza in format ZIP; se incarca arhiva si documentul de confirmare (cel care s-a incarcat si la pasul 1)


Eu am depus PENTRU ORICE FIRMA

Sincer, am solicitat inregistrarea pe baza formularului 150, la care am incarcat pe site DOCUMENTUL DE CONFIRMARE primit cu ocazia cumpararii certificatului digital (semnaturii digitale). AM tiparit formularul 150, am tiparit cartea mea de identitate si am atasat in original o procura cu intentia sa ma duc la ANAF.

AM facut pasul 2: inrolarea in SPV:
M-am prezentat la SPV (adica am accesat site-ul ANAF), mi-am scris frumos CNP-ul, am completat toate campurile solicitate.
Mi s-a cerut sa incarc arhiva (format ZIP) cu: procura si cartea mea de identitate, si eu am mai pus si CUI-ul. AM incarcat-o
Mi s-a cerut sa incarc certificatul digital (documentul de confirmare care mi s-a cerut si la formularul 150)
AM facut si chestia asta.

Am primit un email de confirmare de la ANAF: am fost acceptat pentru a depune declaratii online (adica au aprobat formuarul 150)
Al doilea email primit mi-a confirmat ceea ce doream: aprobarea inrolarii in SPV. (au aprobat inrolarea in SPV)
Nu mi-a venit sa cred.
Am crezut ca este o greseala, si am mai trimis o inrolare (la o firma nu aveam introlarea in SPV si tocmai ce primisem procura pentru a ma inrola).
In 20 de minute am primit aprobarea.
Am dat fuga la forumul SAGA si am impartasit colegilor.
Eu cred ca am procedat corect.
:)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

roncovf
Mesaje: 1192
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#20 Mesaj de roncovf »

Bine, acuma e clar. Înseamnă că funcționează fără prezența fizică la anaf.
Mulțumesc pentru lămuriri, mâine încerc și eu să văd dacă merge și vă anunț.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#21 Mesaj de paturcai »

Nu inteleg ce este neclar sau nu are logica?
Formularul 150 are documentul de confirmare al celui care va trimite declaratiile online
ANAF si-a dat seama ca este o piedica pentru cei care doresc sa trimita declaratii si nu pot din cauza unei imputerniciri/delegatie sau alta porcarie.
Oricum 150 era o formalitate, si oricum ANAF are nevoie ca sa declaram.
Dar ca sa intram in detalii (sa accesam SPV), avem nevoie de PROCURA.
Pe ANAF il intereseaza foarte tare sa poti trimite declaratii; SPV-ul (pentru ANAF) este un moft si atunci iti trebuie si PROCURA.
Are logica ceea ce spun, si ei si-au dat seama care era o copilarie sa mergi la ghiseu cu formularul 150. Daca singurul document solicitat era doar confirmarea de la furnizorul certificatului tau calificat (pana si site-ul este construit asa: doar Document de confirmare de incarcat), ce rost avea sa nu-l aprobe NUMAI ONLINE fara sa mai ajungi la ei?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#22 Mesaj de balazse »

Pentru PaturcaI
Legat de cererea 150, restul documentelor trebuia sa le prezinti la ghiseu.
Nu ma intelege gresit, eu ma bucur daca s-a inbunatatit procedura, dar nici unde un comunicat in acest sens, precum daca nu poti atasa si restul documentelor atunci oricine poate sa depuna declaratiei pentru orice firma, acest lucru nu mi se pare logic, la o adica orice persona care detine un certificat digital poate depune declaratii pentru mii de unitati, ca doar a transmis un document de confirmare pentru certificat digital.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#23 Mesaj de stefi »

e nevoie de procura facuta la notar sau e suficienta o imputernicire din partea administratorului? Eu am deja formularul 150 si depun declaratiile pt.firma..

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#24 Mesaj de costachet982 »

azi am demarat o inregistrare a unei semnaturi el..si prin spv, dupa etapa cu 150, si am facut tot on line...exact cum a mentionat paturcai ca se face...
confirm experienta lui.


nu am fost la ghiseu...ptr nicio etapa din cele 2

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#25 Mesaj de stefi »

dar cu procura, ati mers la notar??

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#26 Mesaj de costachet982 »

procura este primul pas facut, fara procura nu iti ia in calcul documentele trimise, procura este unul din doc zip-uite si trimise ptr inrolarea in spv ( prin spv se valideaza si semnatura electronica, in aceeasi trimitere )
procura in cazul altei persoane decat administratorul/actionarul...

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#27 Mesaj de paturcai »

De cealalta parte (multumesc - a cata oara? - lui TomaC pentru informatii) o alta surpriza placuta de la ANAF, solicitarea fisei de evidenta (fisa ROL) cu tot cu fisiere XLS atasate.
Stiti ca era o firma care contra cost transforma fisa de evidenta in fisier XLS? Acum ANAF a facut acest pas si avem fisa de evidenta in format XLS
De acolo de unde solicitam fisa ROL, mai jos gasim si Fisa ROL cu XLS atasat.
Acest format de fisa nu se poate obtine automat ci trebuie sa existe un operator uman care sa vi le trimita in SPV; adica nu pot fi generate in weekend sau sarbatori legale
Dupa ce descarcati fisa cu atasamente XLS, mergeti pe "clema" din partea stanga si deschideti fisierele XLS.
Sunt impresionat, pentru ca in mod profesionist, fiecare obligatie de plata are fisierul ei; TVA are un singur fisier XLS, impozitul pe micro are XLS ei, s.a.m.d.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#28 Mesaj de balazse »

Pentru StefI
Daca discutam despre contribuabili mici, atunci ajunge si o imputernicire fara autentificare la notar.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#29 Mesaj de stefi »

Da, este o microintreprindere cu 2 salariati ... o sa incerc atunci

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#30 Mesaj de robut »

N-am crezut, dar s-a intamplat......da, bravo anaf!

Scrie răspuns