ANAF - SPV si Formularul 150

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#61 Mesaj de paturcai »

Nu mai exista nicio procedura
Totul mergea foarte bine
Daca ne ducem si citim pe site-ul ANAF despre inrolarea (formularul 150) si accesarea SPV putem avea un soc:
TOTAL ESTE CA INAINTE
Nimeni nu mai da 2 bani pe ONLINE
Asa cum era de asteptat s-a trezit un idiot care i-a convins ca nu au proceduri si ca oricine poate sa se inroleze daca nu prezinta si in original documentele la un ANAF.
Decidentii ANAF sunt o gluma proasta cu salarii absolut nesimtite; acestia sunt oamenii care tin cu adevarat sistemul pe loc.
NU am niciun dubiu.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#62 Mesaj de ovidiuo »

@paturcai : .. ăștia de la ANAF țin să vă contrazică : https://www.facebook.com/14022396200953 ... 8486548121 .. hihihihihiiiiii !

P.S. ... pe persoană fizică ! 😁

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#63 Mesaj de paturcai »

Se pare ca pana la urma problema, O MARE PROBLEMA, este la sectorul 6
Restul tarii se pare ca functioneaza sistemul.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dimitrescud404
Mesaje: 100
Membru din: Mie Mar 26, 2014 3:29 pm

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#64 Mesaj de dimitrescud404 »

nici la ilfov, am doua inregistrari la aceeasi firma, una din 23 iulie si alta din 11 august. nu au activat nici spv nici depunere declaratii.
In acelasi timp am depus pentru sectorul 6 si la Giurgiu pentru alte 2 firme si mi s-au activat (la Sector 6 cu mail inapoi, la Giurgiu fara nici o notificare, doar am vazut in SPV CUI-ul firmei din Giurgiu)

Ati mai patit la Ilfov sa nu vi se inregistreze?

nedelcum831
Mesaje: 19
Membru din: Vin Noi 27, 2015 5:16 pm

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#65 Mesaj de nedelcum831 »

Eu am inregistrat online saptamana trecuta doua declaratii 150 ( una la sectorul sase si una la sectorul doi) si am reusit sa le inregistrez si in SPV fara sa trec pe la ei. Am sunat la asistenta contribuabili si mi-au spus ca se pot transmite online cu conditia sa fie scanate cat mai clar cu putinta si sa fie in format pdf.

Cine doreste lista cu adresele de email o poate descarca de aici : https://www.cabinetexpert.ro/2020-04-15 ... onala.html

ciorutad
Mesaje: 89
Membru din: Lun Dec 08, 2008 2:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#66 Mesaj de ciorutad »

Buna ziua,
Am semnatura electronica pe persoana fizica si am schimbat adresa de email, am reinnoit la Anaf cu noua semnatura, am intocmit Declaratia 150 pentru toate societatile cu noua semnatura.
Credeti ca este necesar sa transmit si celelate documente: imputernicirea notariala etc sau este suficient doar Declaratia 150?
Cu stima,

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#67 Mesaj de paturcai »

Ca sa aveti acces la SPV trebuie sa va inrolati si acolo.
Adica trebuie sa va inregistrati si in Spatiul Privat Virtual (SPV).
D150 nu este suficienta.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dimitrescud404
Mesaje: 100
Membru din: Mie Mar 26, 2014 3:29 pm

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#68 Mesaj de dimitrescud404 »

Am sunat la Ilfov si o doamna foarte amabila mi-a dat adresa de mail pe care i-am trimis procura, cui si CI si mi-a activat in 5 min.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#69 Mesaj de paturcai »

Aoleo!
La țară, întotdeauna, sunt oameni mai amabili decât în București.
Se poate face chestia asta si la Sectorul 6?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dimitrescud404
Mesaje: 100
Membru din: Mie Mar 26, 2014 3:29 pm

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#70 Mesaj de dimitrescud404 »

Da, la Ilfov la Lucretiu Patrascanu nu la Bragadiru.
La Bragadiru, mereu cand am sunat mi-a luat o vesnicie sa prind pe cineva acolo, dar am prins.
La Lucretiu Patrascanu am sunat si din prima am prins, am spus problema, m-a transferat unde trebuia. S-a rezolvat.
Daniela.rizea.if@anaf.ro
E persoana care se ocupa de validari la 150 si SPV

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#71 Mesaj de paturcai »

Se pare ca am intalnit un "cap tare" la ANAF 6.
Le-am scris.
Ia sa vedeti ce mi-au raspuns:


. Extras de pe site-ul ANAF - instructiuni utilizare SPV - PJ

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/D ... SPV_PJ.pdf
.....




Cu butonul Browse disponibil in formular, se selecteaza documentul de confirmare pentru certificatul detinut si arhiva zip cu documentele justificative:
• Actul de identitate al reprezentantului legal/reprezentantului desemnat/imputernicitului,
• Documentele din care rezulta calitatea de reprezentant legal, reprezentant desemnat respectiv de imputernicit, potrivit art. 18, alin. (2) din Codul de procedura fiscala.
In vederea aprobarii cererii, reprezentantul legal/reprezentantul desemnat/imputernicitul prezinta organului fiscal central prevazut la art. 17, alin. (7) din OMFP 660/2017
• Numarul de inregistrare primit ca urmare a trimiterii cererii de inregistrare
• Actul de identitate, in copie si original;
• Documentele din care rezulta calitatea de reprezentant legal, reprezentant desemnat respectiv de imputernicit in original sau copie legalizata, dupa caz.

Se completeaza, obligatoriu, Codul de validare afisat in josul paginii si se apasa butonul continua.
Se afiseaza pagina de validare a email-ului, in care se va completa codul primit pe email-ul declarat in formular:
La apasarea butonului Trimite, se va afisa pagina cu toate informatiile completate in formular:
In aceasta pagina este disponibil butonul de tiparire, pentru situatia in care aveti acces la o imprimanta. Daca nu exista, se poate copia numarul de inregistrare, in vederea prezentarii lui la ghiseu.
ATENTIE! In urma completarii acestui formular, pentru aprobarea accesului in SPV este obligatorie prezentarea la ghiseu, pentru a prezenta documentele precizate la art. 17, alin. (8) din OMFP 660/2017 (numarul de inregistrare, actul de identitate si documentele din care rezulta calitatea).



.......

2. Referitor la formularul 150
In conformitate cu prevederile O.M.E.F nr. 858 / 2008, “Privind depunerea declarațiilor fiscale prin mijloace electronice de transmitere la distanță”, cu modificările și completările ulterioare : (formularul 150)
“Art. 7 - alin. (3) Cererea pentru utilizarea unui certificat digital calificat se completează, se transmite electronic şi se listează prin funcţionalităţile puse la dispoziţie de serviciul "Depunere declaraţii on-line" ;
Exemplarul listat, semnat şi ştampilat de către contribuabil, conform legii, se depune de către persoana împuternicită pentru semnarea declaraţiilor fiscale, la organul fiscal competent pentru administrarea contribuabilului ;
Art. 7 - alin. (4) Cererea în format hârtie va fi însoţită de următoarele documente:
- documentul de identitate a solicitantului, în original şi în copie;
- documentul eliberat de contribuabil, din care rezultă dreptul solicitantului de a semna declaraţiile fiscale pentru contribuabil.


Art. 7 - alin. (5) Pe baza documentelor depuse, organul fiscal verifică realitatea datelor înscrise în cerere, iar copia documentului de identitate a solicitantului şi documentul privind dreptul solicitantului de a semna declaraţiile fiscale se anexează la cerere.”

Evidentierile din text sunt "opera" ANAF6.

_ acest formular (150) se poate depune la orice institutie din subordinea Agentiei Nationale de Administrare Fiscala .


Prezenta adresă nu constituie act administrativ fiscal, în sensul art. 1 pct. 1 din Legea nr. 207 / 2015 privind Codul de Procedură Fiscală, cu modificări le şi completările ulterioare, sau act administrativ de autoritate, în sensul art. 1 alin. (1) din Legea contenciosului administrativ nr. 554 / 2004 şi nu este opozabilă terţilor .
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dimitrescud404
Mesaje: 100
Membru din: Mie Mar 26, 2014 3:29 pm

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#72 Mesaj de dimitrescud404 »

Culmea, responsabila cu inregistrarea in Spv si 150-uri pe care o gaseam la ghiseu era o doamna foarte amabila si “problem solver” gen.
Daca tot ea ti-a raspuns asa, inseamna ca au luat-o razna de tot acolo.

puium
Mesaje: 17
Membru din: Joi Mai 31, 2012 8:40 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#73 Mesaj de puium »

Buna ziua,
stimati colegi referitor formularul 150, anul acesta a trebuit sa schimb adresa de e'mail de pe certificatul digital si cei de la care aveam vechiul cerificat, au specificat in raspuns trebuie depus formularul 150 la ghiseu cu o copie C.I. si imputernicire.Am depus la ghiseu, am asteptat , dupa 7 zile am primit prin posta toate documentele , aveam nevoie de PROCURA. pe scurt formular 150+copie C.I. (titular certificat semnatura digitala)+procura = a doua zi primiti pe e'mail activarea contului.

bratur509
Mesaje: 5
Membru din: Vin Noi 06, 2015 12:25 pm

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#74 Mesaj de bratur509 »

ciorutad scrie: Vin Aug 21, 2020 6:19 pm Buna ziua,
Am semnatura electronica pe persoana fizica si am schimbat adresa de email, am reinnoit la Anaf cu noua semnatura, am intocmit Declaratia 150 pentru toate societatile cu noua semnatura.
Credeti ca este necesar sa transmit si celelate documente: imputernicirea notariala etc sau este suficient doar Declaratia 150?
Cu stima,
Buna ziua
Am dat email, cu privire la d150 si a doua zi m-au sunat.
Documente necesare:
-cererea 150,
-Procura notariala de imputernicire,
-Copie buletin cel care transmite declaratii,
-Două consimţăminte, unul pt. administrator si unul pt. persoana care transmite.
Originalul se depune la registratură.
Mi-au spus ca trebuie musai imputernicire notariala si prezenta la ghiseu. Eu sunt din Constanta.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#75 Mesaj de paturcai »

Ce inseamna "Consimtaminte"?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns