amortizare

Mesaj
Autor
davidm185
Mesaje: 9
Membru din: Mie Iun 05, 2019 7:38 pm

amortizare

#1 Mesaj de davidm185 »

Am preluat contabilitatea unei societati in cursul anului, la care, amortizarea unui mijloc fix(cladire) s-a calculat la o durata de utilizare mai mica, influentand astfel rezultatele financuare ale exercitiilor anterioare. Cum pot remedia acum si cum calculez de acum amortizarea?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: amortizare

#2 Mesaj de paturcai »

Potrivit OMPF 1802/2014, orice eroare provenita din exercitiile (inchise) anterioare, se poate corecta prin inregistrarea la data la care acele erori au fost descoperite, daca:
- nu influenteaza semnificativ rezultatele prezente prin marimea lor
Pragul de semnificatie este stabilit de catre Manualul de Politici COntabile pe care fiecare firma trebuie sa-l aiba.
Stiu ca aveti acest manual, asa ca voi merge cu explicatia mai departe:
Mergeti la capitolul PRAG DE SEMNIFICATIE unde ati trecut (in Politicile Contabile) faptul ca:
- prin prag de semnificatie se intelege o suma care depaseste valoric 10 salarii medii brute pe economie in anul de referinta.
Daca - prin recalculare - pragul de semnificatie (admintem ca este 10 x 5.500 = 55.000 lei) este superior sumei de 55.000 lei, atunci veti folosi contul 1174 pentru inregistrarea amortizarii (iar daca firma este impusa cu impozit pe profit veti depune declaratia 101 rectificativa)
1174 = 28XX
Daca - prin reclaculare - pragul de semnificatie este inferior valorii de 55.000 lei, atunci veti inregistra in cursul exercitiului curent cheltuiala cu amrtizarea omisa:
6811 = 28XX
Aveti obligatia ca la finalul exercitiului in care ati facut inregistrarile, sa treceti in notele explicative la Bilant aceste inregistrari cu explicatiile de rigoare.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns